Ena od negativnih plati popularnih platform je tudi idealizacija življenja – podobe popolne lepote in izklesanih teles, neizmerne sreče, idilične ljubezni, eksotičnih potovanj in čudovitega življenja nasploh. Pomembno je, da znaš to lažno podobo popolnosti v virtualnem svetu ločiti od resničnega življenja.
Zakaj lahko družbena omrežja močno vplivajo na tvoje počutje, samopodobo in duševno zdravje?
Ob spremljanju večine profilov bolj in manj znanih vplivnežev lahko kaj hitro dobiš občutek, da živijo sanjska življenja. Popolne fotografije idilične ljubezni, ki se zdi kot iz pravljice. Čudovita izklesana telesa, ob katerih te zagrabijo ljubosumje, jeza, obžalovanje in hrepenenje po sanjski postavi, o kateri lahko le sanjaš.
Pa čudoviti eksotični kraji na drugi strani našega planeta, za katere veš, da jih verjetno ne boš nikoli videl/-a. In tiste modne kombinacije na vitkih dekletih, ob katerih se ti zazdi, da so nekateri res rojeni pod srečno zvezdo. Po drugi strani pa tudi utrinki tvojih prijateljev, ki se jim vedno nekaj ’dogaja’, tvoje življenje pa je tako zelo dolgočasno.
Zvezni znano? No, naj te potolažimo, da nikakor nisi edini/-a – še več, večina tvojih vrstnikov se ob spremljanju različnih profilov na družbenih omrežjih počuti enako kot ti. In prav zato je pomembno na ta vzporedni iluzorni svet gledati z veliko distanco. Nenazadnje gre za svet, v katerem prevladujejo samo stvari, na katere smo ponosni.
In prav zaradi porasta duševnih težav med najstniki, ki so jih prinesla družbena omrežja, je nastal tudi ključnik (hashtag) #realstagram. Kot že ime pove. je namenjen prikazu resničnega življenja in ne samo skrbno izbranih fotografij, ki so dodatno olepšane s filtri, aplikacijami za obdelavo fotografij in vsemi drugimi vizualnimi triki.
Ne, popolnega življenja ne živi nihče, poskušajo pa mnogi svoje življenje prikazati kot takšno. Tovrstne zlagane podobe naj te torejne potrejo, ker niso resnične.
Ne primerjaj tistega, kar veš o sebi, s tem, česar ne veš o drugem
Ker je nekaj normalnega, da se morda ob vsem tem počutiš manjvredno, nesposobno, nesrečno, osamljeno, nepriljubljeno, neprivlačno ali celo tesnobno, je zelo pomembno, da se znaš distancirati od tega vzporednega sveta. Kako to storiš?
→ Pogovarjaj se o družbenih pritiskih: še posebej ko gre za telesno podobo, je Instagram prizorišče izjemnega družbenega pritiska. Predstavi to temo prijateljicam in prijateljem, ki imajo o tem podobno mnenje, delite svoje izkušnje in občutja. To zanimivo temo lahko načneš tudi v šoli ali doma, tako da v sodelovanju s šolsko psihologinjo ali starši predebatirate najpogostejše težave, pomisleke in mite o družbenih omrežjih. Že to, da vemo, da nismo sami, je lahko zelo razbremenjujoče.
→ Sledi samo profilom, ki ti vzbujajo pozitivne občutke: v tem primeru moraš biti res iskren/-a do sebe in se vprašati, zakaj sploh spremljaš določene profile. Ti vzbujajo dobre občutke ali se ob njih čutiš manj samozavestno, nesrečno? V tem primeru je koristno na seznamu pustiti samo tiste, ki ti ne vzbujajo negativnih občutkov.
→Omeji čas, preživet na družbenih omrežjih / telefonu: Nenehno pregledovanje družbenih omrežij poleg vsega ostalega povzroča tudi zasvojenost, saj se nenehno ’igra’ s tvojimi hormoni sreče. Všečki, sporočila, novi sledilci – vse to sprošča hormone sreče, ki pa tudi hitro izginejo, zato se hitro znajdeš v zanki nenehnega iskanja potrditve. Recept: čim manj telefona in več resničnega življenja.
→ Osredotoči se na resnično življenje: zadnje in zelo pomembno sporočilo pa je, da se življenje dogaja tukaj in zdaj – in ne na telefonu. Druži se z resničnimi prijatelji, spoznavaj nove ljudi, ukvarjaj se z zanimivimi hobiji, uresničuj svoje srčne želje – to je pravo življenje.
Vizita TOK
Vir: PsychologyToday / PsyCom
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV