Vizita.si
Gen Z

Lajfstajl

Kaj starejši ljudje mislijo o generaciji Z? Zagotovo si že slišal te pripombe

N.R.A.
26. 01. 2023 05.00
0

Zgodovina se rada ponavlja – vsaka generacija ima, ko pride v zrela leta, pripombe o mlajši generaciji in mladih tega časa. Poglejmo si, kaj naj bi starejši ljudje mislili o današnji generaciji Z. Če ste pripadnik te generacije, potem ste takšne in drugačne pripombe zagotovo že slišali.

Prej omenjeno lahko imenujemo nekakšen spopad generacij. Vsakič, ko pride nova generacija, se zdi, da se tok zgodovine ponavlja. Po mnenju sociologov ljudje, ki so rojeni v določenem obdobju in v določenih okoliščinah, razvijejo podobne osebnosti, politične in kulturne preference.

Tako je sociologija opredelila pripadnike generacije Z, rojene med letom 1996 in 2010, opredelila pa je tudi nekatere splošne značilnosti mladih, rojenih v tem obdobju. Ugotovili so denimo, da je generacija Z digitalna generacija, a je tudi ena najbolj depresivnih in osamljenih od vseh generacij doslej.

 ''Samo strmijo v svoje mobilne telefone.''
''Samo strmijo v svoje mobilne telefone.''FOTO: AdobeStock

Tokrat se ne bomo ukvarjali toliko z značilnostmi generacije Z, temveč s tem, kaj naj bi motilo starejše generacije na generaciji Z. Še enkrat omenjamo, takšne in podobne pripombe so imele vse generacije do sedaj. 

1. 'Samo strmijo v svoje mobilne telefone'

Za starejše generacije je velik tehnološki doseg že to, da so obvladale uporabo elektronske pošte, osnove Facebooka, obstoj Instagramov, TikTokov in Snapchatov pa ustvarja le zmedo v njihovih glavah. Generacija Z se je rodila v popolnoma digitaliziran svet, kjer smo vsi povezani in kjer komuniciramo vizualno – s slikami, videi, emotikoni in GIF-ji, kar je lahko za nekoga, rojenega v 60. ali 70. letih prejšnjega stoletja, popolnoma nenavadno. 

Starejši mlajšim zamerijo, da so popolnoma odvisni od svojih pametnih telefonov, zato pravijo, da so kot zombiji, ki ne vidijo dogajanja okoli sebe, temveč so pozorni le na zaslon svojega mobilnega telefona.

"Pojma nimajo.''
"Pojma nimajo.''FOTO: AdobeStock

2. 'Pojma nimajo'

Tovrstna pripomba je ena od tistih, za katere se zdi, da se prenašajo iz roda v rod. 

Pametni telefoni in pametna tehnologija so vsem olajšali življenje, zato boste slišali šale starejših generacij o tem, kako ne znajo računati na pamet ali se ne znajo znajti brez mobilnega telefona in priti na želeno lokacijo. Po mnenju starejše generacije bi bojda morali znati to na pamet. Smešno, kajne?

3. 'Nimajo pozornosti'

Nekatere študije so pokazale, da je pravi izziv obdržati pozornost generacije Z. Starejše generacije rade razlagajo na dolgo in široko, vendar je to napačen pristop do pripadnikov generacije Z, ki živijo v svetu kratkih TikTokov, v katerih so takojšnja vprašanja in rešitve praktično instantno ponujene. 

Tu se vsekakor realno vidi razlika med starejšo in mlajšo generacijo. 

 "Današnja mladina je preveč občutljiva."
"Današnja mladina je preveč občutljiva."FOTO: AdobeStock

4. 'Današnja mladina je preveč občutljiva'

Generacija Z je odprta glede svojega duševnega zdravja. Dober zgled so našli med nekaterimi zvezdniki. Spomnimo na izpovedi Selene Gomez, Belle Hadid ali Camile Cabello, ki so odkrito spregovorile o svojih težavah z duševnim zdravjem. 

Starejši radi rečejo, da današnjo mladino vse moti. Primerjali bodo sebe in kako so se soočali z nekaterimi težkimi trenutki, ki so jih sami preživljali v življenju, ki so ga morda zaznamovale vojne ali povojne razmere. 

Zagotovo jim ni bilo lahko, zagotovo pa je v družbi obstajala določena stigma in nelagodje govoriti o stanju svojega duha. Nasprotno pa mladi danes nimajo težav priznati, če se ne počutijo dobro, in poiskati strokovno pomoč, medtem ko je bilo včasih to nekakšna sramota.

Na tem mestu poudarjamo, pogumno in pohvalno je govoriti o svojih težavah na glas, predvsem pa poiskati pomoč, ko in če ne zmoremo sami!

Gen Z
Gen ZFOTO: AdobeStock

5. 'Nič čudnega, da so depresivni, ko neprekinjeno živijo na družbenih medijih'

Ena od posledic digitalne dobe je zagotovo, da se je fizični stik delno izgubil, komunikacija pa se je preselila v virtualni svet. 

Da pretirano bivanje v virtualnem svetu in svetu družbenih omrežij, v katerem so življenja vplivnežev, ki jih mladi spremljajo, navidezno zglajena do popolnosti, vodi v padec samozavesti in nezadovoljstvo s samim seboj. 

Seveda boste padli v težja občutja, če boste nenehno sledili tistim, ki imajo življenje na videz popolno in če boste na poti verjeli, da je temu res tako. 

Tu imajo starejše generacije delno prav: Več pravega družbenega stika, odnosi iz oči v oči so zagotovo boljša možnost kot nenehno povezovanje prek družbenih omrežij.

"Nerealni so, kaj je življenje, bodo videli, ko bodo prišli v naša leta."
"Nerealni so, kaj je življenje, bodo videli, ko bodo prišli v naša leta."FOTO: Adobe Stock

6. 'Nerealni so, kaj je življenje, bodo videli, ko bodo prišli v naša leta'

Še ena pripomba, za katero se zdi, da se prenaša iz roda v rod. Takšne očitke so lahko poslušale vse mlade generacije pred vami. 

Da, starejši se ukvarjajo s težavami, s katerimi se srečujejo odrasli, zadevajo pa delo, finance, preživetje, družinske težave, ohranjanje zdravja in podobno. 

Četudi je nekdo najstnik ali je zakorakal v dvajseta, še ne pomeni, da nima težav. Stres v šoli, na univerzi, pričakovanja, ki jih imamo do sebe – vse to so resne težave in resna vprašanja, s katerimi se mladi poskušajo soočiti. Tudi mladost ni lahka in na to starejše generacije z leti pozabljajo.

Povzeto po teen385

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650