Od 23. oktobra 2020 še vedno velja, kakor imajo zapisano na spletni strani Študentskega doma v Ljubljani, Odlok o začasni prepovedi zbiranja ljudi v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja ter univerzah in samostojnih visokošolskih zavodih.
Odlok je odločil, da morajo vsi študentje zapustiti študentske domove po Sloveniji, z izjemno študentov, ki imajo stalno prebivališče v študentskem domu, študentskih družin, ter tujih študentov in gostujočih profesorjev, ki jim je zaradi trenutnih varnostnih razmer onemogočena vrnitev v kraj stalnega bivališča.
Nihče ne ve, kdaj in kako se bo epidemiološko stanje umirilo, vseeno pa ti v nadaljevanju ponujamo nasvete za urejene odnose s cimri, če boš živel v študentskem domu ali pa najetem stanovanju, ki ti bodo lahko prišli prav pozneje, navsezadnje pa jih lahko uporabiš tudi pri in s svojo primarno družino.
Bivanje v bodisi študentskem domu ali pa v skupnem najetem stanovanju prinaša številne koristi. Razdelili si boste stroške svojega življenjskega prostora in prihranili denar. Če imate več oseb v hiši ali stanovanju, to predstavlja tudi nekaj več varnosti. Če ste s stanovalci prijatelji, ali pa boste to šele postali, dodaten plus! Ne glede na to, ali ste študent ali mlajša odrasla oseba, ki iz ekonomskih razlogov potrebuje sostanovalca, boste imeli veliko boljše izkušnje, če boste sledili nekaterim pomembnim smernicam bontona.
1. Postavite pravila, ki bodo vsaj v grobem ustrezala vsem
Vzpostavite nekaj osnovnih pravil. Prva stvar, ki jo morate storiti s svojim novim sostanovalcem, je, da se usedete in sestavite kratek seznam pravil. Najprej navedite najpomembnejše stvari, ki jih pričakuje vsak od vas. Vključite, kako si boste delili račune, kdo kaj plača, pravilnike glede gostov, urnik čiščenja in kar koli drugega, kar se vam zdi pomembno!
2. Ne izposojajte si, ne da bi vprašali – enako velja za nasprotno stran
Ne izposojajte si, ne da bi vprašali. Vaš sostanovalec ima morda najlepšo majico, vendar vam to ne daje pravice, da ga nosite brez vprašanja. Najprej vprašajte za dovoljenje in vedno spoštujte tuje želje. Enako seveda velja za vse vpletene.
3. Spoštujte svoj prostor in prostor druge osebe
Vsakdo potrebuje nekaj osebnega prostora, ne glede na to, kako 'odprti' smo, zato se izogibajte poseganju v prostor druge osebe. Nikoli ne vstopite v tujo spalnico, ne da bi najprej na primer potrkal. Vse to je dobro v 'pravilniku' vzpostaviti vnaprej.
4. Bodite spoštljivi, ko vabite goste
Ne glede na to, ali imate koga na večerji ali prenočitvi, je vedno dobro, da se o tem pogovorite s sostanovalcem. Nikoli ne pričakujte, da bo sostanovalec sodeloval pri zabavi ali stroških, razen če ste sovoditelj zabave ali drugega dogodka. Enako pričakujte tudi od drugih. Ko z nekom živimo, se moramo zavedati, da prihajamo iz 'različnih' okoljih.
5. Pospravljajte za sabo
Pospravite svoje nerede. Če naredite nered, ga očistite. Ne pričakujte, da vam bo sostanovalec pomagal pri čiščenju po zabavi, razen če bosta bila oba gostitelja. Prav tako bodite 'prijazni' – ne puščajte umazane posode, če veste, da sostanovalca to moti.
6. Prilagajanje, prilagajanje in še enkrat prilagajanje
Ne potrebujemo dodatnih besed – morali, ena in druga stran, se boste prilagoditi. To pomeni, da boste morali sprejeti 'čudaškega človeka', ki hoče imeti vse čisto (morda ste to vi?), ali pa nasprotno, nekoga, ki mu je čistoča tuja. Na žalost.
7. Spoštujte potrebo po mirnem času
Če vidite sostanovalko, kako bere knjigo, je ne prekinjajte s pogovorom. Če veste, da mora biti naslednje jutro v službi, naj bo raven hrupa nizka. Tako kot pri vsem drugem naštetem je tudi tukaj potrebno predvsem prilagajanje.
8. Ne bodite pretirano občutljivi
Če ste sostanovalci, še ne pomeni, da morate biti najboljši prijatelji. Če sostanovalec načrtuje zabavo, ne da bi vas vanjo vključil ali povabil, sprejmite, da ima druge prijatelje, s katerimi se rada druži.
8. Hitro se spopadite s težavami
Takoj, ko opazite težavo, sporočite sostanovalcu, da je čas za pogovor. Pojdite v razpravo s svojo točko na dejanski način in se izogibajte nenavadnim obtožbam ali nenehnim poskusom, da bi jo popravili. Nikoli se ne poskušajte spoprijeti s situacijo s tihim ravnanjem, pasivno-agresivnim vedenjem ali vpitjem. Večino težav je mogoče rešiti. Če se ne morete strinjati, lahko razmislite o svoji poti.
Vizita TOK
Povzeto po TheSpruce / Študentski dom Ljubljana
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV