Če si tudi ti pravkar zakorakal med bruce in je pred tabo začetek študentskega življenja, vedi, da nisi sam v svojih občutjih in vsem, kar spada v ta pomemben prehod. Tudi mnogi drugi začenjajo na novo in čeprav se na prvi pogled morda ne zdi tako, je marsikdo v sebi negotov zaradi novih začetkov, saj je treba začeti skorajda iz točke nič. Da bo prehod v novo obdobje lažji, smo pripravili nekaj nasvetov.
Organiziraj se: Selitev v nov kraj in študentsko življenje za mnoge pomeni tudi odhod od doma, pogrešanje starih prijateljev in družine. Gre za velik izziv, saj se je naenkrat treba postaviti na lastne noge, ustvariti strukturo dneva in imeti samodisciplino. Ob vseh skušnjavah študentskega življenja se lahko znajdeš v stiski, saj ni nikogar več, ki bi zares bdel nad tabo. Pomembno je, da si že v začetku organiziraš življenje tako, da ga boš kar se da obvladoval. Torej – predavanja, skrb zase, druženje in seveda tudi malce zabave.
Ustvari si prijeten prostor: Selitev v novo sobico ali stanovanje je velik mejnik, saj naenkrat izgineta vsa domačnost in varnost doma. Pomembno je, da si urediš bivalni prostor tako, da se boš v njem prijetno počutil. Če imaš sostanovalca ali več njih, je koristno doreči interna pravila, ki se jih boste držali. To vključuje zabave, obiske, hrup, skratka vse, kar se dotika življenjskega stila. Pomembno je, da se v svojem novem domu prijetno počutiš in da imaš mir, ko ga potrebuješ.
Obiskuj tečaje: Verjetno ne boš imel nikoli več na voljo toliko možnosti izbire vseh mogočih tečajev in delavnic po zelo ugodni celi ali brezplačno. Izkoristi to priložnost in se vključi v aktivnosti, ki si jih od nekdaj želel poskusiti – morda je to tečaj potapljanja, kreativnega pisanja, učenje japonščine, mehatronike, improvizacije, igre ... Na ta način dobiš tudi nove prijatelje, s katerimi deliš skupna zanimanja.
Skrb zase: Pazi nase, je verjetno stavek, ki ga boš v tem obdobju velikokrat slišal od prijateljev in družine. Ker je prehod v novo obdobje življenja stresen in poln izzivov, je pomembno skrbeti zase, kar vključuje redno prehranjevanje, urejen ritem spanja, telesno aktivnost in prosti čas. Seveda bodo dnevi, ki bodo bolj naporni, in takšni, ko bo več časa za zabavo. A ne pozabi, da je skrb zase temelj uravnoteženega življenja. Pomanjkanje spanja, neurejena prehrana in nič počitka se kmalu začne poznati na zdravju, čeprav si še mlad.
Če imaš domotožje ali si v stiski: Začetki niso vedno lahki in so pogosto pospremljeni s pogrešanjem stare družbe in družine. Ker gre za izzivalen mejnik, ni nič nenavadnega, če se pojavijo tudi težja občutja, strah, negotovost vase in v svoje sposobnosti, tesnoba, žalost ... V takšnih primerih je pomembno o tem spregovoriti s svojimi najbližjimi ali pa poiskati ustrezno podporo v sklopu Psihosocialne svetovalnice za študente.
Študentsko življenje je prehod med obdobjem najstništva in odraslostjo, zato ga izkoristi za pridobivanje izobrazbe, oblikovanje novih prijateljstev, vsaj malo zabave in osebno rast. Ko se boš ob koncu študija ozrl nazaj, boš lahko opazil, kako edinstveno in nepozabno je bilo to obdobje.
Vizita TOK
Viri: HealthLine / VeryWellMind
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV