Za ohranjanje dobrega počutja in zdravja so naši možgani odvisni od občutljivega ravnovesja kemikalij in procesov, težava pa je, da alkohol in droge to ravnovesje spremenijo, kar privede do nepredvidljivega razpoloženja, vedenja in dolgoročno lahko tudi duševnih motenj.
Obdobje pubertete in mlajše odraslosti je pogosto povezano z zabavami, preizkušanjem mej, iskanje svoje vloge v družbi in tudi eksperimentiranjem s prepovedanimi snovmi. A v zvezi z duševnim zdravjem se premalokrat poudarja, kako tanka je včasih meja med zdravjem in pojavom duševnih težav, še toliko bolj v obdobju pubertete, ko se možgani še razvijajo. Bolj bi se morali zavedati svoje ranljivosti, sploh pa dejstva, da je odgovornost za zdravje v tvojih rokah.
Kako lahko nekatere snovi vplivajo na duševno zdravje?
Alkohol: V obdobju mladostništva je alkohol pogosto namenjen zabavi in dvigu razpoloženja, a njegovi učinki so lahko ravno nasprotni. Alkohol lahko poslabša razpoloženje, spodbudi negativne misli in povzroči tesnobo. Pogosto se tudi zgodi, da pride do obžalovanja besed in dejanj, ki so se zgodila pod vplivom alkohola. Če smo nagnjeni k depresivnemu razpoloženju, lahko alkohol privede tudi do impulzivnih dejanj, kot je denimo samopoškodovanje.
Marihuana: Čeprav jo nekateri povezujejo s sprostitvijo, pa pri nekaterih povzroča tesnobo, zmedenost, panične napade in preganjavico. Možen učinek so tudi halucinacije – videnje in slišanje stvari, ki jih v resnici ni. Dolgotrajno uživanje marihuane lahko sproži celo psihotične motnje, kot je denimo shizofrenija. Pomembno je razmisliti, ali se v družini pojavlja katera od duševnih motenj ali težave z odvisnostjo, saj v tem primeru obstaja večja verjetnost za negativno izkušnjo ali težje posledice zaradi uživanja marihuane.
Ekstazi: Lahko navda z valom energije in poskrbi za budnost, po drugi strani pa lahko privede do tesnobe, paničnih napadov, zmedenosti, depresije in samomorilnih misli.
Kokain: Tudi eksperimentiranje s kokainom lahko privede do izjemne energije, budnosti in zgovornosti, po drugi strani pa lahko tudi zaskrbljenosti, tesnobe in paničnih napadov. Prekomerna ali pogosta uporaba se lahko odrazi kot močna vznemirjenost, nihanje razpoloženja, preganjavica, psihoza in samomorilne misli. Na površje lahko prinese potlačene vsebine in še neizražene težave z duševnim zdravjem.
Amfetamini: Poleg vala energije, budnosti in pozornosti lahko povzročijo panične napade, vznemirjenost, agresijo in preganjavico. Po uporabi se je težje sprostiti ali zaspati.
LSD: Lahko povzročijo neprijetne halucinacije, preganjavico, depresivno razpoloženje ter tudi psihotične epizode in prebliske (flashbacke).
Ketamini: Ima lahko halucinogene /psihedelične učinke, zaradi česar vidimo ali slišimo stvari, ki jih v resnici ni. Povzročijo lahko tudi zunajtelesno izkušnjo, zaradi česar se počutimo ločene od sebe in ljudi.
Zloraba alkohola in drog ima lahko velik vpliv na telesno in duševno zdravje, zato je vredno razmisliti o posledicah. Kot zgoraj omenjeno, je to še zlasti pomembno, če se v družini pojavljajo duševne bolezni ali težave z zasvojenostjo.
Prav tako velja omeniti, da je jemanje drog in istočasno tudi zdravil za duševno zdravje zelo nevarno, saj pride do vzajemnega delovanja, kar lahko privede do zapletov in neželenih učinkov.
Vizita TOK
Viri: DrugsIe / DestinantionForTeens
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV