Z dijaškim ali študentskim delom mladi pridobivate dragocene izkušnje, razvijate delovne veščine in služite svoj prvi denar bodisi za stroške bodisi za kakšno stvar, ki si jo že dolgo želite.
Kako torej najti delo, ki ti bo ustrezalo tako po zanimanju kot po potrebah?
1. Raziskuj svoje interese
Ponudba študentskega dela je pestra: od gostinstva, prodaje, administracije in skladišča do vseh področji, ki bi te lahko zanimala.
Večina študentskega dela ne zahteva predhodnih izkušenj, zato je to lahko odličen način, da raziščeš svoja zanimanja in se podaš na področja, kjer boš ugotovil, kaj je sploh tisto, kar ti je všeč.
2. Pripravi in uredi življenjepis
Življenjepis je tvoja 'vstopnica' za delo. Z njim delodajalca prepričaš, da si primerna izbira. Pripravi jasen, pregleden in urejen življenjepis, v katerem naj bodo izpostavljeni podatki o tebi: tvoje ime, priimek, rojstni podatki, naslov, podatki o tvojem izobraževanju, o tvojih predhodnih izkušnjah, če jih imaš, dodaš pa lahko tudi svoje interese in želje.
Ne pozabi dodati tudi, zakaj meniš, da si primeren za delovno mesto. Poudari svoje prednosti in delovne veščine, ki bi bile koristne za želeno delo.
3. Pripravi se na razgovor
Ko enkrat pošlješ prošnjo za delo, sledi morebitni razgovor. Preuči podjetje ali organizacijo, kjer si želiš delati in na razgovoru, in pokaži, da si se pripravil. To jih bo očaralo! Razmisli tudi o odgovorih na pogosta vprašanja, ki se pojavljajo na razgovorih, izpostavi svoje prednosti in morda tudi slabosti – tukaj le ne pretiravaj.
4. Konkretno iskanje študentskega dela
Se sprašuješ, kako in kje sploh najti delo? Preprosto v iskalnik vtipkaj 'študentsko delo' in pojavili se ti bodo različni portali, ki ponujajo delo. Glej le, da izbereš preverjene. Načeloma moraš biti na portalih tudi vpisan, da so vidni tvoji podatki.
Za iskanje študentskega dela lahko uporabite tudi druge različne vire. Obvestite svoje prijatelje, družino ali znance, da iščete delo, saj vam lahko oni posredujejo informacije o prostih mestih. Prav tako lahko spremljate razpise na oglasnih deskah v vašem kraju ali na univerzitetnih oglasnih deskah.
5. Različne urne postavke, različno število ur dela
Različna dela imajo različne urne postavke, prav tako pa potrebujejo študenta ali dijaka za različno število ur. Ker študentsko delo ni redno delo, ne pričakuj, da boš delal osem ur na dan. Večina študentskih služb ponuja delo ob vikendih, praznikih ali pa kdaj med tednom. Izberi tisto, kar ti je všeč in kar te zanima.
6. Prednosti študentskega dela
Študentsko delo prinaša številne koristi. Omogoča vam finančno neodvisnost, saj lahko sami prispevate k svojim stroškom študija in življenja ali pa si privoščite nakup kakšne bolj drage stvari.
Poleg tega pridobivate izkušnje, ki so pomembne za vašo karierno pot, in vzpostavljate dragocene delovne stike. Študentsko delo vam omogoča tudi, da preizkusite različna področja dela in spoznate, kaj vam ustreza in kaj vas zanima.
Vizita TOK
Dodatni viri: seventeen
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV