Na trenutke se izraz ’postavljanje ciljev’ sliši tako zelo odraslo, mar ne? A dejstvo je, da se v najstniškem obdobju pojavijo velike ideje in še večje sanje, vendar še nimamo izkušenj, potrebnih za njihovo uresničevanje. Pa ne samo to.
V današnjem svetu vedno znova iščemo načine, kako uravnotežiti vse zahteve in izzive šole, športa in odnosov, z jasno oblikovanimi željami in cilji pa lažje posegamo po visokih rezultatih. Kako? Če veš, kaj hočeš, in k temu stremiš, je vse enostavnejše in lažje dosegljivo.
Najprej moramo imeti izoblikovane želje – kaj si želimo doseči? Želje so lahko kratkoročne ali dolgoročne. Ko imamo želje, si lahko določimo tudi cilje za njihovo uresničitev.
Postavljanje ciljev je ključnega pomena, saj se z njimi osredotočimo na to, kar je zares pomembno. Če se jih lotimo pravilno, nas prisilijo, da stopimo onkraj svojega območja udobja, in nam pomagajo pri rasti. A najpomembnejše je, da nam dajo nadzor nad lastnim življenjem.
Že z enostavno določitvijo cilja aktivno sodelujemo pri doseganju novih in boljših rezultatov, postajamo samozavestni in gradimo samopodobo.
Zakaj je pomembno, da si že v obdobju najstništva postavljamo cilje?
Ker je to zelo koristna življenjska spretnost: postavljanje ciljev nam pomaga vizualizirati in ubesediti stvari, ki si jih želimo doseči. Ko jih enkrat prelijemo na papir, postanejo jasnejši, z ustreznimi strategijami za njihovo uresničitev pa ugotovimo, da so tudi dosegljivi.
Če si denimo postavljate cilje že od srednje šole naprej, boste to veščino uporabljali vse življenje – ne glede na to, ali gre za cilje, ki se dotikajo telesne podobe, šolskih oziroma študijskih uspehov, odnosov, kariere ali česa tretjega.
Gre za dragoceno orodje, ki vam pomaga postati boljši, uspešnejši, samozavestnejši, predvsem pa kreator življenja, kot si ga želite živeti.
Ker gre za veščino doseganja svojih želja in sanj. S postavljanjem ciljev si pomagamo uresničiti svoje želje in sanje, tako da jih enostavno razdelimo na obvladljive korake.
Včasih se zgodi, da nas ob razmišljanju o cilju, ki si ga tako močno želimo doseči, preplavi neprijeten občutek, da so naše želje prevelike, neuresničljive ali visokoleteče.
In prav zaradi takšnih občutkov in dvomov se pogosto zgodi, da sanje opustimo, sploh če nimamo podpore ljudi, ki bi nas spodbujali pri njihovem uresničevanju.
To žal doživlja veliko ljudi. Če se že zgodaj naučimo, da tudi največje sanje dosežemo s postavljanjem akcijskega načrta in majhnih korakov, nas lahko to pripelje do vsega, kar si želimo doseči.
Ker s pomočjo postavljanja ciljev živimo osmišljeno. V tem obdobju vam odrasli verjetno velikokrat rečejo, da je najstniški čas odskočna deska v življenje. In po navadi je tako, da šele v odraslosti zares razumemo, kaj so želeli povedati.
Marsikdo bi pri svojih 30 ali 40 letih ravnal drugače, če bi bil še enkrat mlad.
Če se že od mladih nog naučimo postavljati in uresničevati cilje, imamo veliko več nadzora nad tem, kako bo potekalo naše življenje – tako kratkoročno kot dolgoročno.
To seveda ne pomeni, da se bo vedno izšlo čisto tako, kot smo si zamislili, saj je življenje pogosto nepredvidljivo.
Če pa smo pri svojih odločitvah in dejanjih namerni in vemo, zakaj nekaj počnemo, si s tem zagotovimo, da gremo v smeri svojih ciljev, želja, sanj in upov.
Vizita TOK
Vir: TeenSmartGoals
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV