Dostop do kontracepcije in preprečevanje neželene nosečnosti je ena izmed temeljnih reproduktivnih pravic. Na globalni ravni je kontracepcija ključna za zmanjševanje smrtnosti in obolevnosti žensk zaradi neželenih nosečnosti. Na ta način se izboljšuje zdravje žensk in posredno tudi njihovih družin.
Uporaba zanesljive kontracepcije, kamor sodijo hormonska kontracepcija, maternični vložek, kondom in sterilizacija, v Sloveniji v zadnjih treh desetletjih vztrajno narašča. Po približnih ocenah uporablja hormonsko kontracepcijo 40 odstotkov, maternični vložek 10 odstotkov in kondom 30 odstotkov parov, steriliziranih pa je približno tri odstotke žensk in moških. Ob tem upada dovoljena splavnost kot pokazatelj neželene nosečnosti.
V Sloveniji torej opažamo večjo rabo kontracepcije, upadanje splavnosti in porast rodnosti. Za primerjavo je treba poudariti, da medtem ko dovoljena splavnost v Sloveniji vseskozi upada (prav tako v drugih srednjeevropskih državah), pa se je ta od leta 2000 v severnoevropskih državah zvišala za 5 odstotkov, v južnoevropskih državah pa za kar 11 odstotkov.
Uspešno preprečevanje neželene nosečnosti v Sloveniji lahko zagotovo pripišemo dostopnosti kontracepcijskih metod, saj so vse najpomembnejše zanesljive kontracepcijske metode (hormonska kontracepcija, maternični vložek s hormonom ali bakrom, sterilizacija) polno krite iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja. V Evropski uniji smo namreč edina država, ki polno krije vse naštete kontracepcijske metode.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV