Študija iz Velike Britanije poroča o pozitivnih učinkih plesa na mentalne funkcije pri starejših. V študiji, ki je trajala kar 21 let, so merili mentalne sposobnosti ljudi pri staranju. Ugotovili so, da ples ljudem izboljša spomin, saj se z njim ustvarjajo kognitivne rezerve. Možgani se namreč z večjo uporabo ne izrabljajo, ampak se krepijo in ustvarjajo več kognitivne rezerve. Tako pri staranju možganske celice odmirajo, kognitivne rezerve pa nadomeščajo umirajoče celice.
Ples zmanjša možnosti za demenco
V študiji so nadzorovali številne aktivnosti: branje knjig, sestavljanje puzlov, igranje kart, glasbenih inštrumentov, tenisa, golfa, sprehajanje in ples. Pokazalo se je, da je ples tisti, ki najbolj izboljšuje spomin. Ne le to, ugotovili so, da se z njim lahko obranimo tudi demence. Branje namreč zmanjša možnost demence za 35 odstotkov, medtem ko ples za kar 76 odstotkov.
Zakaj je prav ples tako učinkovit?
Ne le da si je pri plesu treba zapomniti številne korake in njihov vrstni red, korake je treba prilagoditi še ritmu in plesnemu partnerju. Tako pri plesu deluje več možganskih funkcij naenkrat, kar ustvarja kognitivne rezerve.
Učinkovite so vse zvrsti plesa. Od družabnih plesov pa vse do salse, hip hopa, orientalskih plesov in drugih zvrsti. Če imate težave s spominom se brž podajte na plesni parket.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV