Tokrat je govor o narcističnih in manipulativnih starših, katerih čustvene manipulacije imajo lahko dolgotrajne posledice na tvoje odnose, življenjske odločitve, zdravje in splošno dobro počutje.
Vedenje narcističnih staršev ima lahko zelo širok spekter. Za lažjo predstavo in prepoznavanje nezdravega vedenja v družini so v nadaljevanju predstavljene ključne značilnosti narcističnih staršev. A pozor: treba je poudariti, da lahko vsak starš občasno kaže nekatere od teh lastnosti, kar pa še ničesar ne pomeni. To, kar narcističnega starša loči od običajnega oziroma zdravega starša, je stalen vzorec spodaj opisanih vedenj.
Starš, ki živi skozi svojega otroka
Večina staršev si želi, da bi njihovi otroci v življenju uspeli – tudi tvoji. A nekateri narcistični starši si želijo otrokovega uspeha izključno za izpolnitev lastnih potreb, pričakovanj in sanj. V tem primeru postane otrok samo podaljšek oziroma sredstvo za njihove neuresničene želje, pri čemer otrokove potrebe ostanejo v ozadju.
→ »Mama me je vse otroštvo silila k plesnim vajam, čeprav sem jih sovražila. Ko sem na tekmovanjih zmagovala, je neskončno uživala, ni je pa zanimalo, kako se jaz počutim.«
→ »Imaš priložnosti, ki jih jaz nisem nikoli imel. Ko doštudiraš medicino, lahko delaš, kar hočeš, do takrat pa boš delal, kot ti jaz rečem. Ostalo me čisto nič ne zanima. Si jezen, žalosten, razočaran? Pa bodi! Ti boš zdravnik, ker jaz nikoli nisem mogel postati!«
Starš, ki otroka doživlja kot tekmeca
Nekateri starši se počutijo ogroženi zaradi potenciala in uspehov svojih otrok, saj jim to vzbuja občutek lastne manjvrednosti. Otroka tako doživljajo kot konkurenco, zato minimalizirajo, zanikajo in razvrednotijo njegove dosežke, ga na neprimeren način primerjajo z ostalimi, posegajo v njegove občutke in celo zavračajo vse, kar stori. Na ta način si starši večajo samospoštovanje. Takšni otroci se pogosto borijo z mislimi »Nikoli ne bom dovolj dober zanjo«, »Ničesar ne naredim prav« in »Bosta sploh kdaj zadovoljna z mano«.
→ »Resda si odličnjak, ampak to še ničesar ne pomeni.«
→ »Zakaj nisi kot sosedov? Zakaj moraš biti tak otrok? Toliko denarja smo že zapravili zate in za tvoje dejavnosti, čeprav je čisto nesmiselno. A naj ti bo.«
Starš, ki časti in poveličuje svojega otroka
Mnogi narcistični starši otrokom vcepijo lažni kompleks večvrednosti, češ »Mi smo boljši od njih« ali pa »Ti si tako čudovit, lep, enkraten, ni boljšega od tebe«. Odraščanje ob takšnih starših otroka oblikuje v narcističnega posameznika, ki na ljudi okoli sebe pogosto gleda zviška, nima zmožnosti empatije in pričakuje, da se bo vse vrtelo okoli njega. Takšni starši se z otrokom zelo radi in predvsem pretirano hvalijo na družbenih omrežjih.
→ »Ti si najlepši otrok na svetu, vedno se zavedaj tega. In v takšnega lepotca boš tudi odrasel. Nihče se ti ne bo mogel upreti.«
→ »Kako si ti pameten, zaslužiš si vse najboljše, bodi izbirčen pri ljudeh. Ob tebi naj bodo le tisti, ki si te zaslužijo.«
Vizita TOK
Manipulacija
Ljubezen je v tem primeru pogojena in ni naravni izraz zdravega starševstva. Po drugi strani pa se ljubezen uporablja kot grožnja in kazen. Pogosti primeri narcistične starševske manipulacije vključujejo vzbujanje negativnih občutkov in različna vedenja. Krivda: "Vse sem naredil zate, ti pa si nehvaležen." Obtoževanje: "Ti si kriva, da nisem srečna." Sramovanje: "Tvoj neuspeh je sramota za družino." Negativna primerjava: "Zakaj ne moreš biti tako dober kot tvoj brat?" Prekomerni pritiski: "Potrudil se boš po svojih najboljših močeh, da bom ponosna nate." Manipulativna nagrada in kazen: "Če ne boš nadaljeval študija, ki sem ga izbral zate, bom prekinil finančno podporo." Čustvena prisila: "Nisi dober sin, če ne izpolniš mojih pričakovanj."
Pomanjkanje empatije
Ena najpogostejših značilnosti narcističnih staršev je nezmožnost prepoznavanja in zavedanja otrokovih občutkov, ki bi jih morali potrditi kot resnične in pomembne. Pomembno je le, kaj misli in čuti starš. Otroci se običajno odzovejo z enim od treh nagonov preživetja: lahko se uprejo in postavijo zase, lahko se čustveno oddaljijo od staršev ali pa postanejo narcisi tudi sami.
Ustvarjanje odvisnosti/soodvisnosti
Nekateri narcistični starši pogosto pričakujejo, da bodo njihovi otroci skrbeli zanje do konca življenja, in to tudi zahtevajo. Ta vrsta odvisnosti je lahko čustvena, fizična in/ali finančna. Medtem ko ni nič narobe s skrbjo za ostarele starše, pa narcistični starši z otrokom manipulirajo tako, da se mora žrtvovati brez upoštevanja lastnih prioritet. "Moja mama pričakuje, da bom vsak vikend preživljal z njo. Pravi, da ne more živeti brez mene."
Kako živeti z narcističnim staršem?
Za nekatere je lahko že branje te vsebine zelo boleče, saj nehote vzbudi misel to, kar se dogaja v družini. Če ste tudi sami prepoznali v katerem od omenjenih primerov in doživljate stisko, je pomembno poiskati vir pomoči, ki mu zaupate – če ne zaradi drugega, pa zato, da se vsaj z nekom pogovorite o stvareh, ki jih doživljate ob starših. To je lahko razredničarka, šolski psiholog, sorodnik ipd. Dejstvo je, da staršev ne moremo spreminjati, lahko pa ozavestimo, kaj se dogaja v odnosu z njimi, in postavimo ustrezne čustvene meje. Ne pozabite, da so vse besede in dejanja, ki so namenjena vam, v resnici samo njihova projekcija tega, kar doživljajo o sebi. Pomembno je povečati svojo samozavest in slediti svojim željam in ciljem. Razvijajte sočutje do sebe, ki vam ga starši niso znali dati.
Viri: PsychologyToday / ChoosingTherapy
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV