Znanstvene ustanove, ki se ukvarjajo z analizo čajnih sestavin, so prišle do zanimivih ugotovitev. Koncentracija čaja (po dveh do štirih skodelicah) se začne krepiti po desetih minutah in doseže vrhunec 45 minut po zaužitju. Če naredimo primerjavo s kavo, ugotovimo, da se krepilno delovanje čaja začne pozneje, učinkuje pa precej dlje. Pomemben pa je tudi podatek, da je zeleni čaj veliko bolj zdrav kot kava.
Kako pravilno pripravimo zeleni čaj?
Pri pripravi vedno uporabljajte svežo vodo. Boljša je mehkejša voda, ker čaju daje pristnejši okus.
Vodo zavrite v posodi, ki naj bo steklena ali kovinska, nikakor pa ne aluminijasta. Ko voda zavre, jo ohladimo na 50 do 60 °C in z njo prelijemo čaj. Na skodelico odmerimo eno do dve žlički čaja, eno žličko odmerimo še za čajnik. Čaj pustimo stati od 3 do 5 minut, potem ga precedimo (od dve do pet minut namreč zadošča, da se iz čaja izloči večji del kofeina. Če čaj pustimo stati dlje, se začne izločati vedno več čreslovin in čaj postane trpek.) Čaj je priporočljivo piti brez dodatka sladkorja in mleka.
Lahko zeleni čaj tudi škoduje?
Edini negativni stranski učinek pitja zelenega čaja je nespečnost zaradi kofeina, ki ga vsebuje. Če boste dnevno popili skodelico ali dve, boste veliko naredili za svoje zdravje. Zeleni čaj namreč vsebuje veliko zdravilnih učinkovin, potrebnih za dolgo in zdravo življenje.
V čem se razlikujejo kitajski, japonski in tajvanski zeleni čaj?
Kitajski zeleni čaji so močnejši in bolj grobega okusa kot japonski, kakovost pa zelo niha. Dokaj zanesljiv pokazatelj kakovosti sta okus in cena. Japonski čaji imajo v primerjavi s kitajskimi bolj prefinjen, poln okus in intenzivno rumeno-zeleno barvo. Japonski čaji so tudi precej dražji od kitajskih. Tajvanski čaji pa pravzaprav sploh niso povsem zeleni, ker so polfermentirani.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV