Vizita.si
Influencarstvo

Lajfstajl

3 pasti influencerstva

Oskar Mastnak Sokolov
17. 02. 2022 05.00
0

Bodimo iskreni – vsak od nas je že razmišljal o tem, da bi postal influencer. Denar, prijetno delo, popularnost – zdi se, da je influencerstvo idealna služba večine mladih.

Kar so včasih predstavljali posterji nedosegljivih igralcev in pevcev, so danes postali naši popularnejši vrstniki na socialnih omrežjih. Ta bližina daje občutek, da je naš sanjski poklic na dosegu roke, da lahko tudi sami postanemo internetno slavni in živimo življenje lokalne zvezde. Vse lepo in prav, če želiš biti opažen in imaš nekaj, kar bi rad pokazal, ni nobenega razloga, da to skrivaš, tudi če te je na začetku strah vseh pritiskov in negotovosti, ki jih skriva influencerstvo.

Da pa ne boš kot slepa miš naivno zataval nekam, kjer si nikakor ne želiš biti, smo zate pripravili tri potencialne pasti tvoje influencerske kariere. Internetna slava je mikavna, prav pa je, da se, preden se je resno lotiš, podučiš o potencialnih pasteh.

Influencarstvo
InfluencarstvoFOTO: Dreamstime

1. Samospoštovanje na trhlih temeljih

Najbolj očitna pomanjkljivost slave na internetu je, da sta naš dohodek in naš uspeh odvisen izključno od tega, ali bomo na socialnih omrežjih dobili želeno pozornost in odobravanje. Težava tega pa je, da je internetna slava zelo izmuzljiva in nestabilna. Ker veš, da je tvoj uspeh povezan z internetnimi všečki, se boš o sebi počutil bolje, ko jih bo veliko. Ker pa so internetni všečki izredno nestabilni in odvisni od mnogih stvari, na katere nimaš vpliva, zelo hitro tudi tvoje samospoštovanje postane nestabilno. 

Preden se lotiš obsesivnega objavljanja, je torej pomembno, da se zavedaš nepredvidljivosti algoritma in si pripravljen na negotovost, ki jo to prinaša. Nujno se moraš zavedati, da ogledi, všečki in followerji niso odvisni od le kakovosti tvoje vsebine, ampak tudi od povsem nepredvidljivih dejavnikov. Če se tega zavedaš, te zgrešena objava, ki je nihče ni opazil, ne bo prizadela.

Influencarstvo
InfluencarstvoFOTO: Dreamstime

2. Kdo sem jaz?

Samopodoba je velik del tebe – kot smo povedali že v videih, ravno zaradi svoje samopodobe ves čas ostajaš tam, kjer si. Najlažje si jo je predstavljati kot globoko ponotranjeno cono udobja; če si bil celo življenje reven, se boš, tudi če obogatiš, počutil neprijetno v visoki družbi, kot odpadnik ali vsiljivec. Iz nje se boš želel čim prej umakniti nazaj tja, kjer se počutiš prijetno in na kar si navajen – v družbo revežev. Podobno se bo nekdo, ki je bil celo življenje bogat, vedno znova vračal med uspešne ljudi, ker se le v njihovi družbi počuti domače. Samopodoba deluje kot termostat, ki te vedno znova želi popeljati nazaj v poznano območje. 

Zaradi samopodobe reveži, ki zadenejo na lotu, v nekaj letih spet postanejo reveži, zaradi samopodobe uspešni ljudje, ki jim spodleti v življenju, garajo, dokler se ne vrnejo tja, kjer se počutijo domače – med uspešne. Zaradi samopodobe se ljudje po shujševalnih taborih in krutih dietah večinoma vrnejo nazaj k prejšnji teži – še vedno se zaznavajo kot debeluhe, možgani pa sami poskrbijo, da se vrnemo nazaj k svoji predstavi o sebi. Iz istega razloga se mnogi ljudje po plastičnih operacijah še vedno spopadajo z anksioznostjo in nizko samozavestjo; ja, navzven so lepi, a slika, ki jo imajo o sebi, se ni spremenila.

Družbena omrežja
Družbena omrežjaFOTO: Dreamstime

In kako je samopodoba povezana z influencerstvom? Zavedati se moraš, da bo internetna slava razkrila tvojo samopodobo, tako pred drugimi kot pred samim sabo. Samo poglej med mlade tuje influencerje – vsaj polovica se kljub slavi in bogastvu spopada z več problemi kot povprečen najstnik. Influencerstvo razkrije tvojo samopodobo, predvsem zaradi tega, ker se boš, če boš internetno slaven, brez izjeme moral soočiti s kritiko in hejt komentarji. 

Če si prepričan vase in veš, da je to, kar objavljaš, kakovostno in iskreno, te en anonimni komentar, ki bo trdil, da si fejk revček, ne bo zamajal; itak veš, da si kul. Če pa na drugi strani niti sam nisi povsem prepričan vase, se boš začel identificirati z vso negativo, ki te brez izjeme čaka na poti internetne slave; če si sam negotov glede telesne teže, te bo tudi en od tisočih komentarjev, ki pravi, da si debel, spravil iz tira. Da se lahko osredotočiš na pozitivno plat prepoznavnosti in se ne obremenjuješ z vso negativo, je torej nujno, da imaš dobro predstavo o sebi.

Internet ponuja neskončno priložnosti za rast in uspeh.
Internet ponuja neskončno priložnosti za rast in uspeh. FOTO: Shutterstock

Naj te to ne ustavi – internet ponuja neskončno priložnosti za rast in uspeh. Nujno pa je, da se, preden začneš svojo influencersko kariero, soočiš s svojimi demoni, ker bodo ti v družbi internetne slave le še dodatno zrasli. Bodi pripravljen na boj z njimi, torej.

3. Več dela, kot bi si mislili

Zadnjič sem nekje prebral, da več kot 95 % podcasterjev odneha, preden objavijo prvih 20 epizod. Na internetu verjetno spremljaš večje influencerje in imaš zato lažen občutek, da se sponzorji, ogledi in fanbase pojavijo od nikoder. Ne, skoraj vsi influencerji so za svoj uspeh morali trdo garati in več let spremljati nenavdušujoče rezultate. Če želiš hiter zaslužek in izi job, boš na boljšem s povprečnim študentskim šihtom. Uspeh na internetu pač skoraj brez izjeme pride precej pozno in če boš svojo influencersko pot začel zaradi dobička in slave, ne zato, ker res rad objavljaš in uživaš v tem, boš zelo verjetno odnehal, preden se bodo pojavili rezultati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662