Vizita.si
Ekstazi

Droge & alkohol

Tako droge vplivajo na možgane

Vizita.si
26. 09. 2023 05.00
0

Si vedel, da se možgani razvijajo vse do 25. leta starosti? Prav zaradi slednjega je zloraba drog in alkohola v najstniških letih in adolescenci še toliko bolj nevarna. Morda si marsikdo misli: Pa saj smo mladi, zresnili se bomo, ko bomo starejši. A dejstvo je, da so z drogami povezane spremembe v možganih lahko trajne. V nadaljevanju preveri, kako droge vplivajo na možgane in kakšne so lahko posledice.

Samo ene možgane imaš, pazi kako z njimi ravnaš

Naši možgani so neverjetno kompleksni in kljub temu, da jih raziskovalci preučujejo že stoletja, še vedno ne razumejo popolnoma njihovega delovanja. Eden od vidikov kompleksnosti možganov je tudi način njihovega razvoja. Ta se začne od trenutka spočetja in traja do okoli 25. leta starosti. 

Možgani
MožganiFOTO: AdobeStock

Zaradi zapletenosti možganov in njihove vloge pri dobrem počutju je zelo pomembno, da jim nameniš dovolj spanja, kakovostno hrano in redno ukvarjanje s telesno dejavnostjo. Poleg tega je ključnega pomena, da se izogibaš zlorabi substanc, saj droge in alkohol dramatično ovirajo razvoj možganov in lahko povzročijo dolgoročno škodo – v nekaterih primerih so učinki nepopravljivi.

Droge
DrogeFOTO: Dreamstime

Obdobje najstništva in adolescence je kritična stopnja razvoja možganov

V tem obdobju se poleg intenzivnega telesnega razvoja oblikuje tudi tvoja osebnost. To med drugim pomeni, da razvijaš sposobnosti in se učiš novih spretnosti, ki jih boš potreboval kot odgovoren odrasli. Dobra stvar je ta, da so najstniški možgani zelo prilagodljivi za vse vrste izkušenj, zato se tudi lažje in hitreje naučijo novih stvari kot kasneje v odraslosti. A pozor – ravno zaradi tega so tudi bolj dovzetni za škodo, ki jo povzroča zloraba različnih substanc. 

Če uživate alkohol, morate vedeti to
Preberi še
Če uživate alkohol, morate vedeti to

Zakaj so mladi bolj izpostavljeni tveganju za poškodbe možganov zaradi zlorabe snovi?
Človeški možgani so sestavljeni iz celic, imenovanih nevroni. Te celice so zaščitene s snovjo, imenovano mielin, ki deluje kot nekakšen izolator za sporočila, ki prihajajo v možgane. Toda v obdobju najstništva zaščitne lastnosti mielina niso še popolnoma razvite, zato prejemajo intenzivnejša sporočila. 

Ekstazi
EkstaziFOTO: iStock

Kaj to pomeni? Ko doživiš užitek, je občutek ugodja v možganih intenzivnejši kot v možganih odraslega. Nasprotno, ko občutiš žalost, jo tudi doživljaš intenzivneje. In zaradi ravni mielina imajo droge intenzivnejše učinke na najstnike kot na odrasle. Če zlorabljaš snovi, kot so marihuana, opioidi ali amfetamini, se sistem nagrajevanja v možganih sproži močneje – zaradi tega si tudi bolj izpostavljen tveganju za odvisnost.

'Deci vina na dan' – dobro za zdravje ali pač ne?
Preberi še
'Deci vina na dan' – dobro za zdravje ali pač ne?

Kako droge vplivajo na delovanje možganov?
Obstajajo tri glavne kategorije snovi, od katerih ima vsaka drugačen nabor učinkov na možgane:

- Stimulansi povzročijo, da se možgani in živčni sistem vznemirijo in delujejo nenaravno hitro. V primeru zlorabe poživil možgani proizvedejo nenaravno količino energije, zaradi česar srce hitreje utripa, telesna temperatura se dvigne in dihanje se pospeši.

Kakšen je vpliv alkohola na telesno aktivnost in pripravljenost?
Preberi še
Kakšen je vpliv alkohola na telesno aktivnost in pripravljenost?

- Antidepresivi povzročijo, da se možgani in živčni sistemi upočasnijo. Ko nekdo zlorablja antidepresive, se njegova raven energije zmanjša, dihanje in srčni utrip se upočasnita, telesna temperatura se zniža.

Droge
DrogeFOTO: Dreamstime

- Halucinogene droge vplivajo na dojemanje realnosti. V tem primeru pride do blodnjavih misli, kar pomeni, da vidiš, slišiš, čutiš in okušaš stvari, ki jih v resnici ni.

Droge lahko tudi trajno spremenijo prefrontalni korteks možganov. To področje možganov ti pomaga razmišljati, sprejemati pametne odločitve, komunicirati z drugimi na zdrav način in se nadzorovati. Ob zlorabi drog se ta področja možganov ne bodo pravilno razvila.

Odkar je prenehala piti alkohol, se počuti bolje kot še nikoli
Preberi še
Odkar je prenehala piti alkohol, se počuti bolje kot še nikoli

Kakšni so kognitivni učinki uživanja drog pri najstnikih in mladih odraslih?

Uživanje drog vpliva na več kritičnih področij možganskega razvoja, vključno z naslednjimi: sposobnost nadzora svojih impulzov in doživljanja užitka in nagrade, čutno zaznavanje, čustveni razvoj, spretnosti odločanja, sposobnost načrtovanja ali predvidevanja, sposobnost dokončanja nalog, spomin, učenje novih stvari.

Tako droge vplivajo na duševno zdravje
Preberi še
Tako droge vplivajo na duševno zdravje

Dlje ko traja zloraba drog, večje je tveganje, da se te lastnosti ohranijo vse življenje. Trajni rezultati ponavljajoče se uporabe drog so lahko naslednji: nižji IQ, trajna izguba spomina, nižja hitrost obdelave informacij, izguba koordinacije, počasnejši reakcijski čas, visoko tveganje odvisnosti in zasvojenosti, dodatne motnje duševnega zdravja. Pri mladih, ki uživajo droge, obstaja večja verjetnost za razvoj anksiozne motnje, motnje razpoloženja, kot je depresija, in psihotičnih motenj, kot je shizofrenija.

Vira: DestinantionsforTeens / PsychologyToday

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650