Vizita.si
Osamljenost

Psiha

Ko se ti zdi, da nimaš nikogar in se nihče ne zmeni zate ... Kako se spoprijeti z občutki osamljenosti?

N.R.A.
15. 04. 2021 06.00
0

Ta občutek naj bi se vse pogosteje pojavljal pri mlajši populaciji. Kaj lahko narediš sam, kdaj je dobro, da poiščeš pomoč, predvsem pa, česa se moraš zavedati?

Ne malo ljudi je zaradi pojava koronavirusa popolnoma spremenilo svoj življenjski slog, skoraj večina pa nas je več časa začela preživljati doma - nekateri bolj, drugi manj. Vsekakor pa je bilo za vsakogar med nami precej manj druženja. Zdaj se je stanje nekoliko izboljšalo, a še vedno nismo niti blizu običajnega življenja, ki smo ga bili vajeni.

žalost
žalost FOTO: iStock

Občutki osamljenosti in tesnobe so še posebej izraziti pri mladih, ki ste navajeni biti z doma in biti s svojo družbo. Odpovedali so vam zabave in nekatere življenjske prelomnice, kot je na primer maturantski ples. 

Strokovna svetovalka Prairie Conlon je zato za spletno stran hellogiggles izdala nekaj nasvetov, kako se lahko spopademo z občutkom osamljenosti.

1. Ustvarite dnevno rutino

Ko imate dnevno rutino, ki se je nekaj časa držite, se vam bo zdelo, da imate vse pod nadzorom. To je dober način, da se počutite, kot da je vse normalno, ko se znajdete v situaciji, ko se vaše življenje nenadoma spremeni. Sprva morda ne bo tako preprosto, a bodite vztrajni. 

Preživite čas s svojim ljubljenčkom
Preživite čas s svojim ljubljenčkom FOTO: Dreamstime

2. Preživite čas s svojim ljubljenčkom

Kakršnega koli hišnega ljubljenčka imate, od psa do hrčka, so ti resničen vir sreče. Pomagajo prav pri zgoraj omenjeni točki - ustvarjanju in vzdrževanju neke dnevne rutine. Hkrati pa so številne študije pokazale, da pozitivno vplivajo na naše duševno zdravje!

3. Dogovorite se za druženje - in jih ne odpovedujte

Ne čakajte vedno, da vas kdo pokliče. Pošljite sporočilo prijatelju ali komur koli in mu predlagajte druženje, kar koli, morda pojdite na kavo, se sprehodite ali igrajte družabne igre doma. Seveda v trenutnih razmerah z ustreznimi ukrepi. 

4. Poiščite strokovno pomoč

Obstajajo situacije, ko je potrebna strokovna pomoč, in tega vas ne rabi biti sram priznati! Zaupajte se prijatelju, učitelju, svetovalni delavki ali pa se obrnite na kakšno od brezplačnih linij za pomoč v tovrstnih situacijah! 

Povzeto po teen385

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650