Tehnologija
Ali pogosto pred spanjem berete knjigo, vaš partner pa ima v naročju prenosni računalnik in se ukvarja s službenimi stvarmi? Kaj pa zjutraj ob vikendih, ko se vama ne mudi v službo? Imate morda v rokah daljinski upravljalnik in kar iz postelje gledate televizijo, medtem ko vaša boljša polovica po telefonu čveka s prijateljicami? Potem se nikar ne čudita, da ne najdeta ne časa ne volje za intimnost.
Kontracepcijske tablete in nekatera druga zdravila
Kakšna ironija – kontracepcijske tablete ste začele jemati prav zato, da ne boste ves čas v strahu pred neželeno nosečnostjo in da se boste lahko brezskrbno predajale užitkom, zdaj pa opažate, da je vaša spolna sla začela usihati. Oralna kontracepcija namreč vpliva na vaše hormone, spremenjeno hormonsko ravnovesje v telesu pa lahko ima za posledico prav usihanje spolne sle, pojasnjuje zdravnik Michael Krychman. Na seznam zdravil, ki ubijajo spolno slo, pa strokovnjaki uvrščajo tudi nekatera zdravila za uravnavanje krvnega tlaka, antidepresivi, zdravila za odpravljanje tesnobe, antihistaminiki. Če torej opazite, da je kmalu za tem, ko ste začeli jemati nekatera zdravila, začel vaš libido upadati, se posvetujte z zdravnikom. Morda vam bo, če bo seveda lahko, predpisal kakšna druga, a podobna zdravila, ali pa vam bo zmanjšal dozo.
Prezaposlenost in stres
Ste tudi vi v pogonu od šestih zjutraj do enajstih zvečer, ko samo še utrujeni padete v posteljo? Imate poleg službe še ogromno drugih zadolžitev in okupacij, kot so skrb za otroke, kuhanje, likanje, pospravljanje in čiščenje, telovadba in podobno? Potem verjetno res ne najdete ne časa ne volje za seks. Če pa prenaporen urnik in kroničen stres načneta tudi vaše hormonsko ravnovesje, je to lahko le še dodaten razlog za upadanje vašega libida. Morali boste nekoliko izpreči in če ne gre drugače, boste morali tudi seks načrtno uvrstiti v svoj natrpan tedenski urnik. Preprosto si z boljšo polovico recita, da si bosta dva večera v tednu rezervirala samo zase in se za tisto urico ali dve res posvetita eden drugemu. Pokličita varuško, pripravita si sproščujočo kopel, vanjo kanita še nekaj kapljic eteričnega olja, ki razvaja čute, in se prepustita užitku, svetuje priznan seksologinja Linda De Villers.
Slaba samopodoba
Tudi nekaj odvečnih kilogramov ali pa nezadovoljstvo z določenimi deli telesa lahko, predvsem pri ženskah, vpliva na to, da jim ni več do seksa. Ker se namreč ne počutijo dobro v svojem telesu, se jim zdi, da tudi partnerju ne morejo biti privlačne. Strokovnjaki pa pravijo, da tistih nekaj odvečnih kilogramov nikakor ne sme biti razlog, da trpi vajino spolno življenje. ''Dandanes smo pogosto žrtve medijske idealizacije, ki nam narekuje, kakšni moramo biti, da bomo seksi,'' pojasnjuje Claytonova in svetuje, da se s partnerjem preprosto pogovorimo o svojih negotovostih in prisluhnemo njegovim komplimentom, kajti to lahko pomaga pri premagovanju psihičnih preprek, vezanih na slabo seksualno samopodobo. Če to ne pomaga, pa lahko izgubite tistih nekaj kilogramov, ki vas tako zelo motijo, in začnete telovaditi, da si izoblikujete postavo. Ena od študij je namreč pokazala, da je 37 odstotkov sodelujočih povedalo, da so se za tem, ko so nekoliko shujšali, začeli počutiti bolj privlačne, posledično pa se je izboljšalo tudi njihovo spolno življenje.
Menopavza
Pogosto se ženskam v menopavzi zaradi velikega hormonskega nihanja zgodi, da jim upade tudi spolna sla. Poleg tega, da ne čutijo več tako velike želje po seksu, nekatere pripovedujejo tudi, da je njihovo vaginalno tkivo postalo bolj občutljivo in da imajo tudi težave z vlaženjem, kar lahko vodi v precej boleč seks, zato se mu začnejo na veliko izogibati. Če se kaj podobnega dogaja tudi vam, se pogovorite z zdravnikom. Mora vam lahko predpiše kakšna zdravila, ki pomagajo lajšati simptome menopavze, posežete pa lahko tudi po lubrikantih, svetujejo strokovnjaki.
Monotonost in rutina
Če sta z boljšo polovico skupaj že več let ali celo desetletij, se vama lahko zgodi, da vajino spolno življenje postane precej rutinsko in monotono. Ves čas enaka predigra, ves čas enaki položaji. Skratka, nič novega in razburljivega se vama več ne dogaja v postelji. Zato vama sčasoma tudi seks ne diši več tako zelo … Rešitev je preprosta – začnita eksperimentirati!
Bolezni in slabo počutje
Za upadanje spolne sle je lahko krivo tudi kakšno bolezensko stanje, svarijo strokovnjaki, na primer težave s ščitnico, fibromialgija, slabokrvnost, revmatoidni artritis … Skratka bolezni, ki so bodisi povezane s spremembo hormonskega ravnovesja ali s kronično bolečino. Če obiščete zdravnika in mu pojasnite svoje težave, bodo zelo verjetno takoj, ko bo postavil pravilno diagnozo in začel zdraviti bolezen, ki vas pesti, začeli izginjati tudi simptomi, med katere spada nizek libido. Vaše spolno življenje bo tako lahko doživelo nov zagon.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV