Vse oblike nasilja so resna težava, ki prizadene veliko najstnikov, njen vpliv pa je lahko dolgotrajen. Žrtve ustrahovanja lahko doživijo depresijo, anksioznost in nizko samopodobo, kar lahko vpliva na njihovo akademsko uspešnost, družabno življenje in splošno dobro počutje.
Opredelitev in vrste ustrahovanja
Nasilje je opredeljeno kot ponavljajoče se agresivno vedenje, ki je namerno in vključuje neravnovesje moči in izvajanje nasilja. Obstaja več vrst nasilja, vključno s fizičnim, verbalnim, socialnim in v zadnjem času vedno bolj pogosto – spletnim .
Fizično nasilje vključuje udarjanje, brcanje ali potiskanje nekoga, medtem ko verbalno vključuje zmerjanje, zbadanje in žaljenje. Socialno ustrahovanje vključuje izključitev nekoga iz skupine ali širjenje govoric o njem, spletno ustrahovanje pa vključuje uporabo tehnologije za nadlegovanje ali ustrahovanje nekoga, na primer prek družbenih medijev ali besedilnih sporočil.
Psihološki učinki nasilja na najstnike
Psihološki učinki nasilja na najstnike so lahko uničujoči in dolgotrajni. Žrtve ustrahovanja lahko doživijo depresijo, anksioznost in nizko samopodobo, kar lahko vodi v socialno izolacijo in težave pri vzpostavljanju odnosov.
Prav tako lahko razvijejo posttravmatsko stresno motnjo (PTSD) in imajo težave z zaupanjem drugim. V nekaterih primerih lahko nasilje povzroči celo samomorilne misli ali vedenje.
Fizični učinki nasilja na najstnike
Čeprav so psihološki učinki na najstnike dobro zabeleženi, je pomembno upoštevati tudi fizične učinke. Žrtve nasilja lahko občutijo fizične simptome, kot so glavoboli, bolečine v trebuhu in težave s spanjem. Lahko imajo tudi oslabljen imunski sistem in so bolj dovzetne za bolezni. Poleg tega lahko nasilje povzroči povečanje tveganega vedenja, kot sta zloraba substanc in samopoškodovalno vedenje.
Družbeni učinki nasilja na najstnike
Poleg psiholoških in fizičnih učinkov lahko nasilje pomembno vpliva tudi na najstnikovo družbeno življenje. Žrtve nasilja imajo lahko težave pri oblikovanju in ohranjanju odnosov z vrstniki, kar vodi do občutkov izoliranosti in osamljenosti. Lahko tudi izgubijo zaupanje v druge in se težko odprejo novim ljudem. V nekaterih primerih lahko nasilje povzroči celo strah pred socialnimi situacijami in izogibanje družabnim dejavnostim.
Načini za preprečevanje in obravnavanje ustrahovanja v šolah in skupnostih
Preprečevanje in obravnava nasilja v šolah in skupnostih zahteva večplasten pristop. Izobraževalne kampanje in kampanje za ozaveščanje lahko pomagajo spodbujati kulturo spoštovanja in strpnosti, medtem ko je mogoče uvesti politike in postopke za obravnavo primerov nasilja, ko do njega pride.
Prav tako je pomembno, da so odrasli pozorni in posredujejo, ko so priča nasilju. Zagotavljanje podpore in virov žrtvam nasilja jim lahko pomaga premagati negativne učinke in zgraditi odpornost. S sodelovanjem lahko ustvarimo varna in vključujoča okolja za vse mlade.
Kam se lahko obrneš po pomoč, če si žrtev nasilja?
Zaupaj se prijatelju, učitelju, šolski svetovalni delavki, staršem ali odrasli osebi, ki ti je blizu in ji zaupaš! Zavedaj se, da nikakor nisi edini v takšni situaciji, da ti je in da ti mora biti zagotovljena pomoč, dodatno pa se zavedaj, da nasilje NIKOLI in NIKDAR ni normalno!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV