Vizita.si
Učenje motivacija

Lajfstajl

Kateri slog učenja ti najbolj ustreza (in kako ga odkriti)?

A.K.
02. 11. 2021 05.00
0

Se raje učiš v skupini ali sam? Si ob učenju delaš zapiske ali na glas bereš? Morda raje poslušaš? Gotovo si že slišal za različne učne stile, ki se osredotočajo na enega od petih čutov ali pa vključujejo družbeni vidik. Preveri, kateri slog učenja, ti je najbližje.

Šolarka
ŠolarkaFOTO: iStock

Vsak od nas svet doživlja na sebi lasten način, s tem pa prihaja tudi do različnih načinov, kako najlažje absorbiramo, obdelujemo, razumemo in pomnimo informacije. Čeprav obstaja veliko različnih teorij in delitev učnih stilov, je najbolj znana predvsem delitev na 3 temeljne stile: vizualni, avditivni in kinestetični. Vsak ima torej prevladujoč način učenja, ki mu omogoča najlažje pomnjenje, a možna je tudi kombinacija več stilov. Če še nisi odkril svojega, si lahko pomagaš s spodnjimi opisi ali pa se obrneš na šolsko psihologinjo, ki lahko tvoj učni stil preveri s pomočjo vprašalnika. 

Vizualni 

Če si vizualni tip, se najlažje in najraje učiš, če učno vsebino vidiš oziroma če razmišljaš skozi slike. Hitro si zapomniš različne podobe, slikovno gradivo in imaš zelo jasno predstavo. Učno snov pogosto urediš po barvah in imaš rad pregled, pri čemer uporabljaš miselne vzorce, skice ...  Pri učenju so ti v veliko pomoč grafični prikazi, kot so ilustracije, grafikoni, diagrami, videoposnetki, zemljevidi. Raje bereš, kot poslušaš in raje opazuješ, kot govoriš. Zelo verjetno si bolj premišljen in umirjen, organiziran in sistematičen. 

→ Nasvet za učenje: uporabljaj barve, glej slike, beri knjige, oglej si dokumentarne oddaje, riši skice, preglednice, časovne trakove, uči se v majhnih skupinah.

Učenje
UčenjeFOTO: Profimedia

 

Avditivni 

Če si avditivni tip, se najlažje učiš tako, da informacijo slišiš. Zelo blizu so ti predavanja, razlage, skupinske razprave in pogovori o snovi, saj na ta način najlažje pomniš informacije. Morda se celo pogovarjaš sam s seboj in ponavljaš snov na glas. Zelo verjetno si družaben in zgovoren, v pogovorih pa rad uporabljaš izraze, kot so: »To je odgovor na vprašanje. To se sliši zelo dobro.« 

→ Nasvet za učenje: poslušaj predavanja, glasno ponavljaj, uči se v tišini, posnemi učno snov, poslušaj radijske oddaje, sodeluj v pogovorih o snovi, igraj se z glasom.

Spomin
SpominFOTO: Thinkstock

 Kinestetični tipi

Če si kinestetični tip, se najlažje učiš s pomočjo taktilne izkušnje in izvajanjem fizične dejavnosti – torej prek dotika, posnemanja, rokovanja s predmeti, gibanja. Med poslušanjem učne ure ali predavanj si snov zelo rad zapisuješ, saj si na ta način tudi največ zapomniš. Med učenjem doma pri branju snovi pogosto hodiš po sobi ali stanovanju. Zapisano snov si rad podčrtuješ ali obarvaš s flomastri, ob branju pa vrsticam slediš s prstom. Zelo verjetno si družaben, veliko gestikuliraš in se dotikaš sogovornika. Govoriš počasneje in rad uporabljaš stavke: »Imam slab občutek. Obliva me kurja polt.«

→ Nasvet za učenje: podčrtuj, prepisuj, riši, barvaj vsebino snovi, hodi in govori ko ponavljaš snov, pri učenju uporabljaj rimo, sodeluj v igralski skupini.

 Zakaj je pomembno poznati svoj stil učenja?
Zakaj je pomembno poznati svoj stil učenja? FOTO: iStockphoto

 Zakaj je pomembno poznati svoj stil učenja? 

Poznavanje svojega učnega stila prinaša prednosti na številnih področjih, in sicer: 

- povečuje tvoj učni potencial;

- omogoča boljši uspeh na šoli ali fakulteti;

- omogoča ti, da se učiš na svoj način – z lastnimi strategijami;

- zmanjšuje stres in frustracije učnih izkušenj;

- dviga samozavest, vzbuja radovednost in motivacijo;

- daje vpogled v tvoje prednosti, šibkosti in navade.

Viri: EducationPlanner / MindTools / StudyingStyle

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662