Vizita.si
Učenje

Lajfstajl

'Optimalni slog učenja' je pogosto velika past

O.M.S.
02. 10. 2024 04.38
0

Novo šolsko in študijsko leto je tu, s tem pa je internet preplavila gora informacij o tem, kako se "pravilno" in "optimalno" učiti. Praktično vsak produktivnosti influencer je že naložil goro videov, ki naj bi ti pomagali z minimalno dela priti do čim boljšega uspeha. Ampak pozor – slepo sledenje nasvetom iz interneta te lahko spravi v veliko frustracijo!

Zakaj iskanje "popolnega" sloga učenja ne deluje

Vsak od nas je že kdaj padel v past iskanja čarobne formule za odlične ocene. Kopiramo urnik uspešnega študenta, naložimo si 10 aplikacij za produktivnost, kupimo si štoparico za Pomodoro tehniko in si obsesivno pišemo listke. In kaj se večinoma zgodi? Namesto da bi se naše učenje čez noč revolucionarno spremenilo, nas vse te tehnike še bolj sesujejo. 

Kako ustvariti 'popolno' rutino učenja?
Preberi še
Kako ustvariti 'popolno' rutino učenja?

Zakaj? Ker se silimo v nekaj, kar organsko ne deluje za nas. Na silo želimo kopirati tehnike drugih in se potem počutimo kot največji luzerji, ker nam ne gre. Če lahko on/ona, zakaj ne more tudi jaz? 

Učenje
UčenjeFOTO: AdobeStock

Optimalni slog? Poslušanje sebe

Namesto da obsesivno iščeš instant rešitev spletnih gurujev, raje resnično prisluhni sebi. Kako poteka tvoje delo in učenje, ko res "padeš not"? Si bolj jutranji ali večerni tip? Raje delaš po koščkih ali se lotiš in naenkrat narediš vse? Koliko časa traja, da padeš v flow, in v kakšnih okoliščinah je to najbolj verjetno?

Veš, kaj delaš?
Preberi še
Veš, kaj delaš?

Pri meni recimo velja Paretovo pravilo – 20 % časa mi prinese 80 % rezultatov. Zame je torej veliko bolj pomembno, da se osredotočim na ta produktivni čas, ki organsko deluje, namesto da bi se preostalih 80 % časa mučil s pisanjem listkov in štopanjem svojega dela. Ja, lahko se mučim s tem – ampak se mi bo hitro vse uprlo, na koncu pa bom tako skurjen, da še tistih 20 % organsko produktivnega časa ne bom mogel izkoristiti. 

Učenje motivacija
Učenje motivacijaFOTO: Shutterstock

Ne me narobe razumet – disciplina je zelo pomembna. Ampak še precej bolj pomembno je, da najdeš slog učenja, ki ti organsko odgovarja, ker tak pač si. To ne pomeni, da si len, ampak da delaš pametno. 

Lahko prideš z manj dela do boljših rezultatov?
Preberi še
Lahko prideš z manj dela do boljših rezultatov?

Nasveti so OK – niso pa zapovedi

Vsak guru bo svoje nasvete prodajal kot suho zlato, kot absolutno resnico. Prodati ti želijo svoje tečaje in mentorstvo, jasno. Nič ni narobe s tem, da iščeš inspiracijo in bereš nasvete uspešnih ljudi. Tudi jaz jih. A vse se zelo splača dati skozi filter lastnih izkušenj in občutkov. 

Učenje
UčenjeFOTO: AdobeStock

Če ti neka tehnika učenja po več poskusih še vedno ne odgovarja, jo brez slabe vesti opusti. Če veš, da ti odgovarja neka druga tehnika ali metoda, jo uporabi, tudi če je tvoj najljubši influencer ne. 

Konec koncev si ti tisti, ki mora narediti delo. Nobena aplikacija, guru ali influencer ne more vedeti, kaj deluje zate, ker te ne poznajo. Se ti? Zaupaj si.

Katere stile učenja poznamo?
Preberi še
Katere stile učenja poznamo?

Najdi svoj način

Glavno bistvo je, da najdeš svoj način. Iščeš inspiracijo, ampak si kritičen pri sprejemanju nasvetov. Eksperimentiranje je kul, ni pa kul, da si ustvariš mentalno sliko "popolnega učenca" in se potem na vsak način želiš stlačiti vanjo. Na koncu šteje to, da si produktiven na način, ki odgovarja tebi in ga lahko furaš velo življenje, ne le tistih nekaj dni pred zahtevnim izpitom. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650