Vizita.si
Faks

Lajfstajl

6 vprašanj, ki si jih postavi, preden izbereš fakulteto ali srednjo šolo

N.R.A.
23. 03. 2021 05.15
0

V življenju se mnogokrat sprašujemo, kaj je smiselno, kaj je prav, kaj je za nas boljše in predvsem, katera pot je za nas prava. Z razlogom pravijo, da je izbira srednje šole ali fakultete ena izmed pomembnejših prelomnic v našem življenju, zato smo zbrali nekaj stvari, ki jih moraš vedeti, preden to odločitev sprejmeš tudi sam.

Izbira in vstop v srednjo šolo, kasneje pa na faks, se morda zdi preprosta in 'lahkotna', a nikakor ni. Vsi odrasli ne razumejo, da ne vedo vsi štirinajst ali pa devetnajst letniki, kaj si želijo delati celo življenje in kam se želijo usmeriti.  Zato ni nič narobe, če se počutiš malo izgubljen ali zmeden. Vzemi si čas, ki ga potrebuješ, ne preganjaj samega sebe, vsekakor pa si postavi naslednja vprašanja, ki ti bodo pomagala pred končno odločitvijo. 

Te zanima, zakaj tako hitro izgubiš motivacijo?
Preberi še
Te zanima, zakaj tako hitro izgubiš motivacijo?

1. V čem si resnično dober? V kateri stvari res uživaš?

Danes obstajajo številni načini, kako lahko pridemo do službe oz. kariere, ki si jo želimo. A ena stvar ostaja skupna vsem nam. Vsi imamo tisto nekaj, kar nas v življenju žene naprej, kar radi počnemo - nekateri imamo teh stvari več, drugi manj, a vsi jih imamo! V čem si dober? Na katerem področju resnično uživaš? Postavi si ta vprašanja in najdi vsaj eno stvar! 

2. Koliko časa si pripravljen nameniti učenju?

Obstajajo miti glede določenih vrst izobraževanj, so pa tukaj tudi resnice. Za gimnazijsko izobraževanje in za določene fakultete boš namenil bistveno več časa, kot bi ga sicer - za učenje, za pripravljanje in za različne projekte. Tega se je dobro zavedati preden sprejmeš odločitev. 

Koliko časa si pripravljen nameniti učenju?
Koliko časa si pripravljen nameniti učenju?FOTO: iStock

3. Kaj ti pomeni znanje? 

Vemo, vsi vemo, kako je, ko je pri petnajstih vse bolj zanimivo od same šole. A četudi danes obstajajo ljudje, ki trdijo, da znanje, predvsem pa izobraževanje ni več pomembno, naj ti povemo, da je! Ne želimo si vsi študirati medicine ali pa iti na gimnazijsko izobraževanje. Ne želimo si vsi cele dneve preživeti med knjigami, prav tako pa nimamo vsi istih želja glede tega, kje se vidimo, če sploh se, v prihodnosti.

Kako lahko veš, katera 'pot' je zate prava?
Preberi še
Kako lahko veš, katera 'pot' je zate prava?

Prav vsi pa bi morali poskrbeti za osnovno izobraževanje, za splošno razgledanost in za dodatne hobije, ki se nam zdijo nepomembni, a bodo čez deset let še kako. Prav te stvari nas navadno ločijo od večine - ena sama stvar, ki je odločilna, da dobimo tisto službo, da pridemo na pravo mesto ali pa da preprosto dobimo sanjsko kariero. 

5 Že točno veš, kaj želiš?

Ne skrbi, če ne veš. A vedno se vsaj vprašaj, kje se vidiš čez deset let. Nekateri ljudje pravijo, da ne vedo, kaj si želijo, a to v večini ni res. Načeloma si vsak od nas želi biti uspešen (na določenem področju), predvsem pa srečen. Vprašaj se, kaj lahko narediš že danes, da boš v prihodnosti tudi postal. 

6. Kam želiš vlagati svoj čas? Kako si ga želiš razporejati?

Ne moremo dovolj poudariti, kako pomembno je, da si znaš pametno razporejati čas. S pametno razporeditvijo lahko dosežeš prav vse, postoriš vse, kar se ti je še poprej zdelo nemogoče, hkrati pa se izogneš stresnim in 'zadnji hip' situacijam. 

Pri vsaki stvari v življenju pridejo navadno odrekanja. Če si želiš biti ekstra uspešen v šoli, boš moral nekoliko več časa namenjati učenju. Če si želiš biti vrhunski športnik, boš moral več časa namenjati treningu. Večina stvari je na dosegu naših rok. Samo od nas je odvisno, kaj bomo naredili. 

Povzeto po teen385

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650