Je tudi tebi težko, ko se moraš zaradi novega virusa šolati doma in imaš prilagojen pouk, kljub temu pa morajo biti obveznosti še vseeno opravljene? Ne zgolj učenci in dijaki, temveč tudi vsi ostali trenutno doživljamo neka posebna čustva – od navala pozitivnih do tistih 'malo manj lepih', ki bi jih raje odrinili stran. Nikar ne delaj tega. Trenutna situacija je za skoraj vse nekaj popolnoma novega, zato je normalno, da čutimo različen spekter čustev, ki jih morda poprej še niti nismo spoznali.
Vsekakor je bedno, ker se ne moreš družiti s svojimi vrstniki tako kot poprej, morda ne moreš hoditi na treninge, pogrešaš celo učitelje, ki jih nikoli nisi maral. Kako si lahko praktično in psihično pomagaš, da se spopadeš s trenutno situacijo?
Vse svoje občutke sprejmi kot nekaj normalnega
Premalokrat poudarjamo, da so vsa čustva normalna, dokler v nekem stanju –denimo v stanju jeze, agresije ali pa žalosti, ne ostanemo predolgo časa. Dobro veš, da tudi vzhičeno veselje hitro mine, prav tako srečni trenutki, zakaj bi torej negoval žalost in denimo jezo? Vsa čustva je dobro začutiti, ozavestiti, si morda vmes priznati, kaj čutimo, nato pa jih spustiti.
Pogovarjaj se in izražaj sebe
Ob vseh čustvih, ki se porajajo v tebi, je dobro, da imaš nekoga, ki mu lahko zaupaš. Morda so to starši, sestra ali brat, ali pa prijatelji, s katerimi trenutno ne moreš imeti fizičnega stika na štiri oči, ki bi si ga želel. Če imaš občutek, da starši preveč silijo vate, in bi potreboval več časa zase, jim to povej.
Če čutiš, da imaš preveč obveznosti, to izrazi in si priznaj. Nič ni narobe, če od časa do časa čutimo, da ne bomo zmogli, če se le na koncu opomnimo, da smo sposobni vsega.
Poskrbi za uro ali dve svojega časa
Četudi starši in odrasli mislijo, da je mladostnikom trenutno lažje kot njim, se motijo, kajne? Naj ti povemo, da trenutno ni nikomur najlažje. Dejstvo je, da smo trenutno večino časa zaprti med štiri stene, kljub temu da se denimo rekreiramo in skrbimo za različne aktivnosti – seveda po danih omejitvah.
Normalno je, da čutiš potrebo po času zase, času brez drugih, med katerim si lahko zbistriš misli in si preprosto odpočiješ od drugih. Naj si bo to z glasbo, telovadbo, pisanjem, branjem, igranjem igric ali pa s čim drugim, česar morda nismo uspeli zajeti. Vzemi si uro ali dve prostega časa na dan, tako boš poskrbel, da se boš lahko počutil nekoliko boljše. Morda lahko trenutne razmere celo izkoristiš za razvoj novega ali starega hobija, za katerega prej nisi imel časa!
Ne zanemari stikov
Zdaj že vsi vemo, da virtualni stiki ne morejo nadomestiti pristnega fizičnega kontakta, a glede na trenutne razmere nimamo ravno izbire. Poskrbi, da boš ohranjal stik s svojimi sošolci in prijatelji, ki so morda trenutno v drugem mestu. Četudi se boste videli zgolj prek ekranov, ti bo to vsaj delno povrnilo neko skupnost, ki jo kot socialna bitja vsi potrebujemo.
Opominjaj se na vse stvari, ki jih še vedno imaš
Ne moremo lagati in reči, da nismo 'izgubili' ali pa vsaj na stranski tir potisnili mnogo stvari – od socializacije, druženja, raznih dogodkov, stikov, tudi prepirov, ki jih morda kdo celo pogreša. Ne moremo niti mimo tega, da trenutne razmere niso običajne. A to ne pomeni, da ne moremo tudi v njih videti nečesa dobrega. Če kdaj, smo zdaj ugotovili, kdo so naši pravi prijatelji. Nekateri odnosi so se seveda razrahljali, drugi pa so se okrepili! Ugotovili smo, kaj nam je resnično pomembno, in kaj nikoli ni bilo.
Dovoli si čutiti, da je ta čas sicer grozen, a je prinesel tudi nekaj dobrih stvari. Kaj te so, pa si mora odgovoriti in jih najti vsak zase.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV