Vizita.si
Meditacija vam izboljša koncentracijo in s tem tudi spomin.

Duševno zdravje

13 pravil za boljši spomin

Katja Benčina
04. 06. 2009 17.20
0

Kaj ne bi bilo super, če bi le pogledali stran knjige ali zapiskov in si natančno zapomnili, kaj na njej piše? Ali pa da bi vedeli, kje ste sinoči pustili ključe in vam jih zjutraj ne bi bilo treba iskati?

Prvi korak je, da se prepričate v to, da imate dober spomin.
Prvi korak je, da se prepričate v to, da imate dober spomin.FOTO: iStockphoto
To si trenutno verjetno želi veliko študentov in dijakov, ki morajo preštudirati na tisoče strani za izpite in teste. Pa tudi gospodinje, ki gredo po nakupih in doma pozabijo svoj nakupovalni listek, in še tisti, ki zjutraj vedno zamudijo v službo, ker ničesar ne najdejo. Žal vas moram razočarati, da si fotografskega spomina ne morete pričarati, lahko pa si spomin kljub temu izboljšate.

1. Najprej verjemite v to, da že imate dober spomin, ki pa se ga da še izboljšati.

Preveč ljudi namreč prepriča same sebe, da imajo slab spomin in si nikakor ne morejo zapomniti imen, številk, rojstnih dni in podobno. Zato je prvi korak ta, da verjamete v svoje sposobnosti in se ne zatrete vsakič, ko bi lahko napredovali.

2. Trenirajte možgančke

Redni trening namreč spodbuja možgane, v katerih se tako razvijajo nove nevronske poti, ki pomagajo izboljšati spomin. To lahko počnete tako, da se učite novega jezika, glasbeni inštrument, ples, sudoku, igre za spomin, lahko se pozabavate s kakšnim matematičnim izračunom, če seveda niste pridobili strahu pred matematiko v času šolanja, ali pa kakšno drugo zabavno možgansko igro. Možgančke je dobro trenirati 30 minut na dan.

3. Telesna aktivnost

Ne le možgančke, trenirati je treba tudi ostalo telo. Redna vadba namreč izboljša cirkulacijo in učinkovitost celotnega telesa, tudi možganov. Poleg tega je dokazano, da se z redno telesno vadbo obvarujete še pred demenco.

4. Izogibajte se stresu

Ta nikoli ni dober in tako ni dober niti za spomin. Čeprav kronični stres fizično ne poškoduje možganov, pa vam poslabša spomin. In ker se stresu pogosto ne moremo izogniti, se ga naučite nadzorovati. Pri tem vam bo v veliko pomoč tudi joga ali druge telesne aktivnosti.

5. Zdrava prehrana

Za boljši spomin jejte hrano, ki bo vaše možgane ohranjala zdrave. Priporočljiva je hrana, ki vsebuje antioksidante, na primer brokoli, borovnice, špinača in jagode. Poleg tega je dobro, da uživate hrano z omega 3 maščobnimi kislinami (losos, slanik, skuša) in vitaminom E, niacinom ter vitaminom B6. Namesto treh velikih obrokov si raje privoščite pet manjših.

6. Natančno opazujte

Pogosto pozabite stvari ne zaradi tega, ker imate slab spomin, ampak ker slabo opazujete. Tako na primer pozabite ime že kmalu po tem, ko se predstavite z novo osebo. Zato se naslednjič skoncentrirajte na ime osebe, ki se vam predstavi, in si ga zavestno vtisnite v spomin. Uspeh vam tako zagotovo ne uide.

7. Vzemite si čas, da oblikujete spomin

Kratkoročni spomin je zelo krhek in že majhna distrakcija lahko povzroči, da pozabite nekaj tako preprostega, kot je telefonska številka. Ključ do uspeha je ta, da si vzamete čas in mislite za nekaj trenutkov le na stvar, ki si jo želite zapomniti. V tem trenutku naj vas ne zmoti nič.

Trenirajte svoje možgančke z učenjem plesa, novih jezikov, igranjem na glasbeni inštrument in miselnimi igrami.
Trenirajte svoje možgančke z učenjem plesa, novih jezikov, igranjem na glasbeni inštrument in miselnimi igrami. FOTO: iStockphoto

8. Ustvarite si podobe, ki si jih boste zapomnili

Informacije si zapomnite veliko lažje, če jih vizualizirate. Vendar pa, če si na primer želite zapomniti otroka s knjigo, si nikar ne predstavljajte otroka, ki bere knjigo, saj je to nekaj običajnega, kar boste kmalu pozabili. Raje si spomnite nekaj bolj kreativnega, kar bo ostalo v spominu. Na primer otroka, ki lovi knjigo, ali otroka, ki je knjigo. Presenetite svoj um, vplivajte nanj preko čustev in lažje si boste zapomnili.

9. Ponavljanje, ponavljanje, ponavljanje

Ponavljajte stvari, ki si jih morate zapomniti. Večkrat kot vidite, slišite ali razmišljate o stvari, hitreje si jo zapomnite. Tako si podatke ponavljajte na glas, potiho in si jih tudi zapišite.

10. Zapomniti si moram več stvari naenkrat

Včasih si je težko zapomniti več stvari naenkrat. Na primer vseh stvari, ki jih je treba nakupiti. Da bi si to tegobo olajšali, skušajte kategorizirati. To pomeni, da ko greste nakupovati, veste, da morate kupiti nekaj deset stvari, zato jih razvrstite v kategorije: zelenjava, meso, mlečni izdelki, začimbe. Te vas bodo potem spomnile tudi na sir, jogurte, mleko in podobno.

11. Organizirajte svoje življenje!

Predmete, ki jih potrebujete vsak dan, na primer ključi, denarnica, očala, vračajte vsak dan na isto mesto. Za svoje dnevne opravke uporabljate planer, kamor si zapišete, kaj vse morate postoriti. Načrta se držite! Telefonske številke shranjujte v svoj računalnik, telefon ali beležko. Zraven lahko dopišete še datume rojstnih dni najdražjih in prijateljev. Vsak se namreč razveseli čestitke na svoj dan. Organizacija življenja vam tako lahko prihrani veliko energije in stresa ter vam prinese zadovoljstvo. Čeprav vam ne bo izboljšala spomina, pa od nje prejmete enake učinke. Svoje ključe boste zjutraj, ko se vam mudi v službo, našli hitro, če bodo na istem mestu ali pa če si boste zapomnili, kje ste jih sinoči pustili.

Meditacija vam izboljša koncentracijo in s tem tudi spomin.
Meditacija vam izboljša koncentracijo in s tem tudi spomin.FOTO: iStockphoto

12. Pomagajte si z meditacijo

Raziskave kažejo, da se ljudje, ki meditirajo, lažje skoncentrirajo in imajo zato boljši spomin.

13. Dobro se naspite

Kakovost spanja vpliva na zmožnost možganov za pomnenje, zato si privoščite kakovosten spanec. Tako je tudi za študente in dijake zelo priporočljivo, da si pred učenjem privoščijo dober spanec in da si študiranje snovi razdelijo na več dni po malem. Spanec namreč dela čudeže, in če boste snov prespali in jo naslednji dan ponovili, vam uspeh ne uide.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662