Vizita.si
Najstniki

Psiha

Miti o duševnem zdravju, ki so nevarni

N.R.A.
23. 04. 2021 06.00
0

Pogosto na internetu in v vsakdanjem pogovoru naletimo na številne mite v zvezi z duševnim zdravjem. Četudi so določeni miti izrečeni 'mimogrede', so številni lahko zelo nevarni. Poglejmo si pet najpogostejših.

Najstniki
Najstniki FOTO: Dreamstime

1. Če nihče ne opazi, da si potrt, mora biti vse v redu. NAROBE

Neizpodbitno dejstvo je, da znajo nekateri ljudje svoja čustva prikrivati bolje kot drugi, zato je ta trditev napačna. Četudi o določeni osebi vsi menijo, da je to eden najbolj veselih, srečnih in hvaležnih ljudi, se lahko prav s to osebo v notranjosti dogajajo hude reči. Navsezadnje pa je to tudi razlog, zakaj pravimo, da NIKOLI ne smemo obsojati. 

2. Odmik od 'depresivnega' prijatelja je okej. NAROBE in hkrati RESNIČNO 

Ni prav pustiti človeka v stiski zgolj zato, ker je v 'težavah'. Tega noben ne bi naredil noben pravi prijatelj. A obstajajo tudi primeri, ko duševne stiske prijatelja vplivajo na naše zdravje – psihično in fizično. V tem primeru je morda dobro, da se vprašamo, kako naprej. V prvi vrsti se zavedaj, da nisi strokovnjak, zato prijatelju s strokovnega vidika preprosto ne moreš pomagati, lahko pa mu stojiš ob strani – na takšen ali drugačen način. 

Najstniki
NajstnikiFOTO: Dreamstime

3. Depresija je nalezljiva. NAROBE in hkrati delno RESNIČNO 

Depresije se ne moremo nalesti na enak način kot prehlada. A strokovnjaki se strinjajo, da so občutki do neke mere 'nalezljivi'. Če torej preživiš veliko časa z nekom, ki je depresiven, se lahko začneš počutiti slabo.

Najstniki
Najstniki FOTO: Dreamstime

4. Četudi se ne boš soočil z lastnimi čustvi in občutji in četudi ne boš poiskal pomoči, bo bolje. NAROBE 

Čustva in naša občutja ne grejo stran s pritiskom na gumb ali zgolj z izraženo željo. Določene življenjske okoliščine, lahko rečemo tudi 'travme', nas prisilijo, da določen čas zanikamo delčke sebe, ki so preveč boleči. A to ne pomeni, da se nam nikoli ne bo treba soočiti z njimi. Res je, da ne potrebujejo vsi ljudje strokovne pomoči, a vsekakor se moramo vsi soočiti z lastnimi čustvi. Kakovostna pomoč strokovnjakov pa tu vsekakor pride prav. 

5. Duševne stiske imajo ljudje s 'šibkim značajem'. NAROBE, NAROBE, NAROBE 

Kot že omenjeno v prejšnjem odstavku, duševne stiske navadno sprožijo določeni življenjski izzivi in travme. Strokovnjaki se resda strinjajo, da imajo določeni ljudje 'trši' karakter, drugi pa bolj 'nežnega', a nikakor ne govorimo o 'močnejših' in 'šibkejših' značajih. Dejstvo je tudi, da nikoli zares ne vemo, kako se bomo odzvali v določeni življenjski situaciji. Zato je pomembno, da duševnih stisk ne stigmatiziramo, temveč pomagamo, kakor najbolje znamo. 

Povzeto po Seventeen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650