Vizita.si
Žalost

Psiha

Kaj se zgodi, če ne izražamo čustev?

Vizita.si
13. 08. 2024 04.27
0

Čustva so sestavni del človeške izkušnje in igrajo ključno vlogo pri našem dojemanju sveta ter medosebnih odnosih. Vendar pa se včasih znajdemo v situacijah, ko se odločimo zadrževati ali potlačiti svoja čustva. Zakaj je to na dolgi rok lahko zelo škodljivo?

Lahko gre za strah pred neodobravanjem, neželenimi posledicami ali preprosto zaradi kulturnih norm. Kljub temu, da se zdi to včasih kot zaščitni mehanizem, ima tlačenje čustev dolgoročne negativne posledice na naše duševno, čustveno in celo fizično zdravje.

Čustva
ČustvaFOTO: Adobe Stock

1. Negativni vpliv na duševno zdravje

Tlačenje čustev lahko privede do duševnih težav, kot so depresija, anksioznost in stres. Ko čustev ne izražamo, se lahko kopičijo in pritiskajo na nas, kar lahko vodi v občutek nemoči in izgube nadzora nad svojim življenjem. Čustva ne izginejo s tlačenjem! Zasidrajo se globoko v nas, dokler si jih ne priznamo, jih ne začutimo in ne spustimo! Na dolgi rok zato tlačenje čustev resnično ni pametna rešitev, četudi se v trenutku zdi idealna. 

2. Težave v medosebnih odnosih

Neizražanje čustev lahko vodi v težave v medosebnih odnosih. Pomanjkanje komunikacije o svojih občutkih lahko ustvari razdor med ljudmi, saj drugi ne morejo vedeti, kaj doživljate. To lahko privede do nerazumevanja, konfliktov in osamljenosti.

Stres
StresFOTO: Adobe Stock

3. Fizične posledice

Pretiran stres, ki je pogosto povezan s tlačenjem čustev, lahko vpliva tudi na naše fizično zdravje. Povezan je z višjim tveganjem za srčne bolezni, visokim krvnim tlakom ter slabšim imunskim sistemom. Potlačevanje čustev lahko privede tudi do različnih somatskih simptomov, kot so bolečine v telesu, migrene, težave z dihanjem in prebavne težave.

4. Omejeno samospoznanje

Če čustva delimo na dobra in slaba, navsezadnje pridemo do tega, da si določena čustva dovolimo priznati, druga pa ne. Kar vodi do nepoznavanja in neodobravanja sebe. Zelo preprosto, a tako zapleteno, kajne? Ko svojih čustev ne izražamo, se lahko oddaljimo od svojih notranjih občutkov, kar omeji naše samospoznavanje in možnost osebnostne rasti. In če ne zmoremo poznati in sprejeti sebe, kako bomo lahko druge?

Neprijetna čustva
Neprijetna čustvaFOTO: Dreamstime

5. Zmanjšana čustvena inteligentnost

Čustvena inteligenca vključuje zavedanje, razumevanje in upravljanje lastnih čustev ter čustev drugih. Kako lahko pričakujemo čustveno inteligenco, če pa čustva delimo na dobra in slaba in si določena želimo čutiti, druga pa odrivamo stran od sebe? Ko tlačimo svoja čustva, zmanjšamo svojo sposobnost prepoznavanja in upravljanja z njimi, kar lahko vodi v težave pri reševanju konfliktov in vzpostavljanju zdravih odnosov.

6. Povečana notranja napetost

Tlačenje in zavračanje čustev lahko ustvari notranjo napetost in nemir. Ta napetost se lahko postopoma kopiči, kar vodi do poslabšanja duševnega stanja in splošnega počutja.

Jeza
JezaFOTO: Dreamstime

7. Otopelost

Z odrivanjem 'slabih', bolje rečeno, manj prijetnih čustev, odrivamo stran del sebe, ki je popolnoma normalen in človeški. V človeški naravi je, da čutimo najrazličnejšo paleto čustev. In z zanikanjem ene strani pride tudi otopelost na drugi strani. 

Čeprav se zdi, da tlačenje čustev začasno omogoča, da se izognemo nelagodju, dolgoročno prinaša številne negativne posledice. Pomembno je razviti zdrave načine izražanja čustev, kot so iskrena komunikacija, umetnost, pisanje dnevnikov ali terapevtske dejavnosti. Izražanje čustev nam omogoča, da se povežemo s seboj in drugimi na bolj globok način ter gradimo bolj zdravo in uravnoteženo življenje.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 580