Spanec namreč okrepi povezave med živčnimi celicami v možganih, kar je ključnega pomena tako za učenje kot za spomin. Povezavo so raziskovali znanstveniki z univerze v Genevi, kjer so preučevali skupino 32 prostovoljcev. Ti so opazovali podobe, ki so se jih morali kasneje spomniti. Ena skupina prostovoljcev si je nato privoščila osemurni spanec, druga skupina pa je bila za spanec prikrajšana. Naslednji dan se je skupina, ki se je naspala, odrezala veliko bolje kot druga, kar so preverili tudi s pomočjo skeniranja možganov z magnetno resonanco.
Poleg tega so ugotovili, da spanec pomaga možganom utrditi pridobljene izkušnje in učvrstiti šibkejše spomine, ki bi v nasprotnem primeru sčasoma zbledeli. Dr. Neil Stanley, strokovnjak za spanje na univerzitetni bolnišnici v Norfolku in Norwichu, je dejal, da so ugotovitve pokazale, kako zelo pomembno je prejeti dovolj nočnega počitka: "Spanec ni le tratenje časa – je zelo aktiven čas, ki ga nujno potrebujemo za spomin in učenje. Podnevi si pridobivamo informacije, ponoči pa jih razvrščamo. Ljudje se pritožujejo, da imajo premalo časa za spanje, vendar ga dandanes, v dobi informacijske preobremenitve, potrebujemo bolj kot kadar koli prej."
Če želite imeti dober spomin in biti bistri naslednji dan, si tako vzamite dovolj časa za počitek in se dobro naspite.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV