Učenje sproti?
Sprotno učenje je super; obveznosti se odkrižaš, vsak dan narediš malo in zato nisi izpostavljen stresu pred testom ali izpitom. Ampak bodimo realni – veliko izmed nas ima velike težave s sprotnim opravljanjem dela.

Ne leži nam stalno ukvarjanje z malimi delčki, raje naredimo v kosu in ne vlečemo dela v nedogled. Če je to tvoj slog učenja, je vse OK. Kar ni OK, je, da se v tem primeru ves čas sekiraš in si govoriš, da si luzer, ker se spet nisi učil sproti, drugi pa so se. Recept za katastrofo.

Zakaj? Ker boš delo začel povezovati s trpljenjem in slabo vestjo, kar je super recept, če želiš na dolgi rok zasovražiti učenje in delo nasploh. Been there, done that.
Kaj je TVOJ sistem?
Ideja o popolnem študentu, ki brez stresa in sproti naredi vse zadolžitve, so zelo privlačne, ampak tudi zelo toksične. Namesto da se trudiš doseči ta lažni ideal, bo zate veliko bolje, da ugotoviš, kateri sistem ustreza tebi in te ne spravlja pod neverjeten pritisk.

Glavni namen šole ne bi smel biti polnjenje glave s snovjo (90 % itak pozabiš), ampak iskanje sistema dela in učenja, ki ti ustreza in ga boš lahko izkoriščal še celo svoje življenje. Življenje brez prevelikega in stalnega stresa je super moč 21. stoletja.

Delati manj, ampak se pri tem počutiti ok, je veliko boljše od tega, da si zadaš nedosegljiv cilj, ki ne ustreza tvojemu tempu in slogu, in potem še celo življenje ne moreš normalno sedeti za mizo, ker sovražiš delo.

Mogoče je tvoj optimalni stil to, da vsak dan delaš pol ure. Mogoče ti najbolj ustreza to, da se lotiš in naenkrat narediš vse. Išči občutek lahkotnosti pri delu, tudi ko se je treba lotiti tiste stvari, ki se je najbolj nočeš. Stalen občutek nesposobnosti in pritiska v povezavi z učenjem je najslabša stvar, ki si jo lahko narediš.

Nočeš izgoreti
Okej, verjetno v srednji šoli ali na faksu res ne boš klinično izgorel. Zelo enostavno pa si boš ustvaril vzorce dela in učenja, ki ti praktično garantirajo, da te to čaka po nekaj letih redne službe.

Pri izgorelosti ne mislim le na pretiravanje z delom; vsi vemo, kako je, ko se dva dni pred izpitom siliš delat 12 ur na dan, potem pa en teden komaj funkcioniraš. Predvsem mislim na to, da nočeš začeti dela in obveznosti povezovati le z adrenalinskim šokom zadnjega hipa ali stalnim občutkom nesposobnosti, ker ne dosegaš idealov, ki ti jih je vcepil nek online guru.

Če boš lahko delal le pod mega adrenalinsko-kortizolskim šokom ali začel sedenje za mizo avtomatsko povezovati z mislimi samopomilovanja in občutkom nesposobnosti, si si na dolgi rok naredil veliko več škode, kot če bi test ali izpit pisal eno oceno manj. Življenje je tek na dolge proge, teh vzorcev pa se bo kasneje res težko znebiti.

Hobiji so ti lahko zgled
Velikokrat ti najboljši način dela zate lahko razkrijejo tvoji hobiji oz. stvari, ki jih rad delaš v prostem času. Si tip človeka, ki se na primer loti risanja in vsak dan doda nekaj črt? Ali si tisti, ki se loti in v enem dnevu naredi celoten izdelek? Isto logiko uporabi pri iskanju optimalnega načina dela zase. Če ti je všeč kontinuirano delo, si razporedi taske. Če se rad lotiš in intenzivno odšprintaš, si vzemi en dan in takrat osredotočeno opraviš vse.

Najdi svoj način
Bistvo tegale članka je, da najdeš svoj način dela, ki te ne bo spravljal ob živce in te spravil na hitro cesto do nesposobnosti za delo in izgorelosti v odraslosti. Faks in gimnazija sta pomembna, itak. Ampak noben izpit ni vreden tega, da zasovražiš delo, učenje in samega sebe. Delo je velik del življenja, zato se ga res trudi sprejeti kot prijatelja, ne kot sovražnika. S tem boš naredil/a največ za svoj dolgoročni uspeh.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV