Vizita.si
Naučite se ločevati službo od zasebnosti. Službene težave rešujte v službi, o njih se pogovorite s partnerjem, nikar pa ga zaradi tega ne prikrajšajte za seks in ljubezen.

Odnosi in spolnost

Travme, ki ubijajo spolno slo

Ni.J.
03. 09. 2011 15.01
2

Na željo po seksu vpliva marsikaj, od zdravil, ki jih jemljemo, do hrane, ki jo uživamo. Seveda pa na libido vplivajo tudi stresne situacije in travme. Katere so najpogostejše in kaj lahko storite, da se vaša želja po seksu vrne na staro raven?

Težave v spolnosti so pogosto posledica travm in stresnih situacij, ki jih doživljamo vsakodnevno.
Težave v spolnosti so pogosto posledica travm in stresnih situacij, ki jih doživljamo vsakodnevno.FOTO: iStockphoto

Travme, odvisno seveda tudi od tega, kako hude so, lahko dobesedno ubijejo našo željo po seksu in vzburjenju. Pomembno se je zavedati, da so takšne situacije prehodne in da obstajajo načini, kako povrniti seks v življenje. Kako se spopasti s stresnimi situacijami?

Porod

Porod prinese v življenje številne spremembe. Poleg novega družinskega člana in veselja ob rojstvu se mlade mamice soočajo tudi z neprijetnostmi, kot so nočno zbujanje, dojenje, menjavanje plenic in šivi 'tam spodaj'. Spremembe močno vplivajo na čustveno področje, saj so mamice bolj kot na ljubljenje s partnerjem osredotočene na ljubezen do otrok. Njihove dojke postanejo vir hrane za otroka, vagina pa 'kanal za porod'. Nekatere mamice se na te spremembe privadijo hitreje, druge pozneje, a v povprečju velja, da se v obdobju od treh do šestih mesecev želja po seksu povrne. Da se ne bi s partnerjem v tem času popolnoma oddaljila, ohranjajta tesen stik z božanjem, stiskanjem, objemanjem in poljubljanjem. Fizične povezanosti s partnerjem ne smete nikoli prezirati ali pozabiti nanjo.

Po porodu nikar ne pozabite na ohranjanje fizičnega stika s partnerjem. Če vam ni do seksa, se posvetita ljubkovanju, poljubljanju in objemanju.
Po porodu nikar ne pozabite na ohranjanje fizičnega stika s partnerjem. Če vam ni do seksa, se posvetita ljubkovanju, poljubljanju in objemanju. FOTO: iStockphoto
Bolezen

Po diagnozi težke ali resne bolezni nihče ne pričakuje od prizadetega, da bo njegovo spolno življenje tako polno kot prej. Veliko oseb pa ima težave z upadom libida tudi po zaključku zdravljenja. Vendar se o teh težavah lahko odkrito pogovorite s partnerjem in zdravnikom, obiščete pa lahko tudi seksologa. V takšni situaciji vsak nasvet prav pride, zato o težavah nikar ne molčite.

Zdravila

Zdravila za zdravljenje težkih bolezni, kot so sladkorna bolezen, depresija, bolezni srca in ožilja, lahko negativno vplivajo na spolno življenje. Če ste opazili, da je vaša želja po seksu po začetku jemanja zdravil upadla, obiščite zdravnika, ki vam bo zdravila ali zamenjal za druga, ki nimajo takšnega stranskega učinka, ali pa zmanjšal dozo.

Menopavza

V menopavzi se ženske zaradi hormonskih sprememb srečujejo s številnimi težavami, ki vplivajo na upad libida. Poleg vročinskih oblivanj in hitrih sprememb razpoloženja jih mučijo pomanjkanje energije, suhost nožnice in slabša prekrvavitev genitalij, kar vse vpliva na spolnost. Vendar pa menopavza nikakor ne sme pomeniti konec spolnega življenja. Telesu dajte čas, da se privadi na spremembe, pri seksu pa si lahko pomagate z lubrikanti in podaljšano predigro.

Smrt ljubljene osebe

Po smrti bližnjega je povsem normalno, da žalujete in niste razpoloženi za seks. Tega pa se mora zavedati tudi vaš partner. Vendar pa je pomembno, da se o tem s partnerjem pogovorite, saj bo v nasprotnem primeru vaše zavrnitve razumel na osebni ravni in bo mislil, da je on kriv za upad vašega libida. Povejte mu, kako se počutite in kaj pričakujete, predvsem pa si dneve zapolnite z aktivnostmi, ki vas razveseljujejo. Žalost bo tako lažje minila, ostali pa bodo le še lepi spomini na osebo.

Težave v službi

Nezadovoljstvo z delovnim mestom, spori s sodelavci in nizka plača so pogosti vzroki slabe volje in depresije. Žal smo ljudje narejeni tako, da se težko odločamo za spremembe, ki bi takšne situacije izboljšale in slabe volje ne stresamo nad tistimi, ki so vzrok zanjo, temveč nad ljubljenimi osebami, za katere menimo, da bodo našo stisko razumeli in nam oprostili za izbruhe jeze. Že res tako, a to ne more trajati v nedogled. Če ste v službi nesrečni, začnite iskati novo ali pa se naučite ločevati službo od zasebnega življenja. Morda bosta s partnerjem spet našla tisto pravo vez, če si bosta v službenem času poslala kakšen SMS, se po službi odpravila na sprehod ali kavo. Po službi se sprostite, doma pa uživajte s partnerjem in se prepustite strastem.

Naučite se ločevati službo od zasebnosti. Službene težave rešujte v službi, o njih se pogovorite s partnerjem, nikar pa ga zaradi tega ne prikrajšajte za seks in ljubezen.
Naučite se ločevati službo od zasebnosti. Službene težave rešujte v službi, o njih se pogovorite s partnerjem, nikar pa ga zaradi tega ne prikrajšajte za seks in ljubezen.FOTO: iStockphoto

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587