Vizita.si
Erazem Pintar in Nina Gazibara

Duševno zdravje

Zakaj nam spomladi 'podivjajo' hormoni?

Katja Benčina
31. 05. 2009 17.05
0

Pomlad je tu in z njo tudi »podivjani hormoni«. Med predavanji in v službi pogledujemo skozi okno in si želimo, da bi bili kje zunaj na soncu s prijatelji, kar na enkrat smo spet polni energije.

Zakaj ima pomlad takšen vpliv na nas in kaj se pravzaprav dogaja v našem telesu, pa nam je razložil endokrinolog

dr. Tomaž Kocjan

, ki se ukvarja s hormonskimi motnjami.

1. Zakaj nam spomladi "podivjajo hormoni"?

Spremembe so verjetno posledica daljših dni in več sončne svetlobe, kar zazna naša mrežnica. To je notranji sloj očesa, ki preko živčnih poti posreduje podatke o večji količini svetlobe v poseben del možganov, ki ga imenujemo hipotalamus. Gre za nadzorni center žlez z notranjim izločanjem, ki uravnava raven izločanja različnih hormonov. V konkretnem primeru hipotalamus deluje kot nekakšna biološka ura, med endokrinimi žlezami pa ima pomembno vlogo predvsem epifiza ali češarika, majhna, za grah velika žleza, ki leži na bazi možganov in izloča melatonin.

2. Na kakšen način vplivajo na nas?

Imamo več energije, manjšo potrebo po spanju, večjo željo po spolnosti in manjši apetit. Na to vpliva melatonin ali ''spalni hormon'', ki se iz epifize intenzivno izloča v temi ali mraku, torej predvsem pozimi, spomladi pa se njegovo izločanje zaradi krajših noči in več svetlobe zmanjša. Istočasno se v možganih dvigne nivo serotonina ali ''hormona sreče'', ki izboljša naše razpoloženje.

3. Kako pomlad vpliva na našo telesno težo?

V tem letnem času se močneje zavemo svoje telesne podobe in naglo se nam zmanjša želja po ogljikovih hidratih, ki smo jih kopičili čez zimo in s tem pridobivali na teži. Takšno ustvarjanje zaloge je najverjetneje posledica obnašanja naših davnih prednikov, ki so le na ta način lahko nekako preživeli zimo.

4. Kako pomlad vpliva na spolnost?

Omenili smo že, da se spomladi poveča želja po spolnosti, vendar paradoksno ne tudi spolna aktivnost. To je posledica tega, da je nivo testosterona spomladi sorazmerno nizek, bistveno višji je namreč poleti in zlasti jeseni. V preteklosti je bila jesen namreč najugodnejši čas za spočetje potomcev, ki so se nato rodili spomladi, ko je bilo na voljo dovolj hrane.

Statistika kaže, da je ravno spomladi največ nenačrtovanih zanositev, saj je v tem letnem času plodnost moških največja.
Statistika kaže, da je ravno spomladi največ nenačrtovanih zanositev, saj je v tem letnem času plodnost moških največja. FOTO: iStockphoto

5. Zakaj je ravno v tem času največ nenačrtovanih nosečnosti?

Plodnost moških je spomladi najvišja, in sicer ravno zaradi manjšega števila spolnih odnosov. Koncentracija spermijev v semenski tekočini se zato zviša, tako da ni presenetljiva statistika, ki kaže največ nenačrtovanih zanositev ravno v tem letnem času.

6. Zakaj spomladi nenehno razmišljamo, kako bi bili raje zunaj kot v zaprtem prostoru?

Spomladi se ljudje načrtno več časa zadržujejo zunaj, na soncu, ker, kot rečeno, na ta način izboljšajo svoje razpoloženje. Dodatno je razlog za izpostavljanje soncu verjetno tudi dejstvo, da našemu telesu skozi zimo manjka vitamina D, ki lahko nastaja v koži pod vplivom UV žarkov le od aprila do oktobra. Vitamin D je nujen za zdrave kosti in zobe, poleg tega pa ima še številne ugodne učinke na imunski sistem, preprečuje nastanek avtoimunskih bolezni, raka, nekaterih okužb in ugodno vpliva tudi na srčnožilni sistem.

7. Ali lahko umirimo naše »podivjane hormončke«?

Na procese, ki se v telesu dogajajo spomladi ne moremo vplivati, saj gre za življenjske ritme, ki so bili vpisani v naše gene že davno tega. Priporočljivo pa je paziti na to, da s pomladnimi telesnimi aktivnostmi ne pretiravamo, še zlasti, če smo celo zimo preživeli na kavču. Intenzivnost vadbe stopnjujemo postopno, spomladi je namreč po podatkih visoko tudi število srčnih napadov. Ti se ponavadi zgodijo pri slabo pripravljenih posameznikih, ki želijo naenkrat nadoknaditi vse, kar so zamudili v prejšnjih mesecih.

 

Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite na FORUMU.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662