Vsi imamo zavore
Vsi imamo cilje, h katerim stremimo. Vsi imamo v glavi idealizirano podobo sebe, ki bi jo radi realizirali. Tudi če smo vizijo ozavestili, specificirali cilje in postavili podporni sistem, pa velikokrat preprosto ne zmoremo slediti zastavljenemu načrtu. Kaj nas ovira? Večinoma zapletena in le delno ozaveščena negativna prepričanja o sebi in svetu, ki nam preprečujejo, da bi bili to, kar želimo biti. Če bi bili popolnoma brez zavor, bi lahko enostavno zgradili življenje, ki ga želimo; korak za korakom. Pa vsi vemo, da ni tako enostavno. Da razumemo, zakaj se leto za letom vrtimo v krogu, je treba pogosto iti nekoliko globlje.
Najprej odstrani ...
Naš seznam je večinoma sestavljen iz dveh grobih kategorij; iz stvari, ki bi jih radi dodali v svoje življenje, in stvari, ki bi jih radi odstranili, ker smo prepričani, da nas pri tem ovirajo. Radi bi recimo več hodili v fitnes, živeli bolj zdravo in začeli redno delati za šolo ali faks, prepričani pa smo, da nas pri tem ovira odvisnost od telefona in nezdrave prehrane. Včasih je povezava res tako enostavna – velikokrat pa ne. Ko odstranimo eno slabo navado, jo hitro zamenja druga. Če na primer blokiramo vsa socialna omrežja na telefonu, se ne zgodi to, da čudežno najdemo motivacijo za delo in odkrijemo smisel svojega življenja, ampak pač začnemo čas "zabijati" na druge načine.
Ne gledamo več reelsov in TikTokov, ampak v neskončnost beremo novice. Ne gledamo več Youtuba, ampak samo ležimo na kavču in strmimo v strop. Včasih slabo navado zamenjamo z boljšo – na primer celo beremo, namesto da bi drsali – ampak še vedno je jasno, da je to beg pred nečem drugim, čemur se na vse pretege izogibamo, na primer pred odhodom v fitnes ali pisanjem tiste zoprne seminarske.
... Potem opazuj
Ko odstranimo eno razvado, je pomembno opazovati, kam bežijo naše misli. Velikokrat se zgodi, da je bila razvada samo simptom nečesa globljega in manj prijetnega. Ravno zaradi tega jo bomo hitro zamenjali z nečem drugim, kar bo še vedno dostopno. Visenje na telefonu je pač najbolj enostaven in prijeten beg. Pred čem pa bežimo? Opazuj, kaj se dogaja v glavi, ko odstraniš distrakcijo. Čemu se izogibaš? Česa se bojiš? Kaj so tvoja prepričanja o sebi, svetu in prihodnosti? Ja, je globoko – ampak je pa tudi pomembno, da to res ozavestiš.
Zapiši svoje misli
Večina novoletnih zaobljub je obližev. Obliži pomagajo in vsaka bolj zdrava distrakcija je nedvomno korak v pravo smer. A prave rešitve so pogosto nekje drugje. Internetni guruji radi povedo, da se ljudje z novoletnimi obljubami ne spremenijo, ker se v resnici ne želijo zares spremeniti. Izpustijo pa, da večina sploh ne ve, kaj bi rada spremenila. Kaj je srž problema, najlažje izveš, če si v vakuumu, ko si tvoji možgani na vsak način želijo druge distrakcije, zapišeš svoje misli. Takrat je čas, da se vprašaš, ali si res zadovoljen s smerjo, v katero gre tvoje življenje, ali te aktivnosti, ki si si jih zadal, res osrečujejo, in kaj je čustvo, ki mu z novo distrakcijo želiš ubežati. Ker bodo to verjetno zelo fragmentirane in nepovezane polzavedne misli, bo najlažje, če si jih zapišeš, da lahko iz njih potegneš nekakšen smisel.
Analiziraj se, potem ukrepaj
S takšnim pristopom v resnici vadimo čuječnost – dejansko zavedanje sebe in svojih občutkov. Ko enkrat razviješ to spretnost, veliko lažje dostopaš do svojih negativnih prepričanj o sebi in svetu, ki te omejujejo na tvoji poti. Težko si čuječen, če neprijetne občutke takoj zamaskiraš z novo distrakcijo – tudi če je ta na seznamu tvojih zaobljub. Če boš celo leto bral, namesto da bi drsal, je to še vedno obliž, če zaradi tega nisi dosegel vseh svojih ostalih zaobljub.
Ko enkrat prideš do omejujočega prepričanja – na primer do tega, da se ne moreš spraviti k delu za šolo, ker nisi prepričan v svoje zmožnosti in prihodnost svoje usmeritve – poskusi najprej racionalno preveriti, ali je odkrito prepričanje sploh veljavno. Velikokrat ni in že s tem, ko boš to ugotovil, boš sprostil velik del te zavore. Želiš pa se tudi izogniti neskončnemu analiziranju samega sebe, ker je tudi to način odvračanja od problema. Analiziraj problem, ozavesti ga in potem še enkrat poskusi narediti tisto, kar si želiš; večinoma bo precej lažje. Pomaga pa tudi, če se o odkritih zavorah pogovoriš z ljudmi, ki so ti blizu; večinoma ugotoviš, da se drugi soočajo s podobnimi zavorami.
Sledenje zaobljubam je spoznavanje sebe. Ko se bolje spoznaš, znaš postavljati boljše cilje zase in jim lažje slediti. Če so cilji jasni, vizija določena in sistem postavljen, pa imaš vseeno občutek, da se vrtiš na mestu, je čas, da greš korak globlje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV