Obstaja veliko razlogov, zakaj ne izrazimo vedno tega, kar čutimo. Morda nas skrbi, kako se bo okolica odzvala na naša čustva, morda nas je strah obsojanja, zavrnitve ali preprosto tega, kar se nam zdi v določenih situacijah neprimerno izražati.
Vse je odvisno tudi od družine in okolice, v kateri smo odraščali. Z vzorci in časom se namreč naučimo, kaj je primerno in kaj ne, četudi temu morda ni tako. Nekateri denimo menijo, da je neustrezno in narobe, če izražajo žalost, drugim je 'napačna' jeza, spet tretji pa se morda celo bojijo veselja.
S časoma se lahko vsi ena ali druga čustva naučimo odrivati stran od sebe ali pa jih skrivati pred drugimi.
Katere obrambne mehanizme poznamo?
Zanikanje
Zanikanje je situacija, ko nočemo sprejeti, da je nekaj narobe ali da potrebujemo pomoč. Ko imamo ljudje neka zelo intenzivna čustva, ki jih dolgo časa skrivamo, le-ta slej ko prej zahtevajo od nas, da jih izrazimo. Bolj kot jih tiščimo, bolj imajo navado, da izbruhnejo – tudi takrat, ko morda ni primerno.
Odrivanje ali supresija
Včasih se umaknemo, ker nam družba drugih jemlje preveč energije ali pa se ob njih počutimo izčrpane. Morda se v družbi takih ljudi počutimo ponižane in v nas prebudijo občutke, kot so ljubosumje, zavist, sram ali razočaranje.
Zato se preprosto umaknemo in prekinemo stike. Vsakemu se lahko zgodi, da občasno potrebuje odklop od okolja, ampak tukaj se je treba vprašati – smo predolgo zaprti vase in s sabo?
Humor
Ko jim je težko in ko se ne počutijo dobro, se jim je vedno lažje nasmejati, kot da bi drugim razlagali, kako se počutijo v resnici. Lažje se je šaliti kot se soočiti z drugimi in samim seboj. Ljudje okoli vas se morda niti ne zavedajo, s čim se soočate, in vas vidijo kot srečno in pozitivno bitje, medtem ko se v vas porajajo najrazličnejša čustva.
Ni vedno slabo, če manj prijetno situacijo obrnemo 'na šalo', toda če to delamo pogosto, hkrati pa teptamo in zanikamo dejanska čustva, to nikakor ni dobro!
Racionalizacija
Morda vas nekatere situacije in nekateri ljudje res jezijo, a da bi se izognili izbruhu jeze, ki jo trenutno čutite do njih, začnete racionalizirati. Torej, konkretno, skušate opravičevati ljudi, njihova dejanja in nesprejemljivo ravnanje do sebe, in to na logičen način. Prvinsko jezo, ki ste jo občutili, tako lažje potlačite in opravičite.
Prenajedanje
To vam bodo povedali vsi ljudje, ki so se z debelostjo borili in jo premagali. Prenajedali so se zaradi negativnih čustev, s katerimi se niso znali spopasti. Vsakič, ko so se počutili pod stresom, razdraženi, osamljeni, so si preprosto privoščili hrano, saj je bila ta njihov edini vir sreče.
Samopoškodovanje
Samopoškodovanje ima lahko različne oblike: stradanje, rezanje kože, namerno povzročanje bolečine ter zavestno in namerno vključevanje v vedenje, ki ima lahko usodne posledice. Ljudje se včasih samopoškodujejo, ker ne vedo, kako se soočiti s čustveno bolečino. Takšno vedenje lahko povzroči odvisnost.
Nasilno vedenje
Imamo posameznike, ki so nasilni do sebe, in seveda tiste, ki so nasilni do drugih. Tisti, ki zanikajo in se ne znajo soočiti s svojimi čustvi, lahko začnejo grdo ravnati z drugimi ljudmi ali živalmi.
Uživanje alkohola ali prepovedanih substanc
Ljudje, ki se ne morejo soočiti s svojimi čustvi ali jih izraziti, se lahko predajajo pitju ali uživanju nedovoljenih substanc, saj jim pomagajo, da za kratek čas pozabijo na tisto, kar jih muči. Nekaterim je ta občutek všeč, zato substanc ne morejo nehati konzumirati, kar sčasoma preraste v odvisnost.
Vizita e-novice
Vir: teen385
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV