Vizita.si
Hormon oksitocin se sprošča med spolnim odnosom, orgazmom, nosečnostjo in dojenjem, zaslužen pa je za številne učinke.

Odnosi in spolnost

Vsemogočni hormon ljubezni

Ni.J.
17. 02. 2011 08.21
0

Hormon oksitocin oziroma tako imenovani 'hormon ljubezni', ki se sprošča med spolnim odnosom ter moškim in ženskim orgazmom, naj bi povzročal najrazličnejše psihične in psihološke učinke, tako pri moških kakor tudi pri ženskah. Katere?

Hormon oksitocin se sprošča med spolnim odnosom, orgazmom, nosečnostjo in dojenjem, zaslužen pa je za številne učinke.
Hormon oksitocin se sprošča med spolnim odnosom, orgazmom, nosečnostjo in dojenjem, zaslužen pa je za številne učinke.FOTO: iStockphoto
Vpliv hormona oksitocina na naše obnašanje in psihično počutje izvira iz možganov, kjer ga proizvaja hipotalamus. Od tod se prenaša v hipofizo in nato v krvni obtok. Sprošča se med spolnim odnosom, orgazmom, rojevanjem in dojenjem ter je ključnega pomena za razmnoževanje. Odgovoren je namreč tako za izbrizganje sperme kakor porod in nenazadnje tudi dojenje.

Hormon oksitocin pa ni zaslužen le za neverjetne občutke ljubezni in užitka, temveč povzroča tudi navezanost, sproščenost, umirjenost in številne druge občutke.

Večja povezanost

Študija, ki je bila objavljena leta 2007 v reviji Psychological Science je pokazala, da so noseče ženske, ki imajo v prvem tromesečju povišan nivo oksitocina v krvi, po porodu veliko bolj povezane z otrokom. V primerjavi z drugimi ženskami, pa naj bi se ženske s povišanim nivojem oksitocina v krvi, v prvem mesecu po porodu vključevale v več aktivnosti – petje, hranjenje, kopanje malčka – in na bolj prijateljski ravni.

Veča spolno vzburjenost

Pri podganah, ki so jim v cerebrospinalno tekočino vbrizgali oksitocin, so znanstveniki opazili spontane erekcije. Mešanica možganskih kemikalij, ki vsebuje tudi oksitocin, pa se sprošča tudi pri moških med ejakulacijo. Poleg tega pa naj bi sproščanje tega hormona med spolnimi odnosi povzročalo tudi vedno večjo navezanost enega partnerja na drugega in odvisnost od seksa z isto osebo.

Manj stresa

Vpliv oksitocina na blažitev stresa so proučevali na prerijskih podganah. Ko so mladiče ločili, so ti kazali številne simptome stresa in strahu, vsi ti simptomi pa so izginili, ko so jim vbrizgali oksitocin. Strokovnjaki zato predvidevajo, da ima hormon ljubezni tudi velik in pomemben vpliv pri soočanju s stresnimi situacijami.

Bolj trdna zveza

Ko so znanstveniki primerjali raven oksitocina v urinu bioloških otrok in sirot, so ugotovili, da se je pri otrocih, ko so prišli v stik z materjo, bistveno povečala količina oksitocina v urinu. Študija, ki je bila leta 2005 objavljena v reviji Proceedings of the National Academy of Sciences, pa je pokazala, da se nivo oksitocina ni spremenil pri posvojenih otrocih, ko so ti prišli v stik s svojo krušno materjo. To naj bi bil tudi eden od razlogov, zakaj imajo določeni posvojeni otroci težave z vzpostavljanjem trdnih razmerij.

Okrepi spomine

Oksitocin naj bi pri moških okrepil prve spomine na mater. V neki študiji so dali 31 moškim inhalirati sintetično obliko tega hormona. Tisti, ki so imeli pozitiven odnos z materjo, so imeli po inhaliranju hormona še bolj ljubeče spomine nanjo kot sicer, tistim pa, ki se z materjo niso razumeli že v otroštvu, se je spomin na mater še poslabšal.

Olajša porod in dojenje

Med porodom se oksitocin sprošča v ogromnih količin, saj okrepi krčenje maternice, s pomočjo katerega se odpre maternični vrat, ki dovoljuje malčku prihod na svet. Zdravniki tako uporabljajo sintetično obliko hormona oksitocina, imenovanega Pitocin, za sprožanje in pospeševanje poroda. Po porodu hormon še vedno stimulira krčenje maternice in doseže vrhunec z rojstvom posteljice. Raven hormona nato nekoliko upade, se pa začne spet sproščati v pulzih med dojenjem, saj povzroča izločanje mleka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650