Preden stopite v pogovor s starši, pripravite nekaj podatkov. Kje bo potekalo praznovanje, kdo bo prisoten, kako boste prišli tja in nazaj? Vsi ti podatki kažejo na tvojo odgovornost in zrelost, predvsem pa to, da veš, v kaj se spuščaš.
Pogovor s spoštovanjem
Odprite dialog s spoštovanjem do pomislekov staršev. Poslušajte njihove skrbi in argumente ter nanje odgovorite s premišljenimi odgovori. Izrazite svoje želje, vendar razložite, da razumete njihove skrbi. Če jim boste pojasnili vse, kar bodo hoteli vedeti – predvsem 's kom', 'kdaj in do kdaj', 'kje' in podobno, bodo veliko bolj mirni.
Dokazana odgovornost
Poudarite svoje pretekle dosežke in odgovorno vedenje. Če ste se že preizkusili v samostojnih aktivnostih ali skrbno ravnali z določenimi odgovornostmi, to predstavite kot primer vaše zrelosti. Če le-tega nimate, morda sami pri sebi razmislite, ali ste že dovolj zreli za nov samostojen korak.
Komunikacija in kompromis
Predlagajte kompromisno rešitev. Morda bodo starši prosili, da se slišite na eno uro preko sporočil in to naj vam bo normalno. Posebej, če vas prvič spuščajo ven. Verjemite, da je bolj normalno, da starše skrbi za vas, kot da bi jim bilo vseeno. Bodite pripravljeni na takšne in podobne kompromise.
Spoštovanje njihovih pravil
Če imajo starši postavljena pravila (npr. določena ura prihoda domov), obljubite, da se boste držali teh pravil in se jih na koncu tudi držite. To kaže spoštovanje do njihovih skrbi in pravil ter krepi zaupanje.
Iskrenost in razumevanje
Bodite iskreni glede svojih namenov. Ne lažite, da greste denimo k prijatelju, na koncu pa boste v klubu ali obratno. Zaradi številnih razlogov, v prvi vrsti pa zaradi varnosti, morajo starši vedeti, kje ste. Če bi šlo kar koli 'narobe', verjemite, da vam bodo oni pomagali prvi!
Lahko predstavite priložnost kot priložnost za učenje. Izrazite svojo željo po pridobivanju izkušenj in samostojnosti ter jim pokažite, da ste pripravljeni rasti in se učiti iz situacij. Ne pozabite spoštovati njihove odločitve, ne glede na to, ali se strinjajo ali ne.
Ključnega pomena je tudi, da se pogovorite s starši vnaprej, ne zadnji trenutek. To jim bo dalo čas, da premislijo in razmislijo o vaših argumentih. Na koncu je pomembno razumeti, da starši delajo v dobrobit in varnost svojih otrok, zato je pomembno vzpostaviti zaupanje in spoštovanje njihovih skrbi.
Vemo, tega nočete slišati, toda starši so odgovorni za vas. Boste pa naslednjo stvar toliko raje slišali – če se boste naučili sklepati kompromise in jim dali razlog za zaupanje, vam bodo pustili vedno več svobode. Poskusite.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV