Vizita.si
Javno nastopanje-2

Lajfstajl

Se bojiš javnih nastopov? To so triki, ki ti lahko pomagajo

N.R.A.
29. 11. 2021 05.00
0

Veliko ljudi se boji javnega nastopanja, zato naj za začetek povemo, da se nam tega ni treba sramovati. Še več – tisti ljudje, ki ne čutijo strahu, so v manjšini. Kako se torej znebiti strahu pred javnimi nastopi?

Naj si bo govora o tistih v šoli, na fakulteti ali v službi, strah pred izpostavljenostjo je del skoraj vsakega od nas. Vsem je poznan občutek, ko stopimo pred občinstvo, se začnemo znojiti, dobimo krče v trebuhu in včasih celo občutek, da se bomo onesvestili. Obstaja pa nekaj trikov, ki ti lahko resnično pomagajo pri pripravi na javni nastop in pri samem javnem nastopu.

1. Organiziraj se pred predstavitvijo

Če se pripravimo na govor in sam nastop, če se naučimo govora in svoje predstavitve, bo vse potekalo mnogo lažje in sproščeno, dodatno pa bomo s tem pridobili samozavest. 

Javno nastopanje
Javno nastopanje FOTO: Dreamstime

2. Vadi doma 

Svoj nastop odvadi doma – večkrat! Ni enako, če predstavitev beremo po tiho ali na glas. Vadi na glas in si predstavljaj, da že stojiš pred občinstvom. Morda ne bo šlo v prvo, toda v desetem poskusu se boš zagotovo počutil bolje. 

3. Sooči se s svojimi strahovi

To, da si mislimo, da govorimo prepočasi ali prehitro, da smo pretirano osredotočeni na svoj videz ali pa na kakšno svojo 'pomanjkljivost' (ki zelo verjetno to sploh ni), ne pripomore k boljšemu nastopu. Če govoriš prehitro, poskusi umiriti svoj govor. Če govoriš prepočasi, se nauči 'prave' hitrosti. Če si nesamozavesten zaradi kakšne vizualne stvari na tvojem telesu, se sooči z njo. Nastop bo stekel veliko lažje. 

Javno nastopanje
Javno nastopanjeFOTO: Dreamstime

5. Med vajo se glej v ogledalo

Eden najboljših trikov, ki jih lahko narediš doma, je, da med predstavitvijo in samo vajo gledaš v ogledalo. Tako boš vadil tudi 'očesni stik', ki ga boš kasneje imel z občinstvom, hkrati pa boš videl svojo mimiko, gibe telesa in podobno. 

6. Delaj na dihanju

Vemo ... ko imamo pomembno predstavitev, smo živčni. Ko smo živčni, navadno govorimo precej hitreje, hkrati pa velikokrat celo pozabimo dihati. Dihanje pa je pri javnem nastopanju izjemno pomembno. Vaja govora predstavitve je zato pomembna, saj boš natančno vedel, kdaj in po katerem stavku se lahko ustaviš, kdaj vdihneš, izdihneš in kdaj nadaljuješ z govorom. 

7. Verjemi vase

Da bo celotna predstavitev uspešna, moraš samo še verjeti vase. 

Povzeto po teen385

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662