Vizita.si
Študentka

TOK

Pomembna novica za študente

Ma.K.
24. 10. 2023 05.00
0

Prvi mesec novega študijskega leta je skorajda za nami in večina že ima vsaj približno ustaljen urnik predavanj in vaj. To pomeni, da je sedaj že precej jasno, koliko časa ti vzamejo študijske obveznosti, in na podlagi tega si lahko izdelaš načrt drugih aktivnosti, s katerimi si boš zapolnil/-a študentsko življenje. Ena najbolj perspektivnih možnosti je zagotovo študentsko delo, ki ne predstavlja samo začetka poti v finančno samostojnost, temveč lahko pomembno vpliva tudi na tvojo karierno pot. Kako se torej pravilno lotiti iskanja študentskega dela?

Že kmalu po vstopu v polnoletnost si postavljen/-a pred vrsto življenjsko pomembnih odločitev. Ob koncu srednješolskega izobraževanja se je treba odločiti bodisi za iskanje zaposlitve bodisi za študij. Tisti, ki se odločijo za prvo možnost, po pridobitvi srednješolske izobrazbe vstopijo na trg iskalcev zaposlitve, preostali se vpišejo na želeno fakulteto in se posvetijo raziskovanju izbrane študijske smeri. 

Ker je študij zastavljen nekoliko drugače kot osnovno in srednješolsko izobraževanje, ima veliko študentov že med študijskim letom precej prostega časa, ki se ga številni odločijo izkoristiti za študentsko delo. To je pravzaprav zelo pametna poteza, saj ne pomeni samo (za mnoge prvega) lastnega vira zaslužka, temveč je tudi odlična priložnost za mreženje, spoznavanje novih ljudi, morda celo bodočih zaposlovalcev. 

Tako tisti, ki se po srednji šoli odločijo poiskati zaposlitev, kot tudi študenti se torej v osnovni znajdejo na isti točki: med iskalci zaposlitve. Razlika je v tem, da prvi iščejo redno službo, s pogodbo o delovnem razmerju in vsemi ugodnostmi ter dolžnostmi, ki jih ta prinese, pri drugih pa gre za študentsko delo, ki je vezano na študentsko napotnico, dolžnosti in pravice pa so bolj ohlapne: ni denimo obvezujočih odpovednih rokov, plačanih odsotnosti z dela, urnik je bolj fleksibilen ipd. 

Preden se zaposliš oziroma začneš s študentskim delom, je treba urediti zahtevano birokracijo, in če ga še nimaš, odpreti bančni račun.
Preden se zaposliš oziroma začneš s študentskim delom, je treba urediti zahtevano birokracijo, in če ga še nimaš, odpreti bančni račun.FOTO: Arhiv naročnika

Kaj potrebuješ, preden začneš iskati delo?

Še preden mladi iskalec zaposlitve dejansko nastopi delo, je treba urediti zahtevano birokracijo, in če ga še nima, odpreti bančni račun, na katerega mu bo delodajalec nakazoval zasluženo plačo. Za marsikoga je to prvi stik z bančnim poslovanjem, zato je dobro vedeti, na kaj je treba biti pozoren pri odločitvi o tem, kateri banki boš zaupal/-a vodenje svojih prvih financ. 

Večina bank ponuja posebno obliko računa za mlade, ki upošteva ali predvideva vsakomesečne dohodke (štipendija, plača, plačilo za študentsko delo, žepnina) in odhodke (najemnina, stroški hrane in pijače, vzdrževanja in razni osebni izdatki). Pri NLB je študentom in mladim zaposlenim od 18. do 27. leta starosti denimo na voljo NLB paket Moj svet, ki je povsem brezplačen, prav tako je brezplačno tudi vodenje računa. Gre za izjemno pomembno prednost, saj je na začetku karierne poti vsak prihranjen evro izjemnega pomena. 

Pri izbiri bančnega računa za mlade je pomembno biti pozoren na morebitne omejitve računa pri posamezni banki. Običajno imajo tovrstni računi namreč več omejitev kot navadni, saj so prihodki manjši ter bolj variabilni kot pri tistih, ki so zaposleni že dalj časa. Po drugi strani so študenti in mladi zaposleni na večini bank deležni tudi nekaterih pomembnih ugodnostiNLB paket Moj svet je denimo kot nalašč za sodobne, digitalne generacije, saj vključuje potrjevanje spletnih nakupov in brezstično plačevanje s telefonom v brezplačni mobilni denarnici NLB Pay, kjer so na voljo tudi takojšnja plačila Flik, za popoln nadzor nad svojimi financami ob vsaki uri dneva pa lahko aktiviraš brezplačno digitalno banko NLB Klik. Ob tem lahko za še večjo varnost vključiš tudi SMS-alarme in opomnike.*

