Ginkgo biloba – učinkovita pomoč pri pojemanju spomina in koncentracije
Pešanje spomina in sposobnosti koncentracije, vrtoglavica in šumenje v ušesih so znaki, ki se lahko začnejo že po 40. letu, pogosteje pa po 50. letu, in kažejo na motnje v prekrvitvi možganov. Vrtoglavico spremlja občutek, da se stvari vrtijo okoli nas ali pa da se vrtimo mi sami. Šumenje v ušesih pa lahko občutimo kot zvonjenje, piskanje, tiktakanje, žvižganje in podobne zvoke. Motnje v prekrvitvi se ne pojavijo samo v možganih, ampak lahko tudi drugod po telesu. Prepoznamo jih predvsem po hladnih in otrplih nogah, po ščemenju v nogah ali celo po bolečini pri hoji.
Dejavniki tveganja za motnje v prekrvitvi
Do motenj v prekrvitvi lahko pride zaradi starostnih sprememb na žilju, poznamo pa tudi druge dejavnike tveganja, ki lahko prekrvitev še poslabšajo. To so zvišan krvni tlak, bolezni srca in žilja, sladkorna bolezen, kajenje, neustrezna prehrana, nezadostna telesna dejavnost in dedna nagnjenost.
Kaj se pravzaprav dogaja?
V žilah se začnejo nalagati maščobe, poleg tega pa se lahko začnejo čezmerno zlepljati tudi krvne ploščice. To pripelje do zožitve krvnih žil in posledično do slabše prekrvitve, sledi pa zmanjšan dotok kisika in hranilnih snovi do možganskih celic. Motnje spomina in koncentracije še dodatno povečajo poškodbe možganskih celic s prostimi radikali.
Zakaj še pride do pešanja spomina?
Poleg motenj v prekrvitvi možganov obstajajo za pojemanje spomina tudi drugi vzroki. Tako se s starostjo povečuje možnost za pojav demence, ki je najpogosteje posledica propadanja možganskih celic. To se zgodi pri tako imenovani Alzheimerjevi bolezni. Demenca je upadanje možganskih funkcij, kot so spomin, mišljenje, orientacija, razumevanje, računanje, sposobnost učenja, sposobnost besednega izražanja, presoja. Spremeni pa se tudi človekova osebnost.
Ginkgo biloba dokazano izboljša prekrvitev
Ginkgo biloba je danes v svetu najpogosteje uporabljena zdravilna rastlina z dokazano učinkovitostjo pri odpravljanju motenj prekrvitve, ki so posledica starostnih sprememb in se kažejo kot motnje spomina in koncentracije, šumenje v ušesih in vrtoglavica ter zmanjšana prekrvitev nog. Učinkovine ginkovih listov delujejo kot lovilci prostih radikalov, ščitijo možganske celice pred poškodbami ter širijo krvne žile in tako povečajo krvni pretok. Zaradi boljšega pretoka prinesejo možganskim in drugim celicam več kisika in energije in tako podaljšajo življenje ter izboljšajo delovanje celic.
Izvleček ginka prav tako učinkovito odpravlja simptome demence.
Kdaj priporočamo jemanje pripravkov iz ginka?
Pri motnjah v prekrvitvi možganov, ki se kažejo kot:
– pojemanje spomina,
– zmanjšana intelektualna sposobnost,
– vrtoglavica,
– šumenje v ušesih.
Pri motnjah v prekrvitvi nog in rok, ki se kažejo kot:
– občutek hladnih nog in rok,
– bolečine pri hoji,
– otrplost in ščemenje.
Kako jemljemo pripravke iz ginka?
Priporočljivi dnevni odmerek je 120 do 240 mg standardiziranega izvlečka listov ginka. Odmerek je seveda odvisen od vrste in resnosti težav. Prve znake izboljšane prekrvitve občutimo že po enem mesecu zdravljenja, za dolgotrajni učinek pa je treba zdravilo jemati najmanj tri mesece. Ginko lahko jemljemo dalj časa, prekinitve niso potrebne.
Pred uporabo natančno preberite navodilo!
O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV