Morda se zdi misija nemogoče, toda ločitev je lahko tudi dobra. Kljub temu da tvoji starši niso več skupaj in ne živite kot družina, kljub vsem spremembam, ki pridejo, se lahko še vseeno odlično razumejo, sodelujejo in se brezpogojno podpirajo, predvsem pri tvoji vzgoji in skrbi zate.
Zakaj se starši ločijo?
Starši se ločijo iz več razlogov. Običajno se ločitev zgodi, ko pari čutijo, da ne morejo več živeti skupaj zaradi prepirov in jeze. Včasih ljudje čutijo, da v razmerju ni več ljubezni ali strasti, ki je bila prisotna ob poroki. Ločitev se lahko zgodi tudi zaradi tega, in navadno to najbolj boli, ko se eden od staršev zaljubi v nekoga drugega, seveda pa so tu še ostali bolj 'grdi' razlogi – zloraba alkohola, drog, iger na srečo ali pa hujše fizične zlorabe.
Tudi ti čutiš krivdo?
Veš, katero čustvo je najpogostejše pri otrocih in najstnikih, ko se starši ločujejo? Krivda. Skoraj vsi mladostniki čutijo krivdo in menijo, da so nekako sami krivi za ločitev staršev. Nekateri otroci se počutijo krive, za vse, kar se je v družini zgodilo, želijo si, da bi lahko preprečili prepire, da bi se bolje in 'pravilneje' vedli, da bi imeli boljše ocene ... naj že na tem mestu povemo, da v nobenem primeru in nikoli in nikdar za ločitev odraslih oseb ni kriv otrok.
Če imaš nesrečo in se tvoji starši o tem niso pogovorili s tabo, poskusi najti strokovno osebo, s katero se lahko pogovoriš o svojih občutkih, a zavedaj se, da so odločitve odraslih njihove lastne.
Kakšna čustva so ob ločitvi normalna?
Vsa! Tvoja čustva se bodo ob ločitvi večkrat spreminjala, čutil pa boš vse od stresa, jeze, razočaranja, žalosti do olajšanja, in kot smo že omenili – krivde. Morda se boš počutil bolj zaščitniškega do enega od staršev, za vse pa boš krivil drugega. Morda se boš počutil zapuščeno, prestrašeno, tako rekoč 'zavrženo' ali zaskrbljeno. Še enkrat – vsa omenjena in druga čustva so normalna!
Kako ti bo ločitev spremenila življenje?
Vse je odvisno od tega, kaj se je dogajalo v vaši družini. Če je bil razlog za ločitev preprost, tvoji starši pa med sabo še vseeno znajo komunicirati, ne boš imel večjih težav in boš morda celo čutil, da je ločitev prinesla tudi dobre stvari.
Na drugi strani pa so primeri disfunkcionalnih družin, kjer se lahko vpletejo center za socialno delo, sodišča in razne institucije. V takšnem primeru otrokom nikoli ni prijetno, posebej ko se ureja in določa denimo skrbništvo. Pri tem se zavedaj, da lahko vsekakor izraziš svoje želje in mnenje!
V vsakem primeru pa ločitev prinese nekaj sprememb, kot so selitev, morebitna menjava šole in denimo preživljanje časa s starši ločeno.
Ločitev je najlažja, če se starši razumejo. Najstnikom je še posebej težko, ko se starši prepirajo ali pa so bridki drug do drugega. Ne moreš vplivati na to, kako se bodo tvoji starši vedli med ločitvijo in po njej, lahko pa jih prosiš, naj se po svojih najboljših močeh potrudijo zate.
Pozitivne in negativne plati ločitve
V procesu ločitve so vzponi in padci, toda najstniki se lahko vsekakor uspešno soočijo z ločitvijo staršev in spremembami, ki jih prinaša. Morda celo odkriješ kakšen nepričakovan pozitiven učinek. Mnogi najstniki namreč ugotovijo, da so njihovi starši po ločitvi dejansko srečnejši ali pa lahko razvijejo nove in boljše načine navezovanja odnosov s starši, če preživljajo čas z vsakim posebej.
Vizita TOK
Povzeto po Teenshealth
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV