Temu letu bo sledilo novo
Popolnost ne obstaja – v enem letu se da narediti marsikaj, težko pa bomo svoje življenje povsem postavili na glavo. To pa ne pomeni, da si tega ne smemo želeti. Ko snujemo načrte za prihodnje leto, velikokrat pozabljamo, da temu sledi še eno. In še eno. V nekaj letih pa se da narediti marsikaj. Ko enkrat jasno napišemo, kaj si želimo doseči v svojem življenju na ključnih področjih – ne le v naslednjem letu, ampak v naslednjih letih in desetletjih – bodo tudi manjši koraki v obliki letnih zaobljub nenadoma dobili večji smisel.
Kam res želiš na dolgi rok?
Preden začnemo slediti zaobljubam za leto 2025, se splača vprašati, kje želimo biti čez pet ali deset let; odgovoriti na vprašanje, ki se ga vsi bojijo na intervjujih za službo. Samo ko vemo, kaj je končna destinacija, bomo lahko gradili na vmesnih letnih ciljih. V tem članku bomo iskali idealno, dolgoročno vizijo sebe na štirih ključnih področjih.
Gre za nalogo, ki se je večina otepa. A slej kot prej je treba sprejeti odgovornost za svoje življenje, ne le za naslednje leto. Ko enkrat zapišemo, kaj želimo v življenju doseči na področju zdravja, kariere, odnosov in smisla, bo tudi veliko lažje najti motivacijo za prve majhne korake, ki nas čakajo.
Prvi steber: zdravje
Kakšno bo tvoje idealno zdravje čez deset let? Se boš zbujal/a naspan/a in poln/a energije? Bo šport postal prijetna rutina, ne dnevno mučenje in pregovarjanje sebe? Kaj bo vsak dan šlo v tvoje telo? Bo telo brez težav prestajalo stres? Ko enkrat odgovoriš, kaj bi bil idealen dolgoročni scenarij, bo tudi lažje postaviti smiselne novoletne zaobljube za leto 2025. Recimo to, da bi bilo fino vzpostaviti dobro spalno rutino in se začeti redno ukvarjati s športom, tudi če le dvakrat na teden.
Drugi steber: delo
Kakšna bo tvoja delovna rutina čez pet do deset let? Na katerem področju boš gradil/a kariero? Želiš ustvariti svoje podjetje? Kaj boš delal/a čez deset let, da boš vsako jutro z veseljem odprl/a prenosnik? Ko enkrat ustvariš vizijo svoje kariere – tudi če je še zelo medla in nejasna – postanejo letni cilji veliko bolj jasni. Morda je čas, da začneš iskati dijaško ali študentsko službo na področju, ki te res veseli. Mogoče se je treba udeležiti tistega tečaja, ki bo odprl pot v podjetniške vode. Verjetno se je smiselno spoprijateljiti z nekom, ki dela na področju, ki te najbolj zanima, da vidiš, ali je res tako, kot si predstavljaš.
Tretji steber: odnosi
Morda je najtežje postavljati dolgoročne cilje glede odnosov, saj v celoti niso v tvojih rokah. Prijatelji in zveze so dokaj nepredvidljivi – to pa ne pomeni, da jasna vizija ne bo pomagala pri letnih ciljih. Kako globoke in zaupne odnose želiš imeti čez deset let? Kako s prijatelji preživljaš čas? Kakšna bo tvoja zveza? Tudi če ni povsem jasnih odgovorov, jih poskusi zapisati. Ko imaš enkrat vizijo, lažje ugotoviš, da bi bilo morda letos res fino večkrat poklicati obstoječe kolege, spraševati bolj osebna vprašanja, se na najbližje obrniti po pomoč, postaviti zdrave meje in se včlaniti v aktivnost, kjer lahko spoznaš ljudi, ki so ti podobni.
Četrti steber: smisel in razvoj
Kaj te bo čez deset let izpopolnjevalo? Kje misliš, da bo tvoj življenjski smisel? Kako se boš izobraževal/a in razvijal/a? Ko imaš enkrat okvirno dolgoročno idejo, lažje sprejmeš odločitev, da boš letos res prebral/a več knjig, odpotoval/a sam/a nekam za en teden in končno preizkusil/a hobi, ki te že dlje časa kliče.
Vse se še da prilagoditi
Večina dolgoročnih scenarijev ne mara, ker imajo občutek, da jih omejujejo. Cilj ni, da se zapičiš v svojo trenutno vizijo in rineš proti njej, tudi ko postane jasno, da so se tvoje prioritete spremenile. Cilj je, da svojo trenutno vizijo sploh ozavestiš; samo tako boš lahko napisal/a cilje za prihodnje leto. Če potem ugotoviš, da te v resnici vleče drugačna kariera ali drugačen način življenja, ni težav – preizkusil/a si in mirno lahko spremeniš svoje načrte.
Večina naredi napako, da se vedno sprašujejo le za leto dni vnaprej, zato si postavljajo slabo definirane in nenatančne zaobljube, ko jim jih ne uspe doseči, pa krivijo svojo lenobo in naslednje leto še enkrat poskusijo z enako slabimi zaobljubami. Širša vizija ti da kontekst, ki ti pove, kaj je sploh končni cilj tvojih zaobljub; če vidiš, da je končni cilj napačen, boš naslednje leto znal/a postavljati boljše zaobljube, pa še sebe boš bolje spoznal/a.
Idealna vizija je ambiciozna; namen ni, da je dosegljiva v enem letu. Velikokrat pa jasno razkrije, da naš trenutni način življenja nikakor ne pelje tja, kamor želimo iti. Takšno spoznanje je super; ko ga enkrat imamo, lahko začnemo ustvarjati boljši načrt. Tak, ki se začne z realnimi zaobljubami za to leto.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV