Pred nedavnim je bilo v okviru Gospodarske zbornice Slovenije organizirano strokovno srečanje sekcije refleksoterapevtov. Na enem od predavanj je govorila tudi Živia Ketiš. Razlagala je o pravilni obutvi in deformacijah, ki lahko nastanejo zaradi starosti ali nepravilnega obuvala.
Starost vpliva na deformacijo stopal
Sčasoma stopala postajajo širša, naravno 'oblazinjenje' na peti in sprednjem delu stopal pa se stanjša. Z leti se naraven lok stopala splošči, stopala in gležnji pa nekoliko otrdijo. Ko se staramo, je potrebno preverjati velikost naših stopal, saj se ta z leti širijo in daljšajo. Ne smemo se zanašati samo na velikost čevlja, ampak moramo čevelj pomeriti in ugotoviti, ali se naša noga v njem dobro počuti. Ne nosimo namreč vse življenje enake številke čevljev. S starostjo običajno pridobimo na celi številki.
Vsak hodi drugače
Poleti najlažje vidimo, kako hodimo oziroma kako obremenjujemo obutev. Tako bomo najlažje kupili primerno obuvalo. Poznamo tri vrste stopal:
– Če naše stopalo pri stiku s tlemi "pristane" na zunanji strani pete, s celotno težo telesa, ki se potem prek stopala prenese na del proti palcu, govorimo o pronaciji. Če je tega gibanja preveč ali premalo, se to delno lahko uravnava s pravo obutvijo. Seveda pa lahko nepravilna obutev to deformacijo še poslabša.
– Ravno nasprotni primer je, ko je nožni lok zelo visok, kar pomeni, da stopalo pristane na zunanji strani in se zvrne navzven. To se imenuje supinacija.
– Tretja oblika pa je najbolj pravilna oblika nožnega loka, ravno prav visokega in zato tudi mehansko najmanj problematičnega. Takšni ljudje si lahko pri izboru obutve privoščijo domala vse.
Visoke pete lahko povzročijo resne težave
Ženskam, ki po naravi niso visoke, visoke pete dodajo nekaj centimetrov in s tem dvignejo samozavest. Poleg tega pa je hoja v visokih petah videti bolj elegantna, seveda če ženska v njih zna hoditi. Visoke pete pa v večini primerov povzročajo tudi težave. Teža telesa se pri nošenju visokih pet razporedi drugače kot sicer. Ko obujemo visoke pete, "delajo" deli stopal, ki tega dela niso navajeni. Kratkotrajne težave so predvsem žulji, otišanci, kurja očesa, bolečine v nogah, prstih in hrbtenici, pa tudi zvini. Med dolgotrajnimi poškodbami so poškodbe živcev, skrajšana mišica na stopalih, nepravilna telesna drža, ukrivljeni in upognjeni prsti, otrdele petne in kolenske vezi, zategnjene mišice v nogah, vratu in na hrbtu. Položaj je še slabši, če ima ženska, ki nosi visoke pete, prekomerno telesno težo.
Primerna obutev
Vsakodnevnega nošenja visokih pet ortopedi ne priporočajo. Vendar če se petam ne morete ali ne želite izogniti, je priporočjiva višina pete tri ali največ štiri centimetre. Dobra obutev nam nudi ustrezno blaženje, ustrezno stabilnost, je ustrezno dolga, v njej ima noga dober oprijem, je primerno vzdolžno upogljiva, ni pretežka, je dovolj trpežna in nas seveda ne žuli. Hallux valgus je ena najpogostejših deformacij stopala in je pogostejša pri ženskah. Strokovnjaki za vzrok navajajo pretesno obutev, ki utesnjuje prste na nogi.
Otiščanci, kurja očesa in odebeljena koža
Najboljše sredstvo proti otiščancem je skrb za zaščito predelov, ki so pri naporih izpostavljeni pritisku. Zdraviti je treba predvsem vzrok težav (kladivasti prsti, sploščena stopalna loka, ki povzročata otiščance pod glavicami stopalnic). Če otiščanci že nastanejo, so na voljo različna pomagala za blažitev tegob, še bolj učinkovito pa je odpravljanje vzrokov z vložki ali operativnim posegom. Namakanje nog v topli vodi in "kirurški posegi" z ostrimi predmeti običajno ne prinesejo želenih rezultatov pri kurjem očesu. Kurje oko se hitro obnovi ali pa kožo celo ranimo in okužimo. Otrdelo kožo lahko odstranimo z učinkovinami, ki razgradijo poroženele plasti in so vdelane v tekočine in obliže. Po napornem dnevu privoščimo nogam blažilno kopel, ki vsebuje naravne snovi. Po vsakem umivanju noge namažemo s kremo, ki koži vrača vlago. Seveda pa je najprimernejše zdravilo ustrezna skrb za stopala in primerna obutev.
Bosi na morju
Poleti je dobro hoditi bos, vendar samo tam, kjer je podlaga za to primerna (pesek, mivka, trava). Bosa hoja spodbuja gibanje in s tem razvoj dolgih in kratkih stopalnih mišic, poleg tega pa podlaga rahlo masira stopala, kar deluje zelo blagodejno na stopala, saj vemo, da so tam praktično vse točke, ki so povezane z vsemi organi našega telesa.
Čevlji z gumijastimi podplati
Gumijasti podplati pri hoji niso dovolj pregibni in mehki, zato za dolgotrajno nošenje niso primerni. Nekaterim pa se v takih čevljih prekomerno potijo noge, kar je dodaten problem.
Ortopedski čevlji
Pri nas obstajajo podjetja, ki vam bodo po naročilu izdelala ortopedske čevlje ter ortopedske vložke. Ortopedi in specializirani prodajalci vam bodo dali najboljši nasvet glede izbire obutve ter vložkov. O uveljavljanju pravic za medicinsko-tehnični pripomoček (torej ortopedski čevelj) vam bo prav tako najbolje svetoval vaš ortoped.
Kupujte kakovostno obutev
Vsi ortopedi v prvi vrsti priporočajo kakovostno obutev pred modno. Zimski čevelj naj bo topel, nepremočljiv, ki nas varuje pred mrazom. Podplat pa naj ima dober profil. Poletje pa je čas, ko si lahko privoščimo odprte čevlje ter obutev iz naravnih materialov, kot so pluta, bombaž ali lan.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV