Ni dovolj za hišo, je pa dovolj za ...
Študentski zaslužek tudi s štipendijo in prispevkom staršev vred skoraj gotovo ne bo dovolj, da bi si po študiju kupili hišo ali stanovanje. Lahko bi vlagali v delnice, ampak tudi 10-odstotni letni doprinos v teh nekaj letih študija ne bo ravno naredil ogromne razlike. Ideja, da bi na hitro obogateli s kriptom, seveda vabi, ampak glede na statistike ni ravno verjetno, da boš ravno ti ob pravem času investiral v magični kovanec.
Brez skrbi, za vsa resna vlaganja bo še več kot dovolj časa po šoli in študiju, ko boste redno zaposleni in boste lahko investirali precej večje vsote. To pa ne pomeni, da je treba ves študentski zaslužek zapraviti za banalnosti. Nasprotno, ravno zdaj je odlična priložnost, da investiramo vase, bolje spoznamo, kar nas zanima, in povečamo svojo vrednost na trgu dela! Kako se lotiti tega opravila? Spodaj so trije predlogi, ki so se mi bogato obrestovali.
Prvič: izobražuj se!
Investiraj v svoje znanje – ja, študij ti da neko mero znanja, ampak le redko katera smer te bo naučila točno to, kar si želiš delati. Poišči tečaje, seminarje in delavnice, ki te zanimajo in ti omogočajo, da izpiliš tiste veščine, h katerim te najbolj vleče. Grafično oblikovanje, spletno programiranje, urejanje videov, digitalni marketing?
Dodaten tuji jezik? Mladi možgani si največ zapomnijo, pa še precej časa imaš, da se posvetiš plemenitenju svojega znanja. Že če v neko veščino vložiš 100 ur (kar res ni veliko, ko pomisliš, koliko vsak dan preživiš na socialnih omrežjih), boš na tem področju boljši od velike večine. Da ne govorimo o tem, da imajo številni seminarji študentske popuste, brezplačnih tečajev pa je na spletu prav tako ogromno. Vsako uporabno dodatno znanje ti da dodatno prednost, ko iščeš zaposlitev in smisel svojega življenja.
Drugič: spoznaj svet
Vsa potovanja niso samo žuranje in iskanje naslednjega hitrega užitka. Kot mlad človek imaš energijo, radovednost in veliko dovzetnost za nove izkušnje. Za razliko od starejših še ne živiš povsem na "avtopilotu" in veliko lažje zaznaš specifike novega kraja, kulture in drugega načina življenja. Pa še precej enostavnejše kot starejšim ti je navezati stike z ljudmi iz različnih okolij!
Potovanja širijo obzorja in ti pogosto dajo tudi ideje, kje in kako si želiš živeti v prihodnosti. Če kot mlad ves čas živiš na enak način (in na isti lokaciji), boš tako zelo verjetno živel celo življenje. Potovanje ti omogoči, da odpreš oči in vidiš, da tvoj dosedanji način ni edini način; starejši kot boš, težje bo to videti in težje bo spremeniti načine, v katere si se zasidral.
Tretjič: spoznavaj nove ljudi
Poznanstva so zlata vredna. Nikoli ne veš, kdaj boš spoznal človeka, ki ti lahko spremeni življenje. Sebi podobne ljudi boš najlažje spoznal pri aktivnostih, ki te zanimajo – ne na še enem študentskem žuru. Če sam izbereš okolje, ki ti je blizu – na primer konferenco o digitalnem marketingu – boš tam skoraj gotovo spoznal ljudi, ki so ti podobni in s katerimi lahko začneš pomenljiva prijateljstva.
Poleg tega se splača spoznavati tudi starejše, ki so uspeli na področju, ki te zanima, in se učiti od njih. Večina starejših ima rada zagnane in perspektivne mlade; izkoristi svojo prednost! Hkrati pa se seveda splača vlagati v negovanje odnosov z vrstniki, ki so taki, kot si želiš biti ti; proaktivni, ambiciozni, perspektivni. Vse te povezave ti bodo nekoč lahko odprle marsikatera vrata. Že vlagaš vanje?
Kaj pa zabava?
Vse to ne pomeni, da moraš vsak prislužen evro takoj vložiti v karierni razvoj. V študentskem življenju je treba tudi uživati in celo povsem hedonske zabave ali potovanja imajo svoje mesto. A vsak, ki je več let naenkrat skakal od zabave do zabave, ti lahko pove, da tudi ta rutina hitro postane precej dolgočasna. Cilj ni, da na silo investiraš v nekaj, kar te ne zanima, a je "karierno perspektivno"; to se nikoli ne bo obneslo.
Cilj je, da najdeš tisto, kar te resnično veseli in združi zabavo s snovanjem tvoje prihodnosti. Bi raje še eno noč prežural in še teden dni plačeval obresti ali obiskal zate zanimivo konferenco, kjer boš spoznal sebi podobno osebo, s katero boš do konca življenja ostal prijatelj? No, zame je odgovor jasen.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV