Vizita.si
Homoseksualnost

Lajfstajl

Na svojo spolno usmerjenost ne moremo vplivati

Neja Rems Arzenšek
28. 10. 2020 05.45
0

V družbi se velikokrat pogovarjamo o tistih, ki so drugačni. S tem jim avtomatično dajemo 'nalepko', da niso eni izmed nas, del normalne družbe, temveč da so nekaj, kar je izven 'normalnih standardov'. To velja denimo za hendikepirane osebe, starejše ljudi, tiste, ki imajo 'zgolj' drugačno barvo las, tiste, ki na takšen ali drugačen način izstopajo, navsezadnje tudi za ljudi, ki jih privlači isti spol. Zakaj pravimo, da so ti ljudje drugačni? Drugačni od česa oz. koga?

Ljudje, posebej tisti, ki so do te teme naravnani nekoliko ali pa precej odklonilno, v zadnjem času pogosto govorijo, da je homoseksualnost muha in trend današnjega časa. A nekoliko bolj izobraženi vedo, da homoseksualnost izvira že iz antične Grčije in da ne gre za muho ali trend, še manj pa za bolezen, kot je veljalo še do prejšnjega stoletja. 

Najprej naj povemo, da je ljubezen ljubezen.
Najprej naj povemo, da je ljubezen ljubezen. FOTO: Dreamstime

Najprej naj povemo, da je ljubezen ljubezen. Ne glede na to, kdo nam govori, da je napačna, zakaj je napačna in navsezadnje, kako zelo napačna je, ljubezen nikoli in nikdar ni napačna. Napačno in zmotno je nasilje, ki je v naši družbi še vedno velikokrat prezrto in ignorirano, napačno je obsojanje, ki vedno izvira iz nas samih in je odvisno zgolj od nas, ne pa od drugih. Napačno pa je tudi, da ljudem diktiramo, kakšni bi morali biti, da bi jih lahko spravili v kvadratke, ki smo si jih omislili sami. 

Drugačen ali zgolj normalen na svoj način?

Občutki, da si drugačen od ostalih, predvsem od svoje družine, prijateljev in znancev, so pri homoseksualnosti zelo pogosti. Lahko se soočaš z žaljivimi opazkami staršev ali prijateljev, že zelo zgodaj lahko opaziš stigmo in predsodke, ki so v naši družbi še vedno prisotni, navsezadnje pa si želiš, da bi bil 'normalen', čeprav kaj takšnega sploh ne obstaja. 

Na spolno usmerjenost ne moremo vplivati.
Na spolno usmerjenost ne moremo vplivati.FOTO: Dreamstime

Četudi so opisani občutki normalni, pa pri mlademu človeku nemalokrat vzbudijo krivdo in potrebo, da bi svojo spolno usmerjenost prikril. Številni se svoje spolne usmerjenosti zaradi tovrstnih občutkov, ki jih spremlja tudi potlačena jeza, niti ne zavedajo, da jih privlačijo predstavniki istega spola, poleg tega pa ne vedo, da v svojih občutkih niso osamljeni. 

Natančni podatki in številke o homoseksualnosti niso znani, dejstvo pa je, da je precejšen del delež prebivalstva istospolno usmerjen, številni mladi pa imajo homoseksualne občutke ali celo izkušnje.

Na spolno usmerjenost ne moremo vplivati 

Človek na homoseksualnost ne more vplivati, tako kot ne moremo izbirati svoje naravne barve las, barve oči in telesne višine. Medicinske raziskave kažejo, da se spolna usmerjenost oblikuje do petega leta, zato je praktično nemogoče, da bi najstnik zaradi druženja z gejem ali lezbijko postal tudi sam homoseksualno usmerjen – to je le še ena stigma, ki je prisotna v naši družbi.

Homoseksualni par.
Homoseksualni par.FOTO: iStockphoto

Bodi ponosen/-a nase

Sprejemanje istospolne usmerjenosti je prvi in najpomembnejši korak na poti soočanja s homoseksualno identiteto. Ne smeš imeti občutka, da se moraš skrivati. Vso pravico imaš, da si ponosen/-a nase. Vendar pa te tudi nihče ne sme siliti, da svojo usmerjenost obešaš na veliki zvon. Spolnost je zasebna zadeva in če se občasno odločiš, da je ne razkriješ, imaš do tega vso pravico. Pomembno je, da se v svoji koži dobro počutiš.

Nekateri ljudje denimo radi delijo vsak trenutek svojega življenja na družbenih omrežjih, drugi imajo radi zasebnost, spet tretji so nekje na sredini. Za karkoli se odločiš, naj bo to zgolj tvoja odločitev. Po eni strani ti tega ni treba skrivati, po drugi pa je pomembno, da razkrivaš tisto, kar ti je prijetno.

Nisi sam/-a v svojih občutkih.
Nisi sam/-a v svojih občutkih.FOTO: Dreamstime

Nisi sam/-a v svojih občutkih

Pogovor z mladimi ali pa tudi odraslimi, ki so bili ali so še vedno v podobnem položaju, ti bo pomagal pridobiti samozavest in zmanjšati občutek odtujenosti. Sprva ti morda ne bo do srečanj v živo. Če je tako, se obrni na nevladne organizacije, strokovne centre in razna društva, ki ti bodo ponudili pomoč, oporo in svetovanje. Zavest, da nisi sam/-a, te bo utrdila in ti pomagala, da se soočiš z izzivi, ki so še pred teboj. 

Če se šele odkrivaš, te verjetno skrbi, da te ljudje, ki jih imaš rad, ne bodo sprejeli. Se še spomniš zgornjih vrstic, v katerih smo omenili, da se spolna identiteta oblikuje nekje do petega leta? 

 Tisti, ki obsojajo ljubezen, je pravzaprav ne poznajo.
Tisti, ki obsojajo ljubezen, je pravzaprav ne poznajo. FOTO: Dreamstime

Ti zaupamo še eno skrivnost? Veliko staršev, vzgojiteljev, učiteljev ali pa zgolj tistih, ki so nam blizu, včasih opazi stvari, ki jih mi pri sebi zanikamo. Velikokrat tako slišimo starše, ki rečejo, da so za svojega sina vedeli že od nekdaj. Zato ne skrbi – tisti, ki te imajo radi, resnično radi, te bodo imeli radi ne glede na vse.

Seveda pa se je treba sprijazniti, da je veliko ljudi še vedno nastrojenih proti 'drugačnosti'.  Takšni ljudje še vedno niso ugotovili, da smo si vsi ljudje enakovredni, hkrati pa nismo enaki – in prav to nas dela unikatne. Zato naslednjič, ko se boš počutil slabo ali pa te bo nekdo označil za 'drugačnega', povej samemu sebi, da si unikaten. Za konec pa še enkrat: ljubezen je ljubezen. Ne pozna pravil, ne pozna kvadratkov. Globoke, čiste in prave ljubezni se ne da meriti. Zato se zavedaj, da tisti, ki obsojajo ljubezen, te pravzaprav ne poznajo. 

Določeni podatki povzeti po nekaterih spletnih straneh in Dr. Miriam Stoppard: Zdravstveni vodnik za vso družino, po Teens Health in Verywell.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650