Vizita.si
Zaradi lahke dostopnosti in učinkovitosti kontracepcije je pri nas vedno manj neželenih nosečnosti.

Odnosi in spolnost

V Sloveniji vse manj neželenih nosečnosti!

E. D.
26. 09. 2011 08.07
0

Večina mladih v Sloveniji nedolžnost izgubi pri 16 letih. Vendar pa jih kontracepcijo pri prvem spolnem odnosu uporabi le 25 odstotkov. Kljub temu statistike kažejo, da je zaradi dobre dostopnosti kontracepcije in njene učinkovitosti vedno manj splavov in tudi vse manj neželenih nosečnosti.

Zaradi lahke dostopnosti in učinkovitosti kontracepcije je pri nas vedno manj neželenih nosečnosti.
Zaradi lahke dostopnosti in učinkovitosti kontracepcije je pri nas vedno manj neželenih nosečnosti.FOTO: iStockphoto
Letošnji svetovni dan kontracepcije je usmerjen k mladim, ki so ena izmed najbolj ranljivih skupin za neželeno nosečnost in poteka pod geslom Tvoje življenje. Tvoja odgovornost. Poskrbi za kontracepcijo. Strokovnjaki želijo ob letošnjem svetovnem dnevu kontracepcije spodbuditi odgovorno oziroma varno spolnost s ciljem, da naj bi bila vsaka nosečnost načrtovana, hkrati pa je letošnji svetovni dan namenjen preprečevanju prenosljivih spolnih bolezni.
Uspešno preprečevanje neželene nosečnosti v Sloveniji lahko zagotovo pripišemo dostopnosti kontracepcijskih metod.
Uspešno preprečevanje neželene nosečnosti v Sloveniji lahko zagotovo pripišemo dostopnosti kontracepcijskih metod. FOTO: iStockphoto
''S strokovno dejavnostjo slovenskih ginekologov in drugih zdravnikov in zdravstvenih delavcev ter učiteljev je v zadnjih desetletjih Slovenija iz povprečne evropske države postala država z eno od najnižjih dovoljenih splavnosti med mladostnicami ter z najnižjim deležem nosečnosti pri mladostnicah v Evropski uniji. To je uspeh, na katerega smo lahko vsi skupaj upravičeno ponosni,'' je povedala prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. z Ginekološke klinike UKC Ljubljana.

Dostop do kontracepcije in preprečevanje neželene nosečnosti je ena izmed temeljnih reproduktivnih pravic. Na globalni ravni je kontracepcija ključna za zmanjševanje smrtnosti in obolevnosti žensk zaradi neželenih nosečnosti. Na ta način se izboljšuje zdravje žensk in posredno tudi njihovih družin.

Uporaba zanesljive kontracepcije, kamor sodijo hormonska kontracepcija, maternični vložek, kondom in sterilizacija, v Sloveniji v zadnjih treh desetletjih vztrajno narašča. Po približnih ocenah uporablja hormonsko kontracepcijo 40 odstotkov, maternični vložek 10 odstotkov in kondom 30 odstotkov parov, steriliziranih pa je približno tri odstotke žensk in moških. Ob tem upada dovoljena splavnost kot pokazatelj neželene nosečnosti.

Uporaba zanesljive kontracepcije, kamor sodijo hormonska kontracepcija, maternični vložek, kondom in sterilizacija, v Sloveniji v zadnjih treh desetletjih vztrajno narašča.
Uporaba zanesljive kontracepcije, kamor sodijo hormonska kontracepcija, maternični vložek, kondom in sterilizacija, v Sloveniji v zadnjih treh desetletjih vztrajno narašča. FOTO: iStockphoto

V Sloveniji torej opažamo večjo rabo kontracepcije, upadanje splavnosti in porast rodnosti. Za primerjavo je treba poudariti, da medtem ko dovoljena splavnost v Sloveniji vseskozi upada (prav tako v drugih srednjeevropskih državah), pa se je ta od leta 2000 v severnoevropskih državah zvišala za 5 odstotkov, v južnoevropskih državah pa za kar 11 odstotkov.

Uspešno preprečevanje neželene nosečnosti v Sloveniji lahko zagotovo pripišemo dostopnosti kontracepcijskih metod, saj so vse najpomembnejše zanesljive kontracepcijske metode (hormonska kontracepcija, maternični vložek s hormonom ali bakrom, sterilizacija) polno krite iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja. V Evropski uniji smo namreč edina država, ki polno krije vse naštete kontracepcijske metode.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587