1. Težave s hormoni
Še posebej noseče ženske, tiste, ki so pravkar rodile, in pa tiste v menopavzi imajo drugačno ravnovesje hormonov, kot so ga imele prej. Hormonsko ravnovesje je porušeno tudi pri ženskah, ki imajo težave s ščitnico, nadledvično žlezo, hipofizo, skratka z žlezami, ki izločajo hormone. In če se močno zniža raven hormonov v telesu – še posebej testosterona, ki se pri ženskah sicer izloča iz nadledvične žleze in ki je najbolj ''odgovoren'' za spolno željo – se to odrazi v nezanimanju za spolnost. Na upadanje spolne želje pa lahko zaradi spremembe hormonov vpliva tudi jemanje hormonskih tablet.
2. Zmanjšana prekrvavljenost spolnega organa
Strokovnjaki pravijo, da ima kar nekaj žensk, ki bolehajo za diabetesom, težave v spolnosti. Kriva naj bi bila slabša prekrvavljenost vagine in klitorisa, ki je posledica poškodovanih krvnih žil. Zaradi slabše prekrvaljenosti se menda zmanjša možnost vzburjenja in navlažitve nožnice, kar povzroča neprijetne, boleče spolne odnose. Z enakimi težavami pa se spopadajo tudi ženske, ki imajo zelo visok krvni tlak – tudi pri njih spolni organ ni prekrvavljen tako, kot bi moral biti, pravijo strokovnjaki.
3. Poškodbe živcev
Tudi okvara živcev, ki oživčujejo ženski spolni organ, je lahko vzrok za motnje spolne sle. Ti živci, ki so še kako pomembni za vzuburjenje in odzivanje na zunanje dražljaje, se lahko poškodujejo med kakšnim operativnim posegom v predelu medenice ali danke, lahko pa okvaro živcev povzročijo tudi kakšne poškodbe ali okvare (predvsem v križnem delu hrbtenice), vnetja, multipla skleroza, Parkinsonova bolezen, kap ...
4. Stranski učinki zdravil
Med zdravili, ki zavirajo spolno slo, so najbolj pogosto antidepresivi, antipsihotiki, nekatera pomirjevala in pa zdravila, ki jih uporabljajo pri kemoterapijah. Strokovnjaki pa opažajo, da spolna sla še posebej upada pri tistih pripadnicah nežnejšega spola, ki jemljejo več različnih zdravil hkrati.
5. Stres in depresija
Seveda je tudi stresen način življenja pogost krivec za to, da ženska bodisi ne čuti želje po spolnosti bodisi se fizično ne more pripraviti k temu. Hiter tempo življenja, nenehni pritiski in zadolžitve, ki jih je treba narediti do časovno postavljenega roka, so veliki sovražniki spolne sle. Če zaradi napornega življenja postajate vse bolj nezadavoljni in padete celo v depresijo, pa se lahko vaše spolne težave še poslabšajo.
Preden prestrašeni in obupani odhitite h ginekologu ali seksologu, pomislite, kaj je pravzaprav krivo za vaše težave in ali jih morda lahko odpravite sami. Če je več kot očitno, da vam spolno slo ubija prehiter in prenaporen tempo življenja, se skušajte nekoliko razbremeniti. Nekajkrat v tednu si vzamite čas zase in se sprostite. Pojdite na dolg sprehod v naravo, lotite se teka ali kakšnega drugega športa, ki bo poživil vaše telo in vašega duha, zavrtite si priljubljeno glasbo ali pa berite kakšno knjigo, ki vas bo sprostila in nasmejala ter vam misli speljala stran od skrbi. Če pa sumite, da je za vaše težave krivo porušeno hormonsko ravnovesje, kakšna zdravila, ki jih jemljete, ali kateri drugi, medicinsko pogojeni vzrok, se lahko o upadanju spolne sle posvetujete s zdravnikom.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV