Vizita.si
najstniki

Psiha

Na čem temelji tvoje samospoštovanje?

O.M.S.
05. 11. 2024 03.05
0

Vsak je že srečal koga, ki je na površju deloval neverjetno samozavestno, a se je zlomil ob najmanjši kritiki. Paradoks je enostavno pojasniti, če poznamo razliko med samopodobo in samospoštovanjem. Samopodoba ti pove, kako se vidiš; samospoštovanje ti pove, kako se vrednotiš oz. kakšno vrednost pripisuješ sebi.

Pojma sta tesno povezana, končni cilj pa seveda je, da oboje spravimo na čim višjo raven, pri čemer je višanje samospoštovanja večinoma precej bolj zahtevna naloga; na to, kako se vidimo, lahko precej vplivamo, na to, kaj čutimo glede sebe, pa manj. Narcisi imajo na primer večinoma napihnjeno in veličastno samopodobo, temeljno samospoštovanje pa je krhko, zaradi česar postanejo ultra občutljivi na kritike. Tega jasno nočeš, zato je tu par trikov, ki ti bodo pomagali dvigniti tako samospoštovanje kot samopodobo.

Kako se pogovarjati o čustvih s starši ali prijatelji?
Preberi še
Kako se pogovarjati o čustvih s starši ali prijatelji?

Dobra novica: čas je na tvoji strani

Začnimo s pomirjujočo novico: kar se tiče samospoštovanja, je čas na tvoji strani. Občutek lastne vrednosti se naravno povečuje s starostjo; v dvajsetih hitro raste, rast pa se večinoma ustavi šele okoli sedemdesetega leta. Dijaki in študenti smo šele na začetku krivulje; normalno je, da imamo nekaj težav z vrednotenjem samega sebe, saj šele iščemo svoje mesto na svetu in v družbi. Je pa res, da lahko s pravimi tehnikami proces pospešimo oziroma vsaj postavimo dobre temelje, na katerih bo naš občutek lastne vrednosti lahko nemoteno rasel. Aktivna podpora je vedno boljša od pasivnega čakanja na stara leta. 

Samospoštovanje
SamospoštovanjeFOTO: Adobe Stock

Dve vrsti samospoštovanja

Da naredimo načrt za izboljšanje vrednotenja samega sebe, je nujno razumeti razliko med dvema vrstama samospoštovanja. Eno je samospoštovanje kot trajna lastnost; globalno razumevanje svoje vrednosti, ki je precej stabilno in se le (zelo) počasi spreminja. Tudi če ti gre v nekem obdobju življenja vse narobe ali pa na primer padeš na nekaj pomembnih izpitih, še vedno ohraniš neko temeljno vrednotenje samega sebe. 

Drugo je samospoštovanje kot stanje; to je trenutno samospoštovanje, ki niha iz dneva v dan in iz ure v uro in je lahko precej labilno. Ko na primer dobiš top službo, se družiš s super kolegi ali greš na dober zmenek, se boš nekaj časa počutil super, a se bo čez nekaj časa občutek samospoštovanja vrnil v smer tiste stabilne meje, ki jo predstavlja tvoje trajno samospoštovanje kot lastnost.

Kako in kje najti podporo, če se počutiš osamljenega ali izoliranega v šoli?
Preberi še
Kako in kje najti podporo, če se počutiš osamljenega ali izoliranega v šoli?

Med trajnim in trenutnim samospoštovanjem pa je seveda povezava; če bo trenutno samospoštovanje dlje časa dobro, se bo tudi meja trajnega samospoštovanja počasi premikala navzgor. Če leto super zastaviš in gre vse kot po maslu, boš na koncu leta tudi trajno samospoštovanje premaknil navzgor. Seveda pa gre tudi v drugo smer, čemur se hočemo izogniti. 

Odnos med trajnim in trenutnim samospoštovanjem si lahko predstavljaš kot žogico, ki se premika po mehki peščeni podlagi in z vsakim premikom pušča za sabo neko sled. Večkrat kot bo šla žogica v neko smer, globljo sled bo pustila, bolj se bo zasidrala v tisti poziciji in težje jo bo premakniti drugam. Seveda hočemo žogico čim bolj premikati v pozitivno smer, kjer se bo sčasoma zasidrala in tako oblikovala pozitivno trajno samopodobo. 

Najstniki
NajstnikiFOTO: AdobeStock

Na čem temelji tvoje samovrednotenje?

Če imaš na trajno samopodobo le malo vpliva, lahko veliko bolj vplivaš na svoje trenutno samospoštovanje. Ena najpomembnejših odločitev je, da izbereš, na čem bo temeljilo tvoje samovrednotenje. Če ga vežeš le na ocene in uspešnost v šoli, bo vsaka slaba ocena zelo vplivala na tvojo trenutno samospoštovanje in te poslala na čustveni vlakec smrti. 

Trenutno samospoštovanje ti bo dramatično nihalo tudi, če ga vežeš na število všečkov pod objavo ali priljubljenost na socialnih omrežjih; to so stvari, na katere imaš le omejen vpliv, tako da se nanje ne splača pretirano vezati tvojega samovrednotenja. Ne pozabi: če se žogica velikokrat premakne v eno smer, bo tam bolj verjetno tudi ostala. Na žogico lahko vsaj malo vplivaš, na pokrajino pa ne; dobro je torej izbrati, kaj bo žogico poslalo v pozitivno smer. 

Si obremenjen s svojim videzom? Potem moraš vedeti naslednje
Preberi še
Si obremenjen s svojim videzom? Potem moraš vedeti naslednje

Samospoštovanje veži na stvari, na katere lahko vplivaš

Na kaj se torej bolj splača vezati svoje samospoštovanje? Na kratko na vse, na kar imaš vpliv in kar je vezano na tvoje notranje veščine in lastnosti. Fino ga je na primer vezati na tvoj trud in predanost, veščine upravljanja s časom, osebnostno rast, vrednote in tvoj odnos do ljudi. Ni ga dobro vezati na svoja trenutna čustva, ocene, vpis na odličen faks ali delovno mesto; vse to so stvari, na katere ne moreš neposredno vplivati, kar pomeni, da ti lahko neželen dogodek konkretno zamaje tvoj občutek lastne vrednosti. 

10 stvari, s katerimi se morda hvalite, a niso hvale vredne
Preberi še
10 stvari, s katerimi se morda hvalite, a niso hvale vredne

Ne pozabi, da grajenje samospoštovanja ne more temeljiti na doseganju nedosegljive popolnosti, odobravanja družbe ali zunanjega dosežka, ki ni odvisen samo od tebe. Poskusi graditi stabilen občutek vrednotenja, ki temelji na dejavnikih, na katere lahko vplivaš sam. Na dolgi rok bo šlo vse navzgor; v trenutni situaciji pa lahko vplivaš na to, s čim boš občutek lastne vrednosti povezal. Tako boš ustvaril trdne temelje, ki ti bodo dobro služili še celo življenje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650