Vizita.si
Duševna stiska-3

Psiha

Kako lahko pomagaš prijatelju, ki se bori z depresijo ali tesnobo?

N.R.A.
30. 12. 2021 05.00
0

Ko gre za duševno zdravje, zlasti kadar so posameznikove razmere precej slabe, je treba k človeku pristopiti previdno.

Že to, da želiš pomagati in stati ob strani prijatelju, ki se bori z depresijo ali tesnobo, je znak, da si pravi prijatelj. Četudi si močno želimo nekomu pomagati, v takih situacijah ne vemo, kako in kaj je najpametneje narediti. Položaj vsakega posameznika je edinstven in najbolje je s pomočjo pogovora s to osebo ugotoviti, kaj si želi in kaj potrebuje. Kljub temu obstaja nekaj univerzalnih nasvetov, ki ti lahko pomagajo in bodo pomagali tudi osebi, ki se spopada s težjimi občutki. 

Duševna stiska
Duševna stiska FOTO: Dreamstime

POSLUŠAJ, ne filozofiraj

Dandanes velikokrat želimo zgolj 'čim prej priditi na vrsto za govorjenje'. Se strinjaš? Navadno pri pogovoru čakamo, da bo nekdo končal, da bomo na vrsti mi. Pri ljudeh, ki so na splošno bolj introvertirani, poleg tega pa imajo težave na področju duševnega zdravja, je izjemno pomembno, da znamo poslušati. Ni nam treba filozofirati, temveč lahko samo vprašamo: "Kako si?" in odgovoru resnično prisluhnemo.

Njihove občutke jemljite resno, čeprav se vam morda zdijo smešni ali neumni

Ja, morda se sliši neumno, da je nekoga vrgla iz tira neka 'malenkost' in zaradi nje noče zjutraj vstati iz postelje ali pa se ne želi družiti z nikomer. Takšne in drugačne besede, navsezadnje pa tudi početje se nam lahko zdijo nesmiselni, a so velikokrat že v začetni fazi klic na pomoč. Na takšnega prijatelja ne glej kot na nekoga, ki ga moraš ‘popraviti’. Daj tej osebi vedeti, da jo razumeš ali pa vsaj spoštuješ njena čustva in občutja, izkaži sočutje, nikakor pa ji ne reci "ne razmišljaj o tem" ali "saj ni nič takšnega". 

Duševna stiska
Duševna stiskaFOTO: Dreamstime

Pomagaj najti strokovno pomoč

V prvi vrsti se morata ti in tvoj/-a prijatelj/-ica zavedati, da iskanje strokovne pomoči ni nekaj sramotnega, temveč precej pogumnega! Ne bodi odvetnik, ne bodi odločevalec – bodi samo nekdo, ki je v trenutnih okoliščinah malenkost bolj racionalen, zato spodbujaj k iskanju pomoči ali pa vsaj pogovoru s starši. Če se prijatelj sploh ne želi pogovarjati s starši, predlagaj drugo odraslo osebo, za katero veš, da mu je blizu, ali šolskega psihologa, pokličeta pa lahko tudi na anonimni telefon. 

Stiska
Stiska FOTO: Dreamstime

Sporoči mu/ji, da se lahko vedno obrne nate

Dobro je, da si damo vedeti, da smo tukaj drug za drugega! Vsi imamo radi občutek, da imamo nekoga, s komer se lahko pogovorimo, nekoga, ki nas bo poslušal brez obsojanja. 

Praznujte majhne zmage

Ko nekdo preživlja težko obdobje, so majhne zmage zelo pomembne in jih ne smete prezreti. Če veš, da je prijateljici zelo težko, a že en teden vstaja iz postelje, se pripravlja in prihaja v šolo in se druži, prej pa tega ni zmogla, je to vsekakor razlog za praznovanje. Če ji je nekaj noči zapored uspelo spati dobrih šest ali sedem ur in se naspati, velja enako! 

Na tem mestu še enkrat poudarjamo, da so včasih duševne stiske prevelike, zato nikar ne imej občutka, da moraš biti v vlogi rešitelja. Svojemu prijatelju lahko samo daš občutek, da mu stojiš ob strani, ne moreš pa biti njegove bitke. Od vsega zapisanega je namreč najpomembnejša točka ta, da poiščeš strokovnjake, ki bodo lahko prijatelju resnično pomagali! 

Povzeto po teen385

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587