Zakaj se primerjamo?
Primerjanje s sovrstniki in drugimi ljudmi je pogost pojav med najstniki. Sodobna tehnologija in družabna omrežja vam omogočajo, da nenehno vidite življenja drugih ljudi in njihove dosežke. To lahko spodbudi občutke nezadostnosti. Četudi je zelo verjetno, da se za popolnimi fotografijami skrivajo podobne bitke, kot jih imate sami.
Dodatno vas lahko pritisk iz okolja, vključno s šolo, prijatelji in družino, spodbuja k primerjanju s svojimi vrstniki. Če nimate dovolj samozavesti, se lahko zatečete k primerjanju, da bi se počutili bolje glede sebe.
Tukaj pa je še najpomembnejša stvar - iskanje lastne identitete. V iskanju le-te se lahko primerjate z drugimi, da bi ugotovili, kdo si sploh želite biti. Pri tem je res pomembno, da ne zanikate najpomembnejšega dela sebe - pristnost!
Zakaj je primerjanje škodljivo?
Primerjanje z drugimi lahko zmanjša vašo samozavest, saj vedno obstaja nekdo, ki se zdi 'boljši' ali 'uspešnejši'. Primerjanje vas lahko tudi odvrača od razvoja lastne identitete, saj se preveč osredotočate na to, kako se ujemate z drugimi, pri tem pa zanemarjate svoj pravi jaz.
Primerjanje lahko poveča občutke tesnobe in stresa, saj se trudite doseči nerealne standarde. Ko se neprestano primerjate z drugimi, lahko omejite svoj potencial in ne tvegate, da bi se preizkusili v stvareh, ki jih morda želite poskusiti.
Kako se prenehati primerjati?
Izjemnega pomena je, da se prenehate primerjati z drugimi, tako za vašo samopodobo kot za celotno duševno zdravje.
Prvi korak k spremembi je, da se zavedate, kdaj in s kom se primerjate. Navsezadnje tudi zakaj. Kaj dobite od tega? Spomnite se, da ste edinstvena oseba s svojimi lastnostmi, strastmi in potencialom.
Namesto da se primerjate z drugimi, si postavite realne cilje, ki so osredotočeni na lastno rast in napredek. Če se počutite, da družabna omrežja povečujejo občutke primerjanja, omejite čas, ki ga preživite na njih.
Če se vam zdi, da se ne morete prenehati primerjati, ali pa vaše početje že vpliva na vaše duševno zdravje, je koristno poiskati pomoč strokovnjaka za duševno zdravje.
To, da se nehamo primerjati z ostalimi je pomemben korak k zdravi samopodobi in dobremu duševnemu zdravju. Spomnite se, da ste edinstveni in da ni potrebe, da bi se primerjali z drugimi, da bi se počutili vredne. Ohranite svojo individualnost in sledite svojim lastnim ciljem in strastem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV