Vizita.si
Samozavest

Psiha

Kako lahko izboljšamo samopodobo?

N.R.A.
21. 10. 2024 04.24
0

Velikokrat preveč filozofiramo, kaj in kdo bi morali biti ter kaj bi morali narediti. Stvari so velikokrat precej bolj enostavne, kot si upamo priznati. Poglejmo si, zakaj.

Kaj je samospoštovanje?

Samospoštovanje bi najbolje definirali tako – je način, kako in na kakšen način vrednotiš samega sebe in svojo vrednost. Zajema prepričanja in emocije, ki jih imaš o sebi. 

Kaj je samospoštovanje?
Kaj je samospoštovanje?FOTO: Adobe Stock

Ljudje s s samospoštovanjem se počutijo:

- sprejeti in všečni (predvsem samemu sebi),

- so ponosni na to, kar počnejo,

- verjamejo vase.

To, da spoštuješ samega sebe, ne pomeni, da nikoli nimaš dvomov, pomislekov ali kakšnih malo bolj neprijetnih misli o sebi. A s samospoštovanjem pride tudi sposobnost, da vse take občutke hitreje predelujemo. 

To, da spoštuješ samega sebe, ne pomeni, da nikoli nimaš dvomov.
To, da spoštuješ samega sebe, ne pomeni, da nikoli nimaš dvomov.FOTO: Adobe Stock

Ljudje, ki ne spoštujejo samega sebe:

- navadno se počutijo slabo, če so sami,

- so strogi do sebe,

- menijo, da niso dovolj dobri.

Od kod izvira samospoštovanje?

Naše dojemanje samega sebe, posledično pa samospoštovanje, izvira od staršev, okolice – šole in učiteljev ter nekaterih drugih dejavnikov. 

Ljudje v našem življenju lahko vplivajo na naše občutke do sebe. Ko se osredotočajo na to, kar je dobro na nas, se sami počutimo dobro. Ko so potrpežljivi, ko delamo napake, se naučimo sprejemati sami sebe. Ko imamo prijatelje in se razumemo, se počutimo všečni.

Najstniki
NajstnikiFOTO: Adobe Stock

Če nas odrasli bolj grajajo kot hvalijo, se je težko počutiti dobro, kajne. Ustrahovanje in zlobno draženje bratov in sester ali vrstnikov lahko škodi naši samozavesti. Ostre besede se lahko zataknejo in postanejo del našega razmišljanja o sebi. Na srečo ni nujno, da ostane tako!

Glas v naši glavi

Stvari, ki si jih izrekate, igrajo veliko vlogo pri tem, kako se počutite o sebi. Razmišljanja: 'Zguba sem', 'Nikoli mi nič ne uspe', 'Nikoli ne bom imel prijateljev', 'Nihče me ne mara', škodijo vaši samozavesti. 

Naših notranjih monologov ni tako lahko preoblikovati, vsekakor pa se da! In prej kot jih začneš preoblikovati, lažje ti bo kasneje v življenju. Poglejmo si, kako.

Včasih glas v naši glavi temelji na ostrih besedah drugih.
Včasih glas v naši glavi temelji na ostrih besedah drugih. FOTO: Adobe Stock

- Ob neuspehu se ustavite ob misli 'Zguba sem' in jo spremenite v 'Ni mi uspelo, tokrat mi ni uspelo, morda mi bo naslednjič'. Že tako majhne spremembe v načinu razmišljanja vam lahko pomagajo! 

Včasih glas v naši glavi temelji na ostrih besedah drugih. Ali na slabih časih, s katerimi smo se soočili v preteklosti. Včasih je glas le to, da smo strogi do sebe. Lahko pa spremenimo glas v svoji glavi. Lahko se naučimo bolje razmišljati o sebi! 

Na življenje in stvari glej kot na učenje

Pomisli – si kot majhen otrok takoj znal govoriti, brati in pisati? Vse življenje se učimo. Naj si bo govora o pisanju, branju, risanju ali drugih 'projektih'. Dopovej samemu sebi, da neuspeh ni, ko ti nekaj spodleti, ampak ko se nehaš truditi. Misliš, da vrhunskim športnikom denimo vse uspe v prvo? Ne, za njimi so leta truda, treningov in, ne boš verjel, tudi neuspehov. 

 Dopovej samemu sebi, da neuspeh ni, ko ti nekaj spodleti, ampak ko se nehaš truditi.
Dopovej samemu sebi, da neuspeh ni, ko ti nekaj spodleti, ampak ko se nehaš truditi.FOTO: Adobe Stock

Kaj pa, če je samopodoba nizka?

Tukaj je nekaj nasvetov za dvig vaše samozavesti:

- Bodite z ljudmi, ki dobro ravnajo z vami. Preprosto opustite nesramne in škodoželjne ljudi. Naučite se razlikovati med enimi in drugimi. 

- Izberite prijatelje, ki vam pomagajo, da se sami počutite dobro. Poiščite ljudi, s katerimi ste lahko preprosto to, kar ste. Bodite tak tip prijatelja tudi sami.

- Povejte si koristne stvari. 

- Opazujte in razmislite, kakšne misli imate o sebi. Ste prestrogi do sebe? Žal spreminjanje monologov v glavi ne bo šlo drugače, kot da jih naprej opazujete. 

Najstniki
NajstnikiFOTO: Adobe Stock

- Sprejmite, kar ni popolno. 

- Postavite si cilje in delajte za njih. Počnite stvari, ki jih imate radi. Držite se načrtov. 

- Ko izpolnimo obljubo, ki smo jo dali sami sebe, lažje ustvarimo zaupanje do sebe!

- Osredotočite se na tisto, kar gre dobro. Ali ste navajeni govoriti o težavah? Zlahka se ujamemo v to, kar je narobe. Pogosto pa zaradi tega ne vidimo vse tistega, kar je dobro. 

- Dajte in pomagajte. Dajanje je eden najboljših načinov za krepitev samospoštovanja. Učite sošolca, pomagajte očistiti svojo sosesko, hodite za dober namen. Pomagajte doma ali v šoli. Naj vam postane navada, da ste prijazni in pravični. 

- Počnite stvari, zaradi katerih ste ponosni na to, kakšna oseba ste. Ko delate stvari, ki naredijo razliko (tudi majhno), bo vaša samozavest rasla.

Vir: kidshealth 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650