Bančni račun v paketu Moj svet lahko odpreš v kateri koli NLB poslovalnici, s seboj pa moraš imeti zgolj osebni dokument ter potrdilo o davčni številki. V nekaj dneh na izbrani naslov prejmeš čisto svojo debetno kartico Mastercard, s katero lahko plačuješ v prodajalnah ter na spletu in brezplačno dviguješ denar na NLB bankomatih, 2-krat mesečno pa lahko dvigneš gotovino tudi na bankomatih drugih bank – in to ne le v Sloveniji, temveč v državah EU v evrih (EUR), švedskih kronah (SEK) ter romunskih levih (RON). Izvzeti so morebitni stroški tuje banke, ki jih lahko zaračuna banka lastnica bankomata.

Študentska leta so kot nalašč za pridobivanje delovnih izkušenj.
Študentska leta so kot nalašč za pridobivanje delovnih izkušenj.FOTO: Arhiv naročnika

Če se kdaj ušteješ pri načrtovanju mesečnih izdatkov ali če pride do nepredvidenih dodatnih stroškov, ti bo vsekakor prišlo prav nekaj limita, da ne utrujaš staršev za denar – in da ti ni treba poslušati, kako si lahko pri svojih letih tako nepremišljen/-a, neodgovoren/-a ... Saj vemo, kako to gre, kajne? No, v NLB paketu Moj svet lahko koristiš osnovni limit do 200 EUR** in se tako izogneš 'jezikovi juhi', v primeru kakršnih koli vprašanj ali težav z računom pa so ti izkušeni NLB strokovnjaki v Kontaktnem centru na voljo za pomoč 24/7. 

Poleg tega je sedaj pri NLB na voljo še dodatna ugodnost: ob aktivaciji VOYO naročnine do konca leta 2023 z debetno kartico Mastercard, ki jo prejmeš ob sklenitvi paketa, dobiš podvojeno VOYO naročnino!

Kje in kako poiskati delo?

Ko si enkrat lastiš lasten bančni račun, je čas, da se podaš na lov za službo. Pri iskanju redne zaposlitve se splača izkoristiti pomoč pristojnih državnih služb ali se oglasiti v kakšni kadrovski agenciji. Pogoj za študentsko delo pa je vpis v enega ali več študentskih servisov, bodisi prek spletne strani (obrazca), po e-pošti ali telefonu, aplikaciji ali osebno. Ko si enkrat vpisan/-a, članstvo podaljšuješ tako, da ob začetku novega šolskega ali študijskega leta pošlješ novo potrdilo o šolanju. Nato spremljaš ponudbo del na spletni strani servisa, prav tako te lahko o ponudbi obveščajo na elektronski naslov, preko družbenih omrežjih ali na spletnih straneh podjetij.

Ko izbereš študentsko delo, se nanj prijaviš, kot je zapisano v oglasu (nekateri delodajalci prijave zbirajo na mail, drugi izključno preko študentskega servisa, tretji prek drugih obrazcev). S ponudnikom dela opredeliš urno postavko, pogoje dela, trajanje in datume izplačil in nato še pred pričetkom dela naročiš napotnico na študentskem servisu. Ob tem velja opozoriti, da moraš v primeru, ko isto študentsko delo nadaljuješ tudi v naslednjem študijskem letu, napotnico podaljšati oziroma naročiti novo.

Ni nepomembno, kakšno študentsko delo izbereš!

Študentsko delo je pomembnejše, kot se morda zdi na prvi pogled. Poleg tega, da predstavlja nepogrešljiv vir zaslužka, ti omogoča, da že v času učnega procesa začneš pridobivati dragocene delovne izkušnje, ki so odlična referenca za tvoj življenjepis. Prav tako ti študentsko delo omogoča, da spoznaš in pridobiš zaupanje podjetij svoje študijske panoge, kar lahko po koncu izobraževanja predstavlja odlično priložnost za redno zaposlitev in lepe karierne možnosti. 

Varnostna SMS-sporočila – SMS-alarm o uporabi kartice niso del SMS-alarmov in Opomnikov.
** Osnovni ali izredni limit vam banka odobri glede na vašo kreditno sposobnost, ki jo oceni v skladu s poslovno politiko banke. Pred odobritvijo osnovnega ali/in izrednega limita bo banka v sistemu SISBON preverila korektnost vašega poslovanja. 

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662