Vizita.si
Stiska

Psiha

Zakaj je pomembno govoriti o svojih izkušnjah, težavah in izzivih?

A.K.
21. 09. 2022 05.00
0

V življenju se vsi srečujemo z večjimi in manjšimi težavami, izzivi, (pre)izkušnjami, pa tudi spoznanji, ki včasih zamajejo trdnost tal pod nogami. Zlasti obdobje odraščanja je polno vzponov in padcev, ki prebudijo pisano paleto čustev, s pomočjo katerih spoznavaš sebe in svet. A pomembno je, da doživljanja – tudi tista manj prijetna – deliš z ljudmi, ki jim zaupaš, saj je to pomemben del upravljanja s svojimi čustvi in seveda duševnega zdravja nasploh.

Puberteta je obdobje, v katerem se preobražaš iz otroka v odraslo osebo, v tem intenzivnem prehodu pa doživljaš vse mogoče težave odraščanja, ki jih spremljajo spremembe v telesnem, čustvenem in duševnem razvoju. 

To je tudi čas prvih ljubezni in z njimi povezanih razočaranj, šolskih izzivov, poklicnega usmerjanja, pa tudi iskanja svoje vloge v družbi. Nabiranje tovrstnih izkušenj je v tem obdobju lahko izjemno intenzivno, včasih v tolikšni meri, da se ne znajdeš več. V nekaterih primerih se lahko pojavijo tudi težja občutja ali celo dalj časa trajajoče stiske. 

Najstniki
NajstnikiFOTO: Adobe Stock

A ne pozabi – gre za običajen del intenzivnega obdobja odraščanja in ne za konec sveta. Zelo pomembno pa je, da o svojih tegobah, pomislekih, dvomih in strahovih spregovoriš z ljudmi, ki so ti blizu. Izkušnja, naj bo še tako boleča, postane veliko bolj obvladljiva, če jo deliš. 

Zakaj je pomembno, da svoje izzive, izkušnje in doživljanja deliš z drugimi? 

- Deljenje svojih težav z drugimi ti pomaga razbremeniti občutke strahu, negotovosti, žalosti, napetosti, skrbi in tesnobe. Pomembno je, da zmoreš ubesediti svoje doživljanje, saj se na ta način ne olajšaš samo pri čustvih, ampak dobiš tudi nasvete od ljudi, ki te znajo poslušati in slišati.

- Če imaš pri deljenju svojih čustev težave, lahko začneš takole: Lahko govorim s tabo? Rad/a bi ti zaupala, kaj se mi dogaja. Imaš mogoče tudi ti podobno izkušnjo? Kako ti je bilo takrat? To je zame prvič, zato se ne znajdem najbolje, mi lahko pri tem pomagaš?

Najstniki
NajstnikiFOTO: Adobe Stock

 - Pomembno je, da se s tem, kar doživljaš, pogovarjaš z osebami, ki so ti blizu. Morda je to sošolec, s katerim se odlično razumeta, ali sorodnik, ki je vedno poln dobrih nasvetov, ali pa starši, ki so nekoč morda doživljali podobno kot ti. 

Če ti je neprijetno, lahko s pogovorom začneš počasi in temo, ki bi jo rad delil, vpelješ postopoma: "Ej, to sem ti še hotel zaupati, ker me res zanima tvoje mnenje."

- Ne pozabi, da lahko deljenje izkušnje pomaga tudi osebi na drugi strani, še zlasti če sta istih let. Morda ta oseba doživlja podobno kot ti, pa si doslej ni upala deliti, kaj doživlja. To je lahko zmagovalna kombinacija za oba, saj si lahko vzajemno pomagata in razvijeta še globlje prijateljstvo. 

Najstniki
NajstnikiFOTO: Adobe Stock

Znana misel pravi: "Prijateljstvo se rodi v tistem trenutku, ko ena oseba reče drugi: "Kaj! Ti tudi? Mislil sem, da sem edini."" Lepo je podreti svoje zidove in biti ranljiv z ljudmi, ki jim je mar zate, te razumejo in se povežejo s tem, kar doživljaš. 

- Tudi če oseba na drugi strani nima popolne rešitve zate, je že to, da si zmogel deliti del sebe zelo razbremenjujoče.

- Nenazadnje lahko dolgotrajno zatiranje čustev vodi v težje stiske, tesnobo, depresijo ali celo težave v telesnem zdravju (npr. glavoboli, bolečine v trebuhu, slabosti, alergije ...)

Čeprav so nekatere izkušnje odraščanja lahko zelo boleče, je pomembno zavedanje, da vsaka stvar sčasoma zbledi in skozi življenje dobi čisto nov in drugačen pomen. 

Ko se skozi leta ozreš nazaj, ugotoviš, kako zelo si napredoval, kako drugače gledaš na svet in kako zelo so te nekatere izkušnje izoblikovale v osebo, kakršna si danes. 

Vir: HealthyYoungMinds

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587