A prav tem obdobju je ključno, da razvijemo dobre finančne navade, ki nam bodo služile še celo življenje – če bomo do 25. leta živeli brez kakršnegakoli upravljanja z našimi mesečnimi stroški, bo kasneje veliko težje doseči finančno svobodo, saj se bomo navadili na to, da nas vodijo zapravljivi impulzi. Eden najbolj pomembnih nasvetov je nedvomno ta, da začnemo čim prej spremljati, kam naš denar sploh gre.
Najhuje je živeti v nevednosti
Zelo dolgo je bila moja finančna strategija najslabša možna: vsak mesec sem na račun dobil štipendijo in plačo od študentskega dela, nato pa sem cel mesec vse plačeval z isto kartico in mogoče vmes samo sem ter tja preveril, ali je stanje že kritično nizko. Prišel je nov mesec in nova plača, cikel se je ponovil, varčevalni račun, ki naj bi financiral tisto veliko potovanje, pa je ostal enako prazen kot prej.
Vse se je spremenilo, ko sem enkrat konec meseca naredil enostavno tabelo v Excelu, v katero sem izpisal vse transakcije, ki sem jih opravil prejšnji mesec. Slika ni bila lepa; ko sem seštel vse kavice, pijače, dostavo hrane, kosila in nepotrebne nakupe, sem hitro ugotovil, da bi lahko s tem zneskom kupil že nekaj zelo konkretnega.
Ustvarjanje tabele, kamor si redno (vsaj enkrat na mesec) zapišeš, kam je šel tvoj denar, je torej prvi korak – brez tega boš težko ukrotil svoje zapravljivske nagone. Pri tem ti lahko pomagajo številne brezplačne aplikacije, a bo za začetek dovolj že povsem enostavna Excellova tabela.
Kategoriziranje stroškov
Nekaterim stroškom se ne moreš izogniti; plačati je treba najemnino, jesti, kupiti kak zvezek ali učbenik in plačati transport. To so nujni stroški. Veliko večji problem pa so nenujni stroški, ki brez nadzora hitro zletijo v nebo – zabave, pijače, dostava hrane, spletni nakupi in podobno spadajo v to kategorijo.
Ko enkrat imaš tabelo, je torej nujno, da stroške razdeliš na nujne in nenujne in si postaviš realne mesečne limite za vsako kategorijo. Čeprav se da tudi nujne stroške precej optimizirati, hitro opaziš, da so nenujni glavni razlog za kronično prazen račun; majhni zneski se hitro naberejo. Če vidiš, kje tiči glavni problem previsokih nenujnih stroškov – na primer to, da trikrat na teden naročaš dostavo hrane – lahko potem ta denar ustrezno prestaviš v novo, bolj pomembno kategorijo.
Če ugotoviš, da lahko z bolj pametnim upravljanjem svojih financ na mesec prihraniš 100 €, je smiselno ta znesek umestiti v varčevanje ali znesek za tisto veliko potovanje, na katerega si že dolgo želiš iti. Če veš, da boš lahko z denarjem, ki ga prihraniš, hitro dosegel nek cilj, se bo limitov veliko lažje držati.
Kako se držati limitov?
Mesečne zneske si je dokaj enostavno postaviti, precej težje pa se jih je držati. Kar pomaga, je, da denar fizično ločiš, saj boš tako preprečil, da se nenujni stroški začnejo zajedati v nujne stroške ali tvoje varčevalne ambicije. Meni na primer zelo pomaga, da si mesečni znesek za zabavo in nakupe takoj prenesem na drugo kartico. Ko stanja na tej kartici zmanjka, bom dvakrat premislil, preden znova prenesem denar nanjo. Še bolj ekstremen ukrep je, da na začetku meseca preprosto dvigneš denar, ki ga želiš ta mesec porabiti za zabavo – pri fizičnih bankovcih boš veliko hitreje videl, da zaloga hitro kopni.
Dolgočasno življenje ni cilj
Cilj ni, da se začneš odpovedovati družabnemu življenju in potovanjem s prijatelji – ti so med najlepšimi spomini mladosti. Nasprotno; cilj je, da svoj potencial uživanja povečaš. Če boš ves denar porabil za koktejle in drage večerje, ga bo zmanjkalo za letalsko karto ali na primer nakup dobrega fotoaparata, s katerim lahko začneš nov hobi. Uživanja ne želimo eliminirati – samo prestaviti želimo fokus iz trenutnih užitkov na bolj pomenljive in vrednejše izkušnje.
Ko spraviš finance v red, se zgodi še ena pomembna stvar: sprostiš se. Ne sprašuješ se, ali boš spet moral klicati starše in jih prosjačiti, da ti nakažejo še malo denarja za noro noč s prijatelji. Ne trepetaš pred tem, da ti bo po koncu večerje zavrnilo kartico. Miren si, ker veš, da se kupček nabira in boš lahko čez nekaj mesecev začel organizirati veliko potovanje. Veseliš se tega, da si boš lahko kupil nekaj večjega, kar ti res veliko pomeni in kar si že dolga leta želiš.
Celoten cilj upravljanja z denarjem nista kruta disciplina in odrekanje; cilj je finančna svoboda. In če mesec za mesecem zadnje dni živčno spremljaš svoj bančni račun in čakaš, da se končno prikaže štipendija, nisi zares svoboden.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV