Škodljivi delci v onesnaženem zraku vplivajo na možganske procese in spremenijo delovanje možganov. Le eno uro vdihavanja onesnaženega zraka je lahko krivo za neznosen glavobol in druge spremembe v delovanju možganov.
Da pa to niso le prazna sklepanja, so dokazali nizozemski znanstveniki. Ti so v garaži ustvarili podobne pogoje, kot so na zelo onesnaženi prometni cesti. Deset prostovoljcev so nato prosili naj ostanejo vsaj 30 minut v tej garaži. Drugih deset pa so namestili v prostor s čistim zrakom. Vse so priključili na EEG napravo, ki je beležila njihovo odzivanje v možganih. Po 30 minutah so preverili rezultate. Pri tistih, ki so vdihavali onesnažen zrak, so opazili močno povečan stresen odziv. Kot je znano, pa stres vpliva tudi na delovanje možganov: slabše pomnenje, koncentracijo, učenje itd. Stresen odziv je pri njih ostal tudi po tem, ko so že zapustili sobo. Pri tistih, ki so bili v prostoru s čistim zrakom, sprememb niso zaznali.
Vodja raziskave Paul Brom je tako zaključil, da ima podobno škodljiv vpliv na telo in možgane tudi onesnažen zrak v mestih.
Podobno so ugotovili tudi v Mehiki, kjer so naredili teste na psih. Ugotovili so, da so tisti psi, ki živijo v enem izmed najbolj onesnaženih mest na svetu Mexico Cityju, imeli podobne poškodbe možganov, kot jih opažajo pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo.
Škoduje tudi otrokom in nosečnicam
Nečist zrak zelo slabo vpliva tudi na možgane otrok. Ameriški raziskovalci so namreč ugotovili, da se otroci, ki so živeli v izrazito onesnaženem okolju, precej slabše učijo, imajo slabši spomin in se tudi slabše izražajo. V neki kanadski raziskavi pa so ugotovili, da naj bi imele nosečnice, ki živijo v močno onesnaženem okolju večje možnosti za prezgodnji porod.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV