Za mnoge najstnike je obdobje odraščanja zaznamovano z iskanjem identitete, kar lahko povzroči konflikte in težave v komunikaciji. So pa starši še vseeno naši skrbniki, vsaj do polnoletnosti, zato morda ni neumno, da poskušamo izboljšati komunikacijo z njimi. Prej, kot se boš zavedal, da sta za dober odnos potrebna dva, boljše ti bo.
1. Daj tisto, kar želiš dobiti
Hočeš nočeš, življenje funkcionira tako. Ne moreš zahtevati spoštovanja, če ga ne daš sam. Ne moreš zahtevati, da te ljudje, v tokratnem primeru, starši, poslušajo, če ne poslušaš sam. In tako dalje. Zato se nauči, da ljudem daješ tisto, kar si želiš dobiti sam.
2. Poslušaj in skušaj razumeti
V povezavi s prvo točko je pomembno, da poslušamo in tudi sami skušamo razumeti. V tem primeru stališče staršev. Pogovor je dvosmeren proces in če želite, da vas starši razumejo, se morate tudi sami potruditi, da jih razumete.
3. Nauči se konstruktivno izražati svoje občutke
Vsi potrebujemo varen prostor, da lahko izražamo svoja čustva in občutke. A pomembno je, da smo glede le-teh iskreni. Z vpitjem, ihto in trmarjenjem pač ne boš veliko dosegel. Bodi iskren glede svojih občutkov. Odkrita komunikacija lahko pomaga rešiti nesporazume in konflikte.
4. Postavi meje in pravila
Izraziti je treba tudi meje in pravila – v vsakem odnosu. Kot še mladoletna oseba je pomembno, da imaš meje in pravila, prav tako pa je pomembno, da začrtaš svoje meje in pravila. Pogovor o takšnih vprašanjih lahko prepreči nejasnosti in konflikte. Pri tej točki je pomembno tudi, da se držimo dogovorov, ki smo jih sklenili.
5. Nauči se spoštovati različna mnenja
Ne boš se vedno strinjal s starši in to je popolnoma normalno. Pomembno je, da se naučite spoštovati različna mnenja in raznolikost stališč. To bo okrepilo vaš odnos in spodbudilo odprto komunikacijo.
6. Skupne dejavnosti
Skozi skupne dejavnosti, kot so družinski izleti, kuhanje ali športne aktivnosti, se lahko povežete s starši na prijeten način. To bo okrepilo vez in ustvarilo spomine, ki jih boste skupaj delili.
7. Zavedaj se, da nas tehnologija velikokrat oddaljuje
Pametni telefoni in družbena omrežja lahko včasih omejijo komunikacijo med družinskimi člani. Zato je pomembno, da se zavedate uporabe tehnologije in se trudite za resnično interakcijo s svojimi starši v živo.
8. Prosi za pomoč, ko jo potrebuješ
Če se počutite, da ne zmorete sami rešiti konfliktov ali težav, ne oklevajte prositi za pomoč. V prvi vrsti so lahko to starši, ki bodo, verjemi, naredili vse, da ti vsaj nekoliko olajšajo težavo.
Če pa berete to vi, draga starši, pa vas lepo vabimo, da pokukate na portal BIBALEZE.SI, kjer boste našli konkretne nasvete in ideje, kako se 'normalno' pogovarjati z vašim najstnikom, tudi in predvsem takrat, ko se to zdi nemogoče.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV