Vse to zna biti za odraščajočega človeka naporno, a zavedati se morate, da so vsa ta čustva, karkoli že čutite, nekaj povsem normalnega. Tudi strah, jeza, tesnoba in občasno nejevoljno občutje so čustva, ki se jih ne bi smeli sramovati, še manj pa jih odrivati stran od sebe.
Obstajajo pa določene 'resnice' o življenju, ki bi jih moral poznati oz. se jih zavedati že zdaj. Zakaj? Ker ti bo v odraslosti veliko, veliko lažje, če jih boš dojel čim prej. Poglejmo si nekaj takšnih resnic.
1. Sprejmi svoje telo točno takšno, kot je
Vemo, primerjaš se z manekenkami in obdelanimi slikami z družbenih omrežij. Dobro pa je, da se zavedaš, da je za takšnimi fotografijami ogromno dela – v obliki filtrov, preurejanja, za manekenkami pa stojijo dietetiki, nutricionisti in drugi strokovnjaki, ki živijo le za to. Normalni ljudje in normalni posamezniki česa takšnega nismo deležni. Zato – bodi realen.
2. Nehaj se primerjati
Niti eno življenje ni enako in ne more biti enako drugemu. Četudi meniš, da poznaš ljudi, bodisi z družabnih omrežjih bodisi v tvoji okolici, je dobro, da se zaveš, da velikokrat nimamo pojma, kaj se za človekom dogaja.
Morda imaš ti dobre ocene, nekdo drug pa blesti na športnem področju, ali obratno. Nekdo ima lahko popolno družinsko življenje, spet drug pa popolnega partnerja. Za vse v življenju pride čas in včasih je resnica ta, da ne moremo imeti vsega naenkrat.
3. Nehaj živeti na družbenih omrežjih
Pri tej točki mislimo v vseh pogledih in pomenih. Nehaj se primerjati s filtri, nehaj svoje življenje primerjati z življenjem znanih in slavnih, ker, verjemi, da vsak bije bitko, ki je drugim skrita. Velikokrat je za na videz popolnim življenjem marsikaj takšnega, česar si ne moremo predstavljati.
Pojdi ven, bodi v naravi, druži se s prijatelji, ker je življenje tam zunaj, ne za zasloni.
4. Začni graditi dober odnos s hrano
Prej kot boš to točko osvojil, lažje ti bo. Ne posegaj po nezdravih dietah, ne lotevaj se nezdravih izzivov, predvsem pa hrane ne dojemaj kot svoje sovražnice, temveč se spoprijatelji z njo. Zavedaj se, da ne obstajajo nezdrava živila, dokler je vse v mejah normale. Potrudi se osvojiti zdravo prehrano z občasnimi 'pregrehami' (ki to niso, če si zmeren) in živi zdravo življenje. Hrana je naše gonilo, brez nje ne moremo živeti.
5. Poskrbi za aktivno življenje
Pojdi na sprehod, teči, obiskuj fitnes ali pa plavaj. Karkoli ti ustreza, je dobro, če razgibaš svoje telo in si aktiven. Navade, ki jih osvojimo v mladosti, obveljajo, ko smo starejši, zato začni že danes. Tudi tukaj ti ni treba pretiravati, samo bodi aktiven!
6. Če le lahko, izoblikuj dober odnos s starši
Verjamemo, da ti gredo starši na živce, da se ti zdijo (pre)pametni glede vseh stvari, a verjemi, da te imajo najrajši na vsem svetu. Poskusi ustvariti dober odnos z njimi, ker imamo v odraslosti vedno manj časa za stik z njimi. In verjemi, kasneje jih močno pogrešamo.
7. Bodi iskren, v prvi vrsti do sebe
Naj bo govora o stvareh, ki so ti všeč, ali pa tistih, ki ti niso. Te prijatelji vabijo piti, tebi pa ni do alkohola? Si želiš v fitnes, pa nimaš nikogar, ki bi šel s tabo? Verjamemo, da se v teh letih želiš prilagajati in biti všečen (vsi smo si!), a opomni se vsake toliko časa, da je pomembno, da si iskren do sebe in stvari, ki so ti blizu.
8. Večkrat se opomni na to, kar je resnično pomembno
Najnovejši trendi mode? Najnovejši trendi obnašanja? Najnovejši trendi glasbe? Pridejo in gredo kot letni časi. Verjemi, da je najpomembnejše to, da najdeš samega sebe, raziščeš svoje preference in stvari, ki so ti všeč. Veliko bolj kot to, da slediš trendom, ki so minljivi. Na koncu pa je seveda najpomembnejše to, kar se tebi zdi pomembno – je to prijateljstvo, družina, pristne iskrene vezi ali kaj drugega? Vsak to določa zase in dobro je, da določiš tudi ti.
9. Ne zapravljaj časa s skrbmi
Če si nagnjen k skrbem, je čas, da ti povemo, da so brez pomena. Medtem ko je pomembno, da smo odgovorni in dajemo od sebe največ, kar lahko v danem trenutku, je pomembno tudi dejstvo, da so skrbi neproduktivne.
10. Poskrbi za svojo izobrazbo
Morda se ti trenutno ne zdi pomembna, a formalna izobrazba ti ne da samo papirja. V srednji šoli in kasneje na fakulteti (če se boš odločil zanjo) pridobiš izkušnje, nove nazore in prijatelje, ki ti včasih ostanejo za vse življenje. Z izobrazbo daš samemu sebi možnost, da veš in znaš več, da si razgledan, in navsezadnje – da imaš več možnosti. To pa je navsezadnje tisto, kar si vsi želimo, kajne?
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV