Vizita.si
Ekstazi

Droge & alkohol

Kakšni so učinki ekstazija in MDMA?

N.R.A.
06. 07. 2023 05.00
0

Ekstazi je ulično ime za različico MDMA ali 3,4-metilendioksimetamfetamina. Je nezakonita sintetična droga, ki velja za poživilo s potencialno halucinogenimi lastnostmi.

''MDMA je entaktogena droga, ki povzroča občutke evforije, empatije in povezanosti z drugimi ljudmi. Spada v razred fenetilaminov in amfetaminov ter deluje tako stimulativno kot tudi psihedelično. Poleg tega zmanjša občutek strahu,'' DrogArt.org 

Zgodovina ekstazija in droge MDMA

MDMA je prvič odkrila farmacevtska družba leta 1912. Takrat so iskali zdravilo za zmanjšanje apetita, vendar so tablete kasneje opustili zaradi nezaželenih psihoaktivnih učinkov. V petdesetih letih prejšnjega stoletja je snov raziskovala severnoameriška vojska za tako imenovane namene 'urjenja vojakov'. 

Ekstazi
EkstaziFOTO: iStock

Ekstazi in MDMA sta substanci, ki ju tesno povezujejo z rejversko sceno, verjetno pa niste vedeli, da so ju precej časa uporabljali tudi v psihoterapiji. Ekstazi je bil v času razmaha različnih gibanj v sedemdesetih, predvsem pa v osemdesetih letih predmet eksperimentiranja psihologov in psihiatrov, ki so menili, da lahko ta droga pomaga pri zdravljenju določenih bolezenskih stanj. 

Danes pod imenom ekstazi poznamo snovi, ki so izdelane v ilegalnih laboratorijih s kemično sintezo in brez naravnih sestavin, vsebnost psihoaktivne snovi pa pogosto zelo niha. Učinek na organizem je posledično nepredvidljiv, zlasti zaradi nečistosti in prisotnosti številnih drugih nevarnih snovi. Prodaja se v obliki tablet ali pilul. 

Ekstazi
EkstaziFOTO: Dreamstime

Na površini tablet so narisani različni simboli, kar je nekakšen prepoznavni znak te droge. Tabletka lahko vsebuje mešanico številnih drog – največkrat so to stimulativne droge, kot so denimo amfetamini, efedrin in kofein. Kot že omenjeno, poimenovanje ekstazi vključuje različne snovi, med njimi pa je najbolj znana droga MDMA. 

Učinki in zloraba ekstazija 

Ekstaziju in MDMA pogovorno pravijo tudi 'cukr', 'bombon' in 'iks', ima pa tudi številna druga imena. Ekstazi in MDMA spodbujata občutek dobrega počutja, sreče in prijaznosti. Ta droga naj bi izboljšala vid, sluh, voh in tip. Učinki uporabe ekstazija vključujejo:

Ekstazi
Ekstazi FOTO: iStock

– evforijo,

– izostrene čute,

– umirjenost in sprostitev,

– dolgotrajno energijo,

– silen zanos,

– povečan občutek samospoštovanja,

Ekstazi močno povezujejo z 'rave' sceno.
Ekstazi močno povezujejo z 'rave' sceno.FOTO: Dreamstime

– povečano željo po spolnosti,

– zmedenost,

– potrtost, 

– zgovornost in številne druge.

Telesni simptomi vključujejo razširjene zenice, povišano temperaturo, potenje, zamegljen vid, povišan krvni tlak in zmanjšan apetit. 

MDMA in ekstazi vplivata na center možganov in na naravno vsebnost sproščanja dopamina. Vrhunec po zaužitju droge običajno traja od 3 do 5 ur. Učinki ekstazija lahko trajajo do 8 ur, odvisno od številnih dejavnikov, tudi od telesne teže, spola, vzete količine in načina uporabe.

MDMA in ekstazi vplivata na center možganov in na naravno sproščanje dopamina.
MDMA in ekstazi vplivata na center možganov in na naravno sproščanje dopamina.FOTO: Dreamstime

Združenje DrogArt piše, da se lahko od pol ure do ene ure po zaužitju droge pojavi slabost, do katere pride zaradi nenadnega navala serotonina. Kot pravijo, pri uporabnikih, ki uživajo to drogo, velikokrat pride do napadov panike, telesnega simptoma, ki pa ni tako resen kot nekateri drugi stranski učinki. 

''Zaradi pregretja telesa in intenzivnega mišičnega dela ob plesanju lahko pride do razpada mišičnih vlaken, ki zamašijo ledvične tubule, to pa povzroči odpoved ledvic. Tudi dehidracija je pogost pojav. Nevarna je zato, ker je zaradi nje lahko motena prekrvavljenost določenih organov (npr. ledvic), kar lahko povzroči trajne okvare teh organov,'' je zapisano na spletni strani DrogArt, dodajajo pa še, da je ena izmed najresnejših možnih posledic uporabe ekstazija vročinski udar. 

Ob zaužitju ekstazija lahko pride do smrtno nevarnega zatekanja možganov.
Ob zaužitju ekstazija lahko pride do smrtno nevarnega zatekanja možganov. FOTO: Shutterstock

''Ob zaužitju ekstazija lahko pride do smrtno nevarnega zatekanja možganov – možganskega edema. Zaradi vpliva droge na srčno mišico, krvni tlak in žile lahko pride do možganskega ali srčnega infarkta,''  opozarjajo v združenju DrogArt.

Zaradi občutka vzhičenosti in sreče ter navala serotonina, ki ju sproža droga, se lahko po zmanjšanju njenega učinka pojavijo dolgoročne posledice, kot so depresija, hude psihične težave in težave v duševnem zdravju. Strokovnjaki pri tem poudarjajo, da naj ekstazi ne bi povzročal fizične zasvojenosti, prav zaradi omenjenih razlogov pa povzroča hudo psihično zasvojenost. 

Vir: Addictioncenter / Drogart  / Wikipedija

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 